V. Titovo istorija kaip diagnozė dabartinei Lietuvos valstybei

Klaipėdos visuomenėje šią savaitę kilo tikras gaisras.

Mat miesto mero Vytauto Grubliausko iniciatyva uostamiestyje planuoja  įamžinti Adolfo Ramanausko-Vanago atminimą. Jo dukra A. Ramanauskaitė-Skokauskienė pasiūlė merui pakabinti atminimo lentą ant buvusio Klaipėdos pedagoginio instituto S. Neries gatvėje. Esą jame A. Ramanauskas-Vanagas studijavo 1937–1939 metais. Merui ši idėja patiko ir jis pasiūlė nustatyti atminimo lentelę savivaldybės lėšomis. Taip šis klausimas atkeliavo į Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos finansų ir ekonomikos komitetą.

Ir čia paaiškėjo kad šią iniciatyvą remią ne visi. Liepos 19-tą dieną įvyko tarybos komiteto posėdis kurio metu Lietuvos rusų sąjungos atstovas Viačeslavas Titovas viešai išpeikė šią idėją pareikšdamas, kad pats A. Ramanauskas-Vanagas išžudė tūkstančius žmonių, todėl Klaipėda jam – ne vieta.

„Aš manau, apie šitą persionažą reikia daugiau diskusijos, yra rimtas dokumentas, kuriame pažymėta, kad jis kaltas. Tiesiog galiu imti ir paskaityti jums: vien tik pagal Ramanausko siųstas ataskaitas jam pavaldžių gaujų dalyvių, nurodyta, kad jie įvairiu laiku nužudė apie 500 tarybinių piliečių“, – kalbėjo politikas.

„O bendrai kaip matyti iš prie bylos prijungtų dokumentų Pietų Lietuvoje, kur veikė jam pavaldžios gaujos, buvo nužudyta 8 tūkst. tarybinių piliečių – suaugusiųjų ir vaikų“, – teigė jis.

Komiteto posėdžio metu įvyko atviras balsavimas po kurio 8 balsai pasiskirstė taip: „už“ – 6, „prieš“ – 1 (V. Titovas), „susilaikė“ – 1 (“Rusų Aljanso“ atstovas A. Kugmerovas). Todėl klausimas nukeliavo į miesto tarybą.

Bet dar prieš tai liepos 23-ąją Lietuvos Generalinė prokuratūra pranešė, kad V. Titovo atžvilgiu dėl mirusiojo atminimo paniekinimo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

„Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro Simono Minkevičiaus reikalavimu šiandien pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl Klaipėdos miesto tarybos nario V. T. pasisakymų apie Lietuvos partizanų vadą Adolfą Ramanauską-Vanagą“, – buvo teigiama pirmadienį išplatintame pranešime.

Štai taip abejonės ir raginimai giliau ištirti istorijos klausimą, „netinkami“ samprotavimai dėl istorijos Lietuvoje pavirsta baudžiamojo persekiojimo priežastimi. Matyt savivaldybės taryba – ne vieta diskusijoms.

Uostamiesčio meras V. Grubliauskas savo ruožtu inicijavo apkaltos procesą V. Titovui. Šis klausimas buvo įrašytas į liepos 26-osios tarybos darbotvarkę. Kaip ir buvo spėliojama Klaipėdos miesto savivaldybės taryba ketvirtadienį nusprendė pradėti apkaltos procesą Lietuvos rusų sąjungos atstovui.

„Aš manau, kad tie veiksmai, kurie buvo padaryti tiek komiteto posėdžio metu, tiek vėliau socialiniuose tinkluose, tai yra kiršinimas, tai yra skaldymas“, – posėdžio metu sakė Klaipėdos meras, Liberalų sąjūdžio atstovas Vytautas Grubliauskas.

„Aš matau, kad jūs už dvigubus standartus. Vienoje pusėje jūs už teisinę valstybę, o iš kitos pusės, kai tarybos narys vykdo savo pareigą, užduoda klausimus, išsako savo nuomonę, jūs pradedate interpeliacijas daryti“, – atkirto merui V. Titovas.

