Vengrija destabilizuoja padėtį Ukrainos vakaruose: bręsta naujas karinis konfliktas

Ukrainos žiniasklaida praneša kad š.m. liepos 31-ąją Vengrija įsteigė naują Užkarpatės reikalų ministeriją. Jai vadovauja ministras įeinantis į Vengrijos vyriausybės sudėtį.

Užkarpatės sritis – teritorija šiuo metu priklausanti Ukrainai kurios daugumą gyventojų sudaro etniniai vengrai. Neoficialiais duomenimis daugiau kaip pusė jos gyventojų turi Vengrijos piliečių pasus. 

Ukrainos valdžios nuomone toks žingsnis yra akivaizdus Vengrijos kišimasis į Ukrainos vidaus reikalus bei pasikėsinimas į jos suverenumą. Dėl to Vengrijos ambasadoriui Kijeve Laslo Papui tą pačią dieną buvo įteikta protesto nota. Savo protestą pareiškė ir Ukrainos URM, kuris tokį Vengrijos žingsnį pavadino nedraugišku.

Ukrainiečius taip pat supykdė Vengrijos lyderio V. Orbano išpuoliai prieš Ukrainą dėl jos perspektyvų tapti Europos Sąjungos be NATO nare. Anot Kijevo režimo vengrų pasiūlymai visiškai atitinka kitos Vengrijos oponentės – Rusijos – interesus. Bet faktas yra tas kad Vengrija sukūrė valdžios struktūrą kuri užsiims kitos valstybės dalies teritorijos klausimais.

Bręsta antras Donbasas?

Konfliktas kilo 2017-tais metais kai Ukrainos valdžia priėmė naują švietimo įstatymą. Vengrų, rusų bei kitų tautinių mažumų atstovai pavadino jį diskriminaciniu, kadangi jis numato kad mokymasis Ukrainoje gali būti vykdomas tiktai valstybine ukrainiečių kalba. Naują įstatymą pasmerkė Lenkija, Rusija, Vengrija bei kitos šalys. Tokią pat poziciją išsakė ir Europos Tarybos parlamentinė Asamblėja, kuri rekomendavo Ukrainai iš esmės peržiūrėti šį teisės akta.

Motyvuodama savo veiksmus vengrų tautinės mažumos interesų gynimu Vengrija pradėjo boikotuoti visas Ukrainos tarptautines iniciatyvas. Dėl Vengrijos pozicijos buvo panaikintas sprendimas sušaukti komisijos Ukraina – NATO posėdį.
Ukrainos valdžios argumentai yra tokie patys kaip ir Lietuvos: esą mokymasis gimtąja kalba neleis vengrams gauti aukštąjį išsilavinimą Ukrainoje, atrasti darbą bei integruotis į Ukrainos visuomenę kadangi jie prastai moka ukrainiečių kalbą.

Tuo metu Vengrijos įtaka regione tiktai auga. Užkarpatės srityje atsiranda vis daugiau žiniasklaidos priemonių vengrų kalba. Nesenai vengrų įmonė net įsigijo regiono sostinės Užgorodo miesto televizijos kanalą.

Užuot konsultuodamasi su tautinėmis mažumomis ir spręsdama klausimą taikos būdu Kijevo valdžia nusprendė eiti kitu keliu. Ji inicijavo karinio vieneto – 128-osios kalnų pėstininkų brigados – perdislokavimą į pasienyje su NATO nare Vengrija esantį Beregovo miestą, kurio daugumą gyventojų sudaro vengrai.

Ekspertų nuomone jeigu ir šalies vakaruose prasidės separatizmo procesai netrukus vieningos Ukrainos valstybės gali nebelikti.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s