Skripalių „apnuodijimas“: nepatogūs klausimai

Buvusio Rusijos karinės žvalgybos pulkininko Sergėjaus Skripalio bei jo dukters Julijos „apnuodijimo“ istorija pastaruoju metu nepalieka informacinių pranešimų suvestinių. Tačiau byla dėl kurios laužiamos ietys ir prasidėjo eilinis Rusijos ir atskirų Vakarų šalių „Šaltojo karo“ ratas ima virsti tikru anekdotu. Aiškėja vis daugiau detalių nurodančių kad tai buvo gerai organizuota provokacija.

Kodėl nenumirė iš karto?

Kodėl Rusijos išdavikas ir jo dukra nenumirė iš karto? Iškart po incidento nesulaukę ekspertų išvadų Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Tereza May ir užsienio reikalų ministras Borisas Jonsonas puolė nuosekliai kaltinti Rusiją. Šiek tiek vėliau britų ekspertai oficialiai pareiškė kad jie nenustatė kur buvo pagaminta nuodingoji medžiaga, bet informavo kad tai buvo esą Tarybų Sąjungoje išrasti koviniai nuodai „Novičok“. Ir čia kyla natūralus klausimas: ar tas faktas kad britai nustatė jog tai buvo būtent „Novičok“ reiškia kad jie žino šios medžiagos sudėtį, cheminę formulę ir net gaminimo receptą? Šių nuodų išradėjas Vil Mirzajanov, parašęs apie juos knygą, emigravo iš Rusijos į JAV 1996-tais metais. Visą informaciją apie šią medžiagą jis greičiausiai perdavė amerikiečiams (sunku įsivaizduoti kad jie su juo nesusitarė). O jie galėjo ją perduoti savo artimiausiems sąjungininkams. Tiksliau turėjo perduoti savo NATO sąjungininkams: Rusijos grėsmė – ne juokai.

Anot Vilo Mirzajanovo „Novičok“ yra 8-10 kartų stipresni už žinomus JAV pagamintus nuodus „VX“, kuriais buvo apnuodytas Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno netikras brolis Kim Jong Namas. Pastarasis numirė per 15-20 minučių po apnuodijimo be jokių šansų.

Jeigu Skripaliai iš tikrųjų buvo apnuodyti „Novičok“ nuodais jie numirtų labai greitai ir niekas jiems nepadėtų. Bet jie yra gyvi ir kaip mes žinome beveik sveiki. Pasak to paties Vilo Mirzajanovo visi žmonės bent minimaliai kontaktavę su medžiaga „Novičok“ labai greitai numirė – ant tiek ji yra nuodinga.

Bet jeigu britai turi priešnuodį? Tokiu atveju jie tūri turėti ir pačią medžiagą nes be jos priešnuodžio neišrasi.

Kaip ir kur buvo apnuodyti Skripaliai?

Jeigu jie buvo apnuodyti namuose kodėl tada jų naminiai gyvūnai – dvi jūrų kiaulytės ir katė, – pasak Scotland Yardo kriminalistų, numirė dėl bado ir dehidratacijos o ne dėl tos medžiagos? Keisti nuodai: žmones žudo o kačių ir jūrų kiaulyčių – ne. Kodėl tuos gyvūnus sudegino net neištyrus jų kailių? Gal Skripaliai buvo apnuodyti per maistą (buvo informacija kad galėjo būti apnuodyti grikiai kuriuos dukra Julija parvežė iš Rusijos)? Labai mažai tikėtina, nes policininkas Nikas Bailey kuris aptiko Skripalius ant suoliuko esą pats nukentėjo dėl tos medžiagos poveikio. Informacijos kad jie pavaišino jį tais grikiais nėra.

Reiškia jie buvo apnuodyti kažkur kitur. Kavinė? Bet kodėl tie nuodai paveikė tiktai juodu? Gatvė? Bet kaip? Specialistai ir apskritai žmonės kurie lankėsi Londone žino kad Britanijos sostinės viešosiose vietose yra tiek daug kamerų kad tariamas nusikaltėlis (jeigu jis apskritai buvo) jau senai būtų nustatytas bet to irgi nėra.

Žodžiu kuo toliau tuo kritiškai mąstantiems žmonėms kyla daugiau klausimų. Didžioji Britanija kategoriškai nesutinka prileisti prie Skripalių Rusijos diplomatų, neleidžia jiems kalbėtis nuotoliniu būdu, atsisakė išduoti vizą S. Skripalio dukterėčiai. Apskritai šis tyrimas vyksta neskaidriai, visuomenė yra maitinama informacija labai dozuotai. Ko gero taip nebus visada ir tiesą mes vis tik sužinosime. Bet ar ji bus kam nors įdomi?

Jungtinės Karalystės URM savo „Twitter“ paskyroje net patalpino informaciją jog britų ekspertai esą patvirtino kad Skripaliai buvo apnuodyti Rusijoje pagamintais nuodais tačiau po to kai chemikai išplatino kitokią informaciją šis „Twitter“ įrašas buvo gedingai ištrintas.

Turint omeny kaip vienareikšmiškai sureagavo į šį incidentą NATO lyderės JAV ir Didžioji Britanija, kaip greitai šios šalys išsiuntė Rusijos diplomatus susiklosto įspūdis kad visa ši istorija buvo labai gerai surežisuota. O ką: niekas nenumirė. Nu gerai, yra tam tikros rizikos, bet koks efektas!

Šis incidentas rodo kad tiesa JAV ir Didžiajai Britanijai nereikalinga: jie paskelbė Rusijai informacinį karą. O kare kaip mes žinome visos priemonės yra geros.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s