Lenkija prašo JAV steigti šalyje nuolatinę karinę bazę ir siūlo daugiau už 2 mlrd. dolerių

JAV prezidentas Donald Trump antradienį pareiškė rimtai svarstantis Lenkijos prašymą nuolat dislokuoti amerikiečių karius šioje strategiškai svarbioje šalyje Europos rytiniame flange.

Per bendrą spaudos konferenciją su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda Baltuosiuose rūmuose D. Trump sakė, kad Varšuva siūlo Vašingtonui mažiausiai 2 mlrd. JAV dolerių, kad padėtų padengti bazės išlaidas.

„Prezidentas pasiūlė mums gerokai daugiau nei 2 mlrd. JAV dolerių, kad tai būtų padaryta, todėl svarstome tai“, – sakė D. Trump.

„Svarstome tai atsižvelgdami į kelis aspektus: svarbiausia – karinė abiejų šalių apsauga, tada – išlaidos“, – aiškino prezidentas.

„Svarstome tai labai rimtai, – kiek anksčiau sakė D. Trumpas. – Jei jie pasirengę tai padaryti (sumokėti), žinoma, kalbėsimės apie tai“.

Per spaudos konferenciją A. Duda sakė, kad NATO narė Lenkija nori, jog šalyje būtų įkurta „Amerikos nuolatinė bazė“.  Jis pajuokavo, kad bazė galėtų būti pavadinta Trumpo fortu (Fort Trump).

JAV gynybos ministras Džim Mattis savo ruožtu gyrė Lenkiją už didinamas išlaidas gynybai, tačiau pabrėžė, jog kol kas joks sprendimas dėl nuolatinio amerikiečių karių dislokavimo dar nepriimtas.

„Klausimų daug“, – Pentagone dirbantiems žurnalistams sakė J. Mattisas.

„Kaip jūs žinote, kalbama ne vien apie bazę. Kalbama apie mokymo poligonus, apie aptarnavimo objektus bazėje, visus tokius dalykus; tai daugybė detalių, kurias turime nagrinėti drauge su lenkais. Tad joks sprendimas dar nepriimtas, mes tai nagrinėjame ir mes drauge dėl to dirbame“, – sakė jis.

Pasak A. Dudos, Rusijos karinė ekspansija, pradedant Gruzijos separatistinių regionų perėmimu ir Ukrainos Krymo pusiasalio aneksija, yra „nuolatinio tarptautinės teisės pažeidinėjimo“ dalis.

„Yra visa virtinė argumentų, paremiančių faktą, kad JAV ginkluotųjų pajėgų buvimas šiame rajone yra absoliučiai pateisinamas“, – sakė A. Duda.

D.Trump, kurį politiniai oponentai kaltina slaptu bendrininkavimu su miglota Rusijos operacija padedant jam per 2016 metų rinkimus, kai jis įveikė demokratų kandidatę Hillary Clinton, sutiko su A. Dudos vertinimu.

„Galvoju, kad tai labai agresyvi situacija. Galvoju, kad Rusija veikė agresyviai“, – sakė jis.

„Jie gerbia jėgą. Jie gerbia tvirtumą, kaip ir visi kiti. O mes esame stipriausi pasaulyje, ypač dabar“, – pridūrė JAV prezidentas.

Baltieji rūmai savo ruožtu nurodė, kad JAV ir Lenkijos partnerystė „yra itin svarbi turint omenyje didėjančius saugumo iššūkius, apibūdinamus agresyviu Rusijos elgesiu“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s