Imantas Melianas: „Įtampos tautinių mažumų padėties klausimu priežastis – Lietuvos valdžios neveiklumas“

Lietuvos analitikas Imantas Melianas mano kad Lietuvos institucijos vykdo skirtingas, nesuderintas tautinių bendrijų politikas, todėl mūsų valstybėje lieka neišspręsti svarbūs klausimai, susiję su kaimyninėmis tautomis. Anot jo šia sumaištimi naudojasi Maskva, regione vykdanti apie 70 projektų, kurstančių tautinę neapykantą..

Šeštadienį Vilniaus lenkų kultūros namuose buvo surengta diskusija „Tarpetninių įtampų prevencija ir valstybės formuojamos bei vykdomos tautybių politikos optimizavimas“, kurioje ieškota atsakymų į klausimus apie Lietuvos tautiškumą. Vienas iš diskusijos organizatorių I.Melianas sukritikavo Lietuvos valstybės institucijas, kurios per tris dešimtmečius taip ir nesukūrė kokybiškos strategijos tautinių bendrijų klausimu.

„Toliau toleruojamos nelabai protingos tautinės fobijos ir stereotipai, akivaizdžiai bijoma neįtikti jais tikinčiai tamsuomenei. Turbūt galvojama, kad viskas nusistovės ir išsispręs savaime. Bet taip nėra. Ir po trisdešimties metų – skaičiuojant nuo mūsų valstybės gimimo – iškyla vis tie patys klausimai, o kai kurie iš jų netgi paūmėja“, – sakė analitikas.

I.Melianas pabrėžė: ilgai nesprendžiamos problemos kartais išsisprendžia sprogstamuoju būdu, ypač kai sprogdiklis būna valdomas distanciniu būdu. Omenyje jis turėjo priešišką Kremliaus vykdomą veiklą.

Knygą apie Rusijos separatizmą parašęs I.Melianas teigė, kad buvusios Sovietų Sąjungos teritorijoje Maskvos pareigūnai ir su jais susijusios struktūros vykdo apie 70 projektų, skirtų tautinei neapykantai kurstyti. Dalis šio proceso vyksta ir Lietuvoje.

I.Melianas pasakojo, kad rusiško separatizmo eksportas yra paremtas vadinamąja Karaganovo doktrina. Jos esmė – atplėšti nuo buvusių sovietinių respublikų po dalį teritorijos ir sukurti ten konfliktų židinius. Tam tikslui bandoma išnaudoti ne tik rusų tautinę mažumą, bet ir kitas tautines bendrijas.

„Arba net dirbtinai konstruojamos naujos tapatybės“, – sakė I.Melianas. To pavyzdžiu galima laikyti išgalvotą „Novorosijos“ regioną – taip prokremliški separatistai vadina Ukrainos Donbasą.

I.Melianas diskusijos dalyviams rodė matyt jo paties išspausdintą Rusijos Federacijos administracinį žemėlapį, kuriame Baltarusija nuspalvinta taip lyg jau būtų viena iš Rusijos gubernijų. Šiame žemėlapyje kaip potencialiai Rusijos kontroliuojamos teritorijos pažymėtos Vakarų ir Šiaurės Kazachija, šiaurinė Azerbaidžano dalis, Abchazija ir Pietų Osetija, visa Ukraina, Moldova, o taip pat ir Baltijos šalys: Estijos Narva, Latvijos Latgala ir Lietuvos Klaipėdos kraštas.

I.Melianas atkreipė dėmesį, kad dauguma su Rusijos ambasada susijusių prokremliškų organizacijų veikia būtent tose teritorijose, kurios palyginus neilgai priklauso Lietuvai – Vilniaus ir Klaipėdos kraštuose. Jo teigimu, tose teritorijose sovietai apgyvendino daugumą pokariu į Lietuvą atkeltų rusų.

„Tai nereiškia, kad visi Lietuvos rusai pritaria tokioms provokacijoms“, – sakė analitikas.

