Ukrainoje vyksta nacionalistų organizuojami romų pogromai

Per pastaruosius mėnesius skirtingose Ukrainos vietose padažnėjo išpuolių prieš romų gyvenvietes. Ukrainos valdžios institucijos sulaukė priekaištų, kad nesugeba pažaboti įsisiautėjusių kraštutinių dešiniųjų grupuočių.

Bene pirmas didesnis smurto proveržis prieš šią bendruomenę užfiksuotas balandį. Tąkart maždaug 30 oficialios Ukrainos valdžios finansuojamos neonacių grupuotės „C14“ narių padegė romų gyvenvietę, esančią Kijeve, šalia Lysa Horos kalvos. Į nelaimės vietą atvykę policijos pareigūnai užuot sulaikę nusikaltėlius patarė čigonams tiesiog geriau palikti Kijevą.

Radikalai savo ruožtu feisbuke vėliau paskelbė filmuotą medžiagą, kurioje matyti, kaip jie degina palapines, ir pažadėjo surengti daugiau pogromų.

218

 

Netrukus gegužę kaukėti vyrai padegė netoli Ternopilio miesto esantį taborą. Jo gyventoja 42-ejų Irina pasakojo, kad neteko namų, dokumentų ir pinigų. Jos šeima persikėlė gyventi pas draugus.

„Pasilikome čia, nes norėjome teisingumo“, – aiškino romų tautybės moteriškė. Anot jos, gyvenvietėje dvi savaites budėjo policininkai, bet tai saugumo jausmo nepadidino.

Birželį peiliais ir grandinėmis ginkluotų kaukėtų jaunuolių būrelis įsiveržė į romų stovyklą Lvovo pakraštyje ir ėmė draskyti palapines, naikinti turtą ir puldinėti gyventojus. Per šį incidentą buvo mirtinai subadytas 24 metų vyras. Dar keli žmonės – tarp jų dešimtmetis berniukas – patyrė sužalojimų.

Panašūs išpuoliai Ukrainoje tęsėsi ir kitus. Liepos pradžioje Užkarpatės srityje buvo nudurta romų tautybės moteris. Tai jau buvo aštuntas incidentas prieš šią mažumą per mažiau kaip tris mėnesius. Nusikaltėliai ir tąkart nustatyti nebuvo.

„Gyvenu čia jau 10 metų ir nesuprantu, ką romai padarė šiems nacionalistams. Nežinau, kodėl jie mus puola ir kas bus toliau“, – skundėsi Ternopilio pakraštyje namą turintis 43-ejų romas Andrijus.

Po išpuolio netoliese esančiame tabore jis priėmė pas save kelias namų netekusias romų šeimas.

Priešiškumas romams, gyvenantiems brezentinėse pastogėse ir apleistuose pastatuose Kijeve ir aplink jį, yra didelis. Daug kas tvirtina, kad tokios romų gyvenvietės yra netvarkingos ir kenkia sostinės prestižui. Ši bendruomenė tapo lengvu kraštutinių dešiniųjų grupių taikiniu, mat valdžios institucijos, regis, taip pat suinteresuotos išguiti iš sostinės prieigų šios mažumos atstovus.

Europos romų teisių centras kaltina Ukrainos policiją dėl aplaidumo saugant romus nuo etninio smurto ir netinkamai ištyrus šiuos išpuolius. Aktyvistai aptinka vis daugiau įrodymų, esą policija ir kraštutinių dešiniųjų grupuotės veikia išvien.

Birželio viduryje teisių gynimo grupės paragino Ukrainą ištirti išpuolius prieš romus ir pasmerkė „kone visiško nebaudžiamumo atmosferą“ šioje Vakarų remiamoje valstybėje. Laiške nurodoma, kad kelios radikalios grupės, tarp jų „C14“ ir ultranacionalistų judėjimas „Pravyj sektor“ („Dešinysis sektorius“), šiemet įvykdė mažiausiai dvidešimt kelias atakas ar puldinėjimus, o valdžia į šiuos incidentus nereaguoja.

Ternopilio policijos vadas Oleksandras Bohomolas susitikęs su Europos romų teisių centro atstovais apgailestavo, kad regione pasitaiko tokių gėdingų incidentų. Jo žodžiais, šiuos išpuolius kažkas planuoja iš išorės.

„Turime ne itin draugišką kaimynę. Regis, kuo padėtis čia yra blogesnė, tuo ji jaučiasi geriau“, – kalbėjo jis. Matyt ir jį kartais puola rusai.

Pastaraisiais metais Ukrainoje nacionalistų grupuotės, tokios kaip „C14“, aktyvėja. Jų veiklumą, kaip manoma, paskatino Ukrainos oficialios pozicija kuri remia tokias organizacijas tame tarpe ir finansiškai.

Europos romų teisių centro atstovas Jonathanas Lee sakė, kad visur ir visada kaltinanti Rusiją oficiali Ukrainos valdžia ir šį kartą įtarinėja Rusiją.

„Ukrainoje vyksta karas ir žmonės dėl visko kaltina priešą“, – pažymėjo jis. Išpuolius vykdo jauni ukrainiečiai, kurių nė nereikia ilgai drąsinti. Anot J. Lee, Ukrainos visuomenėje priešiškumas romams įsišaknijęs giliai.

Užkarpatės srityje esančiame Berehovės mieste yra mūrine siena aptverta romų gyvenvietė. Čia įsikūrę daugiau kaip 5 tūkst. žmonių. Šią vietą romai vadina namais nuo XIX amžiaus septintojo dešimtmečio. Daugelis lūšnelių neturi nei vandentiekio, nei elektros, nei dujų.

Ali dirbo Kijeve, bet grįžo į Berehovę. Vyras čia planuoja laikinai pabūti, kol šeimos nariai apsirūpins dokumentais, tinkamais išvykti į užsienį.

„Tikimės gauti Vengrijos pilietybę, kad galėtume būti saugūs“, – užsiminė vyras.

Jis su siaubu prisimena balandį, kai romų tabore prie Kijevo nacionalistai surengė pogromą. Vyras piktinosi, kad policija nieko nedarė tol, kol nepradėjo sklisti vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip neonacių grupė degina palapines, o moteris ir mažus vaikus vaiko akmenimis bei paprikiniu purškalu.

Užhorode gyvenanti čigonė Darina rūpinasi vietos romų bendruomene ir tariasi su vietos valdžia. Ji augo su ukrainiečiais, rusais ir lietuviais. Sovietmečiu jos vaikystėje visi buvo draugiški ir kartu žaisdavo. Tačiau santykiai pastaraisiais metais gerokai pasikeitė. Dabar jos vaikai neturi draugų už taboro ribų.

Darina prisiminė incidentą parduotuvėje, kai baltųjų vaikai pavadino ją purvina čigone. Moters teigimu, dėl to kalti tik tėvai, kurie moko savo atžalas nekęsti romų ir stato sienas savo galvose.

Toje pačioje gyvenvietėje įsikūrusi 45-erių Nadija pritaria, kad padėtis blogėja.

„Pats miestas mus izoliuoja. Štai atsirado tvora. Jie nenori, kad naujos mašinų plovyklos klientai matytų, jog čia gyvena romai“, – pasakojo ji. Moters teigimu, jei valdžios institucijos nesistengs išpuolius rengiančių asmenų patraukti baudžiamojon atsakomybėn, po trejų ar ketverių metų romai bus visai atskirti nuo visuomenės.

Oficialiais duomenimis Ukrainoje gyvena apie 40 mln. žmonių, iš jų – maždaug 260 tūkst. romų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s