„Misijos Sibiras“ šiais metais nebus

Užsienio reikalų ministerija apgailestauja dėl Rusijos Federacijos ambasados Lietuvoje pareiškimo, kuriuo užkertamas kelias 17-ajai jaunimo ekspedicijos „Misija Sibiras“ kelionei į lietuvių tremtinių palaidojimo vietas Rusijoje, turėjusiai vykti liepos 17-rugpjūčio 1 dienomis.

Rusijos Federacijos ambasados reiškiamas motyvas – Lietuvos pusėje tariamai kuriamos dirbtinės kliūtys sovietinių kapų ir monumentų tvarkymui, rašoma Lietuvos URM pranešime spaudai.

Savo ruožtu Rusijos Federacijos ambasada savo „Facebook“ puslapyje rašo, kad Rusijai visada buvo labai svarbūs Antrojo pasaulinio karo karių kapai ir jų tvarkymas. Tam, pasak Rusijos ambasados, buvo skiriama daug lėšų ir laiko, statomi paminklai. Teigiama, kad Lietuvoje yra palaidota 80 tūkst. sovietinės armijos kareivių ir 200 tūkst. karo belaisvių. Rusai tikina, kad Lietuvos pusės daromos kliūtys jiems tvarkyti sovietinių karių kapus, lėmė „Misijos Sibiras“ uždraudimą.

„Siekiant supaprastinti šią veiklą (kapų tvarkymą) buvo parengtas Rusijos ir Lietuvos tarpvalstybinio susitarimo projektas dėl kareivių ir civilių karo aukų palaidojimo, buvo vedamos atitinkamos derybos. Deja, dvipusis dialogas dėl šio dokumento dabar yra užšaldytas, o Lietuvos URM sako, kad yra nesuinteresuota pasirašyti šį susitarimą“, – rašo Rusijos ambasada savo „Facebook“ paskyroje.

Rusija taip pat kaltina Lietuvą politizuojant projektą „Misija Sibiras“, kadangi šių metų atrankos į projektą metu jaunuoliai tvarkė „miško brolių“ sodybą ir imitavo „partizanų“ bunkerio šturmą, o tai esą kelia susirūpinimą Rusijai.

Birželio 27 dieną buvo patvirtinta nauja užsienio valstybėms reikšmingo nekilnojamo kultūros paveldo, esančio Lietuvos Respublikoje, tvarkymo taisyklių redakcija. Ji numato smulkiai  reglamentuotą teisinį kelią užsienio valstybėms tvarkyti kapus, laikantis Lietuvos įstatymų. Reaguodama į tai Rusijos federacijos ambasada nutarė imtis atsakomųjų veiksmų visuomeninės iniciatyvos „Misija Sibiras“ atžvilgiu.

Ministerijos nuomone, toks sprendimas yra ne kas kita kaip bandymas daryti spaudimą Lietuvos vidaus sprendimų priėmimo procesui bei priversti sudaryti tarpvyriausybinę sutartį, neatitinkančią Lietuvos nacionalinių interesų.

„Rusijos Federacijos ambasados organizuojamos sovietinių kapų tvarkybos gretinimas su tremtinių palaidojimo vietų tvarkymu, vykdomu visuomeninės iniciatyvos pagrindu, yra nepagrįstas.

„Misijos Sibiras“ veikla yra ne politinė, – tai grynai pilietinė, humanistinė, visuomeninė iniciatyva, kurios tikslas – pagerbti sovietinių represijų, trėmimų aukas, išsaugoti jų palaidojimo vietas. Tikimės, kad Rusijos Federacija atsisakys tendencingo ir niekuo nepagrįsto „Misijos Sibiras“ veiklos vertinimo, nekurs dirbtinių kliūčių bei neieškos preteksto šios jaunimo iniciatyvos stabdymui“, – skelbia Lietuvos Užsienio reikalų ministerija.

Tačiau tokie URM pareiškimai ne visai atitinką tikrovę nes „Misija Sibiras“ nėra „grynai visuomeninė iniciatyva“, kadangi didžiąja dalimi ji yra finansuojama ne iš labdaros fondų, bet iš valstybės biudžeto. Reiškia, galima sakyti kad „Misija Sibiras“ ekspedicija kaip ir atlieka valstybės užsakymą.

Savo ruožtu lietuvių tremties vietas Rusijoje vykstančios ekspedicijos „Misija Sibiras“ atstovai tikisi, kad Maskvos sprendimas neįsileisti į šalį šio projekto dalyvių nėra galutinis.

„Tikimės, kad šiandien paskelbtas sprendimas nėra galutinis. Savo planų kol kas neatšaukiame ir ruošiamės ekspedicijai“, – penktadienį sakė projekto vadovė Raminta Kėželytė.

R. Kėželytė teigė apgailestaujanti, kad Rusija visuomeninę iniciatyvą susiejo su politinėmis derybomis. „Yra pasimetimo reakcija, kaip esame suplakti į šitą vieną situaciją“, – teigė „Misija Sibiras“ vadovė. Anot jos, „Labai norisi atsiriboti nuo tų sąsajų su politine plotme, nes kitoms iniciatyvoms Lietuvoje ir Rusijoje, susijusioms su kapinių tvarkymu ar istorine atmintimi, mes jokios įtakos neturime ir tiesiog vykdome savo misiją“, – pridūrė ji. Šiemet į Rusiją turėjo išvykti dvi „Misija Sibiras“ ekspedicijos į Krasnojarsko kraštą. Šis projektas organizuojamas nuo 2006 metų.

Anksčiau Lietuvos valdžia už esą padarytus įstatymo pažeidimus daug kartų bausdavo irgi visuomenines organizacijas, pavyzdžiui „Užmirštus kareivius“, neleisdavo joms organizuoti savo renginius jeigu jų požiūris į tam tikrus istorijos įvykius neatitinka oficialios Lietuvos valstybės pozicijos.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s