Saulius Skvernelis ragina ištirti įtarimus dėl CŽV kalėjimo

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sako, kad teisėsauga turi išnaudoti visas galimybes ištirti slapto amerikiečių kalėjimo Lietuvoje steigimo aplinkybes.

„Norisi iš ikiteisminio tyrimo, ką vykdo prokuratūra, kad būtų išnaudotos visos galimybės (…), išnaudoti visas įrodinėjimo priemones čia, šalies viduje“, – žurnalistams ketvirtadienį Vyriausybėje sakė premjeras.

Jo teigimu, teisėsauga negali apsiriboti vien formaliais teisinės pagalbos prašymais. Anot premjero, valstybei reikalingi atsakymai, ar atsakingi pareigūnai derino sprendimus su valstybės vadovais ir kur buvo panaudotos galimai gautos lėšos.

„Priėmus galutinį sprendimą, atsiras klausimai ne tik susiję su valstybės reputacija, bet yra ir tokių pragmatiškesnių klausimų: ar tie pareigūnai valstybės, kurie privalėjo teikti informaciją, žinoti ir tą informaciją derinti su valstybės vadovais – turės būti atsakyta. Ir atsakymas taip pat reikalingas bus, jeigu tai yra prielaidos kol kas, ar tai faktai patvirtinti (…), jeigu tai buvo finansuojama grynais pinigais, tai vėlgi: kur tos lėšos, kam pateko, kur buvo panaudotos?“, – sakė S. Skvernelis.

Vyriausybė prieš kelias dienas pateikė skundą dėl Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo, kad Lietuvoje prieš daugiau nei dešimt metų slaptame amerikiečių kalėjime neteisėtai buvo tardomas Saudo Arabijoje gimęs palestinietis.

EŽTT gegužės pabaigoje paskelbė, kad Lietuvoje 2005–2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas įtariamiesiems terorizmu laikyti ir įpareigojo išmokėti 130 tūkst. eurų kompensaciją Saudo Arabijoje gimusiam palestiniečiui Abu Zubaydah. Iš pradžių Teisingumo ministerija paskelbė, kad šio sprendimo neskųs, nes nemato teisinių galimybių jį pakeisti, bet vėliau visas Ministrų kabinetas pakeitė šią poziciją ir nusprendė pateikti skundą.

Lietuvos Vyriausybės atstovai Strasbūro teisme teigė, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus, turėjo veikti žvalgybos paramos centras, o įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga.

Tačiau žmogaus teisių gynėjai teigia, kad Lietuvoje veikė kalėjimas, vadinamas „violetiniu“ centru JAV Senato paskelbtoje ataskaitoje. Dokumente teigiama, kad CŽV pasiūlė neįvardijamą skaičių milijonų JAV dolerių, kad „parodytų dėkingumą“ už programos palaikymą, o neįvardijamas šalies pareigūnas tikriausiai ne viską žinojo apie tikrąją objekto paskirtį.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s