„Nord Stream 2“ skinasi kelią: Vokietija uždegė žalią šviesą

Nord Stream 2 projektas Vokietijos teritorijoje gali startuoti nes ši valstybė išdavė jam visus leidimus bei kitus reikalingus dokumentus. Apie tai buvo pranešta kovo 27 dieną. Rusijos „Gazpromo“ vadovaujamo konsorciumo vadai pasakė, kad dujotiekis bus pastatytas dar šiais metais, kaip ir buvo planuota.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir naujasis šalies Užsienio reikalų ministras Heiko Maas teigia, kad „Nord Stream 2“ yra tik ekonominis projektas. Tačiau tam prieštarauja kelios ES valstybės, tame tarpe ir Lietuva. Projektui kategoriškai nepritaria JAV. Prie ko čia JAV ir Europos reikalai? Arba ES jau nebegali spręsti jokių klausimų su Rusija be JAV pritarimo?

Projektui įgyvendinti būtinų leidimų dar nėra išdavę Danija, Suomija ir Švedija, per kurių teritorinius vandenis turi driektis dujotiekis, bet manoma kad ir ten šis klausimas bus išspręstas.

Kai šis projektas bus įgyvendintas, apie 80 proc. Rusijos dujų, tiekiamų Europos Sąjungai, tekės šiuo dujotiekiu.

Europarlamentarės Laimos Andrikienės nuomone, toks veikimas būtų tikras pasityčiojimas iš ES sankcijų Rusijai, kurios galioja nuo Krymo prisijungimo prie Rusijos bei pilietinio karo Rytų Ukrainoje pradžios. Anot jos, „Nord Stream 2 projektas prieštarauja ir ES energetikos politikos nuostatoms, todėl jam negali pritarti nei Europos Komisija, nei Europos Parlamentas“.

1224 kilometrų ilgio dujotiekis „Nord Stream“ pradėjo veikti prieš šešerius metus. Pagal Rusijos dujų giganto, kontroliuojančio trečdalį Europos dujų rinkos, inicijuotą „Nord Stream 2“ projektą šio vamzdyno realus metinis pralaidumas išaugtų dukart iki 120 mlrd. kubinių metrų. Papildomas dvi dujotiekio gijas tikimasi pradėti tiesti dar šiemet. „Gazprom“ yra vienintelis bendrovės „Nord Stream 2“ akcininkas, o jo partneriai – Vokietijos „Wintershall“ bei „Uniper“, Austrijos OMV, Prancūzijos „Engie“, Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų „Dutch Shell“ – yra projekto finansavimo dalininkai ir būsimos naudos gavėjai.

Besikišdamos į ES vidaus reikalus ir proteguojančios savus suskystintų gamtinių dujų tiekėjus JAV grasina sankcijomis Vakarų kompanijoms, tokioms kaip „Engie“, „Shell“, „Wintershell“, „OMV“, „Uniper“ ir kitoms, jei jos ko-finansuos šį, jų nuomone prieš ES ir Ukrainą nukreiptą projektą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s