Bet aistros tądien virė ne tik savivaldybės pastato viduje. Liepų gatvėje prieš miesto administracijos pastatą aidėjo garsūs šūkiai. Konservatyviųjų ir nacionalistinių pažiūrų šalininkai skandavo „V. Titovą lauk iš Lietuvos!“, „Okupantai – lauk iš Lietuvos!“, „Titovai, kiek tau moka Kremlius?“ Netylėjo ir rusų sąjungos nariai. Jie surengė savo mitingą ir prie administracijos pastato atėjo nešini plakatus su užrašais: „Už žodžio laisvę demokratinėje Lietuvoje!“, „Daugiau demokratijos – daugiau tiesos!“, „Šalin rankas nuo V. Titovo!“,  „Jeigu ne Titovas tai kas?“, „Gerbiamas mere ir tarybos nariai! Girdėti kito žmogaus balsą – Jūsų pareiga!”

Pasitikęs V. Titovą Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos narys liberalas Audrius Vaišvila apipylė jį miltais. Paveiksliukas kuris pastaraisiais metais buvo labiau būdingas Ukrainos politikai pasirodė ir Lietuvoje. Dėl tokio A. Vaišvilos chuliganiško poelgio pradėta administracinė byla.

„Man gėda už A. Vaišvilą. Jeigu toks jo lygis, ką aš galiu padaryti“, – pečiais gūžtelėjo V. Titovas.

A. Vaišvilos kolegos per tarybos posėdį sukritikavo jo poelgį. Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas teigė, kad kolegos elgesys turėtų būti „principingai įvertintas“ partijoje. Vicemeras Artūras Šulcas paragino A. Vaišvilą atsiprašyti.

„Aš suprantu tavo emociją, bet jeigu tu esi vyras, tai tu turi atsiprašyti už tai, ką padarei. Už emociją – niekada, už nuomonę – niekada, bet priemonė, kurią pasirinkai, buvo netinkama“, – kalbėjo politikas.

Pamatęs A. Vaišvilos pavyzdį vienas iš agresyviausiai nusiteikusių jaunuolių kelis kartus norėjo smogti V. Titovui, tačiau buvo sulaikytas ir policininkų išvestas.

Užstojo rusų tautybės Lietuvos politiką tiktai tikras Lietuvos žurnalistas Artūras Račas. Pastarasis savo facebook paskyroje parašė kad A. Ramanauskas-Vanagas prisidėjo prie nekaltų civilių gyventojų.

Lietuvos „meinstrimo“ žiniasklaida surengė V. Titovui tikrą obstrukciją. Visos televizijos ir radijai, pagrindiniai informaciniai tinklalapiai vienu balsu ėmė peikti politiką kuris išdrįso suabejoti tuo kuo dabartinėje Lietuvoje abejoti draudžia įstatymas. At tai nėra Dž. Orvelo „Minties nusikaltimas“?

„Žinių Radijas“ pasiūlė savo klausytojams tokią apklausą: „Ar turime reaguoti į Titovo pasisakymus?“ Jie visi jau priėmė savo nuosprendį. Kaltas! Tikroji žurnalistika. Giliau ištirti temą ir bent jau pabandyti patyrinėti pačią problemą niekas nenori.

O patyrinėti tikrai yra ką. Holokausto istorikas Efraimas Zuroffas tiesiai vadina A. Ramanauską-Vanagą nacių kolaborantu ir vienu iš žydų genocido politikos vykdytoju Lietuvoje.

Nepaisant Lietuvos politikų (Seimo pirmininko V. Pranckiečio ir kitų) pastangų A. Ramanausko-Vanago gimtojo miesto – JAV Naujosios Britanijos (Konektikuto valstija) vietinė administracija š.m. gegužės 9-ąją atsisakė statyti paminklą „nacių kolaborantui“ A. Ramanauskui-Vanagui.

O dar anksčiau 2017-tų metų pabaigoje E. Zurofas ragino Lietuvos Seimą (o ne vieno miesto administraciją) neskirti 2018-tus metus A. Ramanausko-Vanago atminčiai nes jis yra nacių kolaborantas ir atsakingas už žydų žudynes.

Ar jūs ką nors girdėjote apie tai jog Izraelio piliečiui Efraimui Zurofui Lietuvoje buvo iškelta baudžiamoji byla dėl tautos didvyrio apšmeižimą?

Matyt bijo Lietuvos valstybė imtis tokių drąsių priemonių. Pažiūrėsime ar pabūgs traukti baudžiamojon atsakomybėn drąsuolį Titovą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s