Latvijos Seimo rinkimus laimėjo prorusiška partija „Santarvė“

Latvijos Seimo rinkimus laimėjo prokremliška socialdemokratinė partija „Santarvė“, aplenkusi centristinę partiją „Kam priklauso valstybė?“ (KPV LV) ir Naująją konservatorių partiją (NKP), rodo sekmadienį paskelbti balsavimo rezultatai.

Daugiausiai balsų – 19,91 proc. – surinko „Santarvė“, KPV LV gavo 14,06 proc. balsų, o naujuosius konservatorius  palaikė 13,6 proc. rinkėjų. Už Europos Sąjungą ir NATO pasisakantis ultraliberalusis susivienijimas „Už plėtrą/Už!“ gavo 12,04 proc. balsų ir užėmė ketvirtą vietą. Jam pavyko aplenkti dabartinei valdančiajai centro dešiniųjų koalicijai priklausantį nacionalistų aljanso „Viskas Latvijai! – Tėvynei ir Laisvei“ ir „Judėjimo už Latvijos nacionalinę nepriklausomybę“ susivienijimą (VL-TL/JLNN). Pastarasis surinko 11,03 proc. balsų. Už dabartinio premjero Mario Kučinskio centro dešiniųjų „Žaliųjų ir valstiečių sąjungą“ (ŽVS) balsavