IAE uždarymui prašomų pinigų šiaip sau neduos: prašo pagrindimo

Vizitą Lietuvoje baigiančios Europos Parlamento (EP) delegacijos vadovė sako pasigendanti pagrindimo dėl Vyriausybės prašomų lėšų Ignalinos atominės elektrinės (IAE) uždarymui naujoje finansinėje perspektyvoje.

Vokietijos politikė Ingeborga Grassle penktadienį Vilniuje pareiškė, kad Lietuva turėtų ne tik daugiau prisidėti finansiškai, bet ir įsipareigoti ateityje laiku atlikti jėgainės demontavimo darbus.

„Buvo pasakyta, kad reikalinga lėšų suma yra apie 780 mln. eurų. Šis skaičius nebuvo pateiktas su papildomomis detalėmis, aš norėčiau gauti daugiau detalių. Tai yra didelė pinigų suma, ir tai bus priedas prie struktūrinių fondų. (…) Mano nuomone, Lietuva turėtų daugiau prisidėti ne tik finansiškai, bet ir įsipareigoti dėl būsimų jėgainės demontavimo darbų“, – penktadienį spaudos konferencijoje Vilniuje kalbėjo EP Biudžeto kontrolės komiteto pirmininkė I. Grassle.

„Biudžeto kontrolės komitetas yra susirūpinęs, kad kol nemato konkrečių jėgainės uždarymo žingsnių, šiuo metu mes to nematome“, – pridūrė ji. Be ES donorų pinigų, branduolinės jėgainės uždarymas finansuojamas ir iš nacionalinio fondo – jo įnašas tiek iki šiol, tiek iki 2038 metų turėtų siekti 14 proc. projektų vertės. Pasak EP delegacijos narės, Lietuva IAE uždarymui ateityje turėtų pasirinkti geriausius įmanomus partnerius.

„Bus iššūkis pasirinkti tarptautinį konsorciumą, susidedantį iš kelių įmonių, o ne vieną bendrovę. Šiam projektui jums reikia geriausių kompetencijų. Visa kita yra pasitikėjimo klausimas“, – pasakė EP narė, paklausta, kokios įtakos neseniai Seimo priimtas įstatymas dėl nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų gali turėti Rusijos valdomai bendrovei „Nukem“, ateityje dalyvaujant Ignalinos AE uždarymo projektuose.

Z.Balčytis: dėl lėšų Ignalinos AE uždarymui vyks „didelė kova“

Europos Parlamento narys, buvęs finansų ministras Zigmantas Balčytis sako, kad Europos institucijose vyks „didelė kova“ dėl IAE uždarymui skiriamos paramos būsimoje 2021–2027 metų Europos Sąjungos finansinėje perspektyvoje. Pasak Z. Balčyčio, procesas bus sunkus dėl „Brexit“, tačiau Lietuva neketina nuleisti rankų.

„Būkim realistai, bus didelė kova dėl ateinančios septynerių metų laikotarpio finansinės perspektyvos. Didžiosios Britanijos pasitraukimas mums (ES – red.) kainuos apie 15 mlrd. eurų kasmet ir daugelis kitų dalykų. Mes, Lietuvos politikai, nenuleisime rankų ir mėginsime įtikinėti, kad esame išskirtinė valstybė, kuri turi milžinišką objektą, niekas daugiau tokių neuždarinėja ir vargu ar artimiausiu metu uždarys“, –penktadienį Vilniuje teigė EP Biudžeto kontrolės komiteto narys Z. Balčytis. Jis kartu su Europos Parlamento delegacija šią savaitę apsilankęs IAE bei susitikęs su politikais, Vyriausybės atstovais.

Brangus uždarymas

Energetikos ministerija skaičiuoja, kad Ignalinos AE uždarymui iš viso dar reikės apie 1,3 mlrd. eurų, o 2021–2027 metų ES finansinėje perspektyvoje – apie 780 mln. eurų. Pirminis Europos Komisijos (EK) pasiūlymas dėl 2021–2027 metų finansinėje perspektyvoje IAE uždarymui skiriamų lėšų turėtų būti pateiktas gegužės pradžioje. Vasarį Lietuvoje viešėjęs EK pirmininkas Jeanas Claude’as Junckeris teigė, kad būsimame ES biudžete turi būti numatytas Ignalinos AE uždarymo finansavimas. Jėgainės AE uždarymui nuo 2007-ųjų metų ES jau skyrė apie 1,3 mlrd. eurų: 2014–2020 metais – 450,8 mln. eurų, 2007–2013 metais – 837,4 mln. eurų.

Šiais metais planuojama skelbti per 100 mln. eurų vertės mažo ir vidutinio aktyvumo trumpaamžių radioaktyviųjų atliekų paviršinio atliekyno statybų konkursą. Be to, 2018–2019 metais tęsiami panaudoto branduolinio kuro, kietųjų radioaktyvių atliekų saugyklų bei labai mažo aktyvumo atliekyno projektai. Taip pat bus pradėti 1-ojo bloko reaktoriaus ir kitos įrangos išmontavimo darbai.

Dabar pagrindiniai Ignalinos AE uždarymo rangovai yra Rusijos „Rosatom“ valdoma Vokietijos įmonė „Nukem“ ir Vokietijos bendrovė GNS, gaminusi kuro konteinerius. Lietuva uždaryti Ignalinos AE įsipareigojo stodama į ES. Nepaisant išreikštos per referendumą žmonių nuomonės (per įvykusį 2008-tų metų spalio 12-tą dieną referendumą 91,46 % arba 1148755 rinkėjų balsavo už tai kad IAE darbas būtų pratęstas) jėgainė galutinai sustabdyta 2009-ųjų pabaigoje, o jos uždarymo darbai, skaičiuojama, truks iki 2038 metų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s