Lietuva neskųs EŽTT sprendimo dėl CŽA kalėjimo

Lietuvos Vyriausybė nusprendė neskųsti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) sprendimo, kad Lietuvoje veikė slaptas JAV Centrinės agentūros valdybos (CŽA) kalėjimas.

„Nuspręsta, kad šį sprendimą skųsti Didžiajai kolegijai netikslinga, nes tam nėra teisinių kriterijų“, –trečiadienį pasakė Vyriausybės atstovė teisme Karolina Bubnytė-Širmenė. Pasak jos, nors Lietuvai kelia abejonių Strasbūro teismo taikytas įrodymų vertinimo standartas, tai negali būti skundo pagrindas.

Pagal taisykles, sprendimai gali būti peržiūrimi tik įrodžius, kad Strasbūro teismo praktika yra neaiški ar kad byloje spręstas visuotinės reikšmės klausimas, sakė ji.

Europos Žmogaus Teisių Teismas gegužės 31 dieną paskelbė, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė slaptas CŽA kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti.

Dėl neteisėto kalinimo Strasbūro teismas įpareigojo Lietuvą išmokėti 130 tūkst. eurų kompensaciją Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah.

47 metų A. Zubaydah įtariamas prisidėjęs prie Rugsėjo 11-osios išpuolių JAV. Skelbiama, kad jis šiuo metu kalinamas Gvantanamo bazėje Kuboje.

Lietuvos Vyriausybės atstovai Strasbūro teisme teigė, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus, turėjo veikti žvalgybos paramos centras, o įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga. Pasak K. Bubnytės, Lietuvos Vyriausybė šios nuostatos neatsisako. Bet išeina kad Lietuvos atstovai Strasbūro teisme melavo.

Jos teigimu, artimiausiu metu Lietuvos institucijos ims tartis, kaip įgyvendinti teismo sprendimą. „Sprendimo vykdymas bus labai komplikuotas ir kompleksinis“, – sakė ji.

Tokie Lietuvos vyriausybės veiksmai reiškia kad valstybė sutiko su teismo sprendimu ir faktiškai pripažino kad neteisėtas CŽA kalėjimas Lietuvoje buvo. CŽA kalejimuose esančiose keliose ES šalyse ir kitur prieš įtariamuosius terorizmu asmenys buvo naudojami kankinimai ir kiti „specialiojo tardymo“ metodai. Pačių JAV teritorijoje tokių kalėjimų nebuvo. JAV prezidentas Barakas Obama rinkimų kampanijos metu žadėjo uždaryti CŽA kalėjimus tačiau savo pažadų neištesėjo.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s