I.Melianas priminė, kad 2015 metais radikaliomis idėjomis pasižymėjęs sambūris „Būkime vieningi“ surengė provokaciją, kurios metu Klaipėdoje buvo raginama rinkti parašus dėl išgalvotos „liaudies respublikos“.

„Rusiškas separatizmas ir žemaičių separatizmas Klaipėdos krašte veikia išvien, dėl ko galime daryti išvadas, kad jų veikla yra koordinuojama iš to paties centro“, – rėžė analitikas I.Melianas.

Jis pasakojo, kad tokios provokacijos nėra spontaniškos – joms ruošiamasi. Pavyzdžiui, 2007 metais internetinėje enciklopedijoje „Wikipedia“ buvo sukurtas puslapis apie Klaipėdos kraštą. Ten net trisdešimčia kalbų (išskyrus lietuvių, lenkų ir vokiečių) buvo parašyta prokremliška legenda, esą Klaipėda iš tiesų priklauso Kaliningradui.

„Po tam tikros kovos, šių metų pradžioje, šie tekstai buvo pakeisti. Šiuo metu tikrinau, išliko tik portugalų ir indoneziečių kalbomis ši legenda“, – sakė I.Melianas.

Pasak jo išgalvotą istoriją apie Kaliningradui priklausančią Klaipėdą sukūrė prokremliška organizacija „JAV ir Kanados institutas“, o konkrečiau – jos darbuotoja Natalija Daškova. Jos sukurta legenda buvo tiražuojama ne tik internete, bet ir rusiškame laikraštyje „Komjaunimo tiesa“, valstybinėje Rusijos žiniasklaidoje.

„Taip kad tai nėra tik visuomenininkų žaidimai“, – teigė analitikas.

Konferencijos dalyviams I.Melianas parodė dar vieną rusišką žemėlapį, kurį sukūrė kaunietis Robertas Mažitovas – galimai bendradarbiaujantis su Kremliaus organizacijomis, teistas už neapykantos kurstymą, dabar gyvenantis Jungtinėje Karalystėje.

„Jis siūlo Lietuvą federalizuoti, – pasakojo I.Melianas, rodydamas žemėlapį. – Čia mes matome Vilniaus, Ignalinos, Panevėžio, Kauno, Žemaičių ir Klaipėdos liaudies respublikas, o pietvakarių regionas pavaizduotas kaip kažkokie nežinomi gamybiniai poligonai – matomai tai būsiąs vis tas pats Suvalkų koridorius.“

Pasak specialisto tai sutampa su prokremliškų struktūrų platinamu naratyvu. 2015 metais internete atsirado feisbuko puslapis, skirtas išgalvotai „Vilnijos liaudies respublikai“. Jame buvo teigiama, esą greitu metu Lietuvoje pasirodys neatpažinti kariai, remsiantys Vilniaus krašto atsiskyrimą nuo Lietuvos. Esą tie kariai ateis iš Lenkijos. Tačiau tą pačią dieną feisbuke buvo sukurta ir daugiau identiškų puslapių ir visuose buvo naudojamos tos pačios prokremliškos provokacijos – tokie puslapiai buvo sukurti ir Narvos, Latgalos, Lvovo regionams.

I.Melianas pabrėžė, kad tautinės neapykantos kurstymas yra vienas iš būdų, kaip Rusija kaimyninėse šalyse siekia įgyvendinti savo separatistinę politiką. Tarkime, Kremliaus ideologu vadinamas Aleksandras Duginas savo knygose akcentuoja kelis esminius Maskvos uždavinius Lietuvoje: silpninti Romos katalikų bažnyčią, remti neopagoniškus kultus ir visaip išnaudoti esamus prieštaravimus tarp lietuvių ir lenkų.

„Tai Duginas įvardina kaip labai vertingą elementą Rusijai“, – kalbėjo I.Melianas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s