JAV kaltinamos blokuojančios JT klimato derybas

Jungtinės Valstijos, net ir pasitraukusios iš svarbios tarptautinės sutarties, turinčios padėti suvaldyti klimato pokyčius, blokuoja gyvybiškai svarbias Jungtinių Tautų derybas dėl finansinės pagalbos neturtingesnėms šalims, kovojančiomis su pasaulinio atšilimo padariniais, šeštadienį naujienų agentūrai AFP sakė keli šaltiniai. JAV prezidento Donaldo Trumpo pernai priimtas sprendimas pasitraukti iš Paryžiaus sutarties sukėlė tarptautinį pasipiktinimą, bet jo šalis tebėra įsipareigojusi laikytis susitarimo priemonių plano, todėl Vašingtonas turi svertų paveikti Bankoke vykstančią konferenciją.

Lėšų besivystančioms šalims skyrimo klausimas tapo viena kebliausių šių derybų temų. Nuo konferencijos pradžios antradienį jokios didelės pažangos nebuvo pasiekta. 2015 metais pasirašyta Paryžiaus sutartis, laikyta ypač svarbiu pasiekimu kovoje su klimato pokyčiais, numato, kad neturtingoms šalims, jau dabar nukenčiančiomis nuo klimato kaitos lemiamų smarkių potvynių, kaitros bangų ir kylančio jūros lygio, nuo 2020-ųjų kasmet bus skiriama po 100 mlrd. dolerių.

Tačiau nebuvo nutarta, kaip šie pinigai turės būti paskirstomi, taip pat, kaip šalys donorės sutelks lėšas ir informuos apie savo indėlį. Vašingtonas, palaikomas Japonijos ir Australijos, siūlo panaikinti taisykles, kaip kiekviena šalis turi apskaityti kovai su klimato pokyčiais skiriamas lėšas, deryboms artimi šaltiniai sakė AFP. Tokiu atveju išsivysčiusios ekonomikos, kurioms tenka į aplinką išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų didžioji dalis, galėtų prie savo finansinio indėlio priskirti jau dabar skiriamą valstybių finansavimą ir komercines paskolas.

Derybų stebėtojai Bankoke sako, kad JAV ir kitos išsivysčiusios ekonomikos taip pat griežtai atsisako tartis dėl kito daug ginčų keliančio klausimo – kaip turtingosios šalys turėtų informuoti kitas valstybes apie savo būsimus finansavimo planus. Viena JAV Valstybės departamento atstovė, su kuria susisiekė AFP, atsisakė pateikti komentarų šia tema. JAV pozicija smarkiai skiriasi nuo besivystančių šalių argumentų, kad būtinas skaidrus ir nuspėjamas finansavimas, nes tik tuomet jos galėtų veiksmingai planuoti investicijas į naujas technologijas ir atmosferos taršos mažinimą.

Vienas aukštas pareigas užimantis klimato derybininkas sakė AFP, kad JAV delegacija Bankoke „nuodija“ diskusijas, per kurias siekiama parengti aiškų veiksmų planą, kaip bus įgyvendinamos Paryžiaus sutarties nuostatos.

„JAV nebedalyvauja šiame žaidime, bet vis dar nustatinėja taisykles“, – sakė derybininkas, pageidavęs likti nežinomas.

Kitas svarbus derybininkas kaltino JAV ir kitas išsivysčiusias šalis siekiant apeiti tai, kas buvo sutarta Paryžiuje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s