Linas Sabaliauskas: SGD terminalas yra ne komercinis, o grynai politinis projektas

Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas leidžia Lietuvai apsirūpinti dujomis, elektra ir šiluma, tačiau strateginio objekto išlaikymas tenka vos keliems ūkio subjektams. Vis tik, jei terminalas užtikrina visos valstybės strateginius tikslus – jis turi būti finansuojamas ir iš šalies biudžeto. Be to, kaip teigia didžiausią Lietuvos dujų vartotoją AB „Achema“ atstovaujantis koncerno „Achemos grupė“ generalinis direktorius Linas Sabaliauskas, SGD terminalas yra ne komercinis, o politinis projektas, sakoma koncerno pranešime spaudai.

„SGD terminalas visuomet pristatomas kaip strateginis objektas, garantuojantis Lietuvai nepriklausomybę nuo vieno gamtinių dujų tiekėjo. Todėl ir „Achema“, siekdama turėti alternatyvą apsirūpinti gamtinėmis dujomis, planavo statyti nuosavą terminalą, tačiau negavo leidimo. Įmonė, nepriklausomai nuo suvartojamo dujų kiekio, yra viena iš ūkio subjektų, ant kurios pečių gula terminalo išlaikymo mokestis. SGD terminalas, kaip ir kiti strateginiai šalies objektai, turi būti finansuojami ir iš biudžeto, o ne tik atskirų vartotojų grupių“, – sakė L. Sabaliauskas, pirmadienį Seime vykusioje diskusijoje „Ilgalaikio SGD tiekimo užtikrinimas: koks geriausias sprendinys valstybei ir verslui?“.

AB „Achema“, kuri dujas naudoja kaip žaliavą trąšų gamybai, dėl nepalankių aplinkybių rinkoje yra atsidūrusi itin sudėtingoje situacijoje. „Bendrovė jau sustabdė dalį gamybos ir dirba tik puse pajėgumų. Sustabdytos ir visos investicijos į modernizaciją, remontą. Vis tik neatmetama galimybė, kad gali tekti ir visai sustabdyti gamybą. Nepaisant to, kad „Achema“ perpus sumažino dujų vartojimą, įmonė turi mokėti tą patį nustatyto dydžio SGD terminalo mokestį. Tad „Achema“ ne tik praranda konkurencingumą, tačiau ir lėšas investicijoms į trąšų gamybos įrenginių renovaciją, atnaujinimą“, – teigia L. Sabaliauskas.

Anot L. Sabaliausko, „Achema“ yra vienas didžiausių šalies darbdavių, todėl gamybos sustabdymas gali būti turėti skaudžių socialinių pasekmių ne tik Jonavos regionui, tačiau ir visai Lietuvai. „Esame verslo įmonė ir mums gyvybiškai svarbu būti konkurencingais, kad galėtumėme užtikrinti įsipareigojimus darbuotojams ir partneriams. Tačiau akivaizdu, kad nuostolinga veikla mums to neleidžia padaryti. Mums tikrai skausmingai kerta per kišenę SGD terminalo mokestis, kuris beveik prilygsta įmonės metiniam darbo užmokesčio fondui. Be to, paradoksalu, tačiau atliekant įvairias studijas, susijusias su SGD terminalu, net nesikreipiama į „Achemą“ dėl jos galimybių ir veiklos planų“, – sako L. Sabaliauskas.

Nuo 2013 iki 2018 metų bendrovė „Achema“ sumokės apie 101 mln. eurų, o iki 2024 metų – 239 mln. eurų SGD terminalo mokesčio. Vien per 2018 metus toks mokestis turėtų siekti daugiau nei 20 mln. eurų. Nuo 2008 metų AB „Achema“ jau yra sumokėjusi ir 22,4 mln. eurų VIAP mokesčio nuosavai pasigamintai elektrai.

Koncerno „Achemos grupė“ generalinis direktorius sako, kad „Achema“ konkuruoja ne tik su didžiaisiais Europos gamintojais, bet ir naujais konkurentais iš JAV bei Afrikos, įsikūrusiais prie dujų telkinių ir gaunančių žaliavą daug pigiau.

„Nors pagal gamybos technologiją esame tarp geriausių Europos trąšų gamintojų, tampame nekonkurencingi dėl nepakeliamų mokesčių strateginiams energetiniams projektams, Vyriausybės politikos dėl VIAP nuosavai pasigamintai elektrai. „Achema“ neprašo ir niekada neprašė valstybės pagalbos, kokios sulaukia į Lietuvą ateinantys užsienio investuotojai. Vienintelis prašymas – įmonės neapkrauti nepakeliamais infrastruktūros mokesčiais ir leisti likti konkurencingai globalioje rinkoje“, – teigia L. Sabaliauskas.

Anot koncerno „Achemos grupė“ generalinio direktoriaus, kuomet kalbame apie sudėtingą „Achemos“ situaciją, tai išskirtinai pabrėžiame 2018 metų įmonės finansinę padėtį. „Jei vertinami praėjusių metų „Achemos“ finansiniai rezultatai, įvykdyti įsipareigojimai darbuotojams ir akcininkams, tai turime pabrėžti, kad vien SGD terminalo mokestis siekė 20 mln. eurų. Pavyzdžiui, terminalo operatorė už 2017 metus išmokėjo 17 mln. eurų dividendų savo akcininkams“, – sako L. Sabaliauskas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s