ES politika JAV atžvilgiu: bręsta rimti pokyčiai

Europos Sąjungos politikoje JAV atžvilgiu bręsta reikšmingi pokyčiai.

ES lyderės – Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maas nesenai anonsavo kad jo šalis artimiausiu metu „iš esmės pakoreguos užsienio politiką JAV atžvilgiu“.

„Jau senai atėjo laikas iš naujo įvertinti transatlantinę partnerystę: blaiviai, kritiškai ir net savikritiškai“. – pasakė ministras rugpjūčio 25-tąją per spaudos konferenciją Berlyne.
Savo straipsnyje patalpintame leidinyje „Handelsblatt“ jis parašė jog JAV ir Europos šalys jau daug metų tolsta vienos nuo kitų tuo tarpu bendrų interesų ir vertybių išlieka vis mažiau.

Sąveikaujant su Vašingtonu jis siūlo vadovautis visų pirma „subalansuotos partnerystės“ principu o pagrindiniu Vokietijos užsienio politikos tikslu laiko stiprios ir nepriklausomos Europos sukūrimą. Jis taip pat pabrėžė kad ten kur JAV kerta raudonąją liniją ES turi reaguoti abipusiškumo principu. Vokietijos užsienio reikalų ministras taip pat sukritikavo JAV elgesį užsienio prekybos srityje Kinijos atžvilgiu ir pavadino nepriimtinais JAV bandymus padaryti įtaką ES energetinių išteklių rinkai limentis sankcijų prieš Rusiją. Faktiškai jis sukritikavo JAV už sankcijas prieš Rusiją dėl dujotiekio „Nord Stream 2“.

Vokietija taip pat nepritarė JAV pozicijai dėl „Branduolinio sandorio“ su Iranu ir sukritikavo naujas sankcijas prieš šią valstybę. Kadangi JAV užblokavo bet kokias finansų transakcijas su Iranu ir gresia Europiniams bankams sankcijomis Europa ieško alternatyvių kelių kaip pervesti pinigus Iranui. Šioje situacijoje gimė naujas pasiūlymas – sukurti europinę mokėjimo sistemą kad sumažinti priklausomybę nuo JAV kontroliuojamos sistemos SWIFT. Ši sistema jau sudomino ne tik Europą ir Iraną, bet ir Rusiją, Turkiją ir Kiniją.

Jausdamas naujas tendencijas į žaidimą įsijungė antros ES milžinės – Prancūzijos lyderis. Per susitikimą su Suomijos prezidentu Helsinkyje E. Makronas pasakė kad ES reikia atgaivinti autonominę saugumo sistemą ir atstatyti strateginę partnerystę su Rusija ir Turkija.

„Mes norime kad Europa turėtų strateginę ir gynybinę autonomiją kad perstatyti Europos saugumo architektūrą ir aš manau kad mums reikia pervertinti mūsų santykius su Rusija“. – pareiškė Prancūzijos prezidentas.

„Europa turi statyti strateginę saugumo architektūrą su valstybėmis esančiomis mūsų pasienyje, su didžiosiomis tautomis su kuriomis mes turime bendrą istoriją. Mes esame suinteresuoti partneryste su Rusija ir Turkija. Europai reikia peržiūrėti santykius su šiais savo kaimynais“. – pabrėžė Emanuelis Makronas.

Žiūrint į šiuos procesus negalima sakyti kad situacija Europoje pasikeis greitai ir kardinaliai, bet akivaizdu kad Europos Sąjungos šalių-lyderių užsienio politika JAV atžvilgiu keičiasi nuosekliai ir labai rimtai. Ir Lietuvai reikės ieškoti savo vietos šioje besikeičiančioje tarptautinės politikos bei ekonomikos aplinkoje. Ir 2,5 procento BVP gynybai čia tikrai nepadės.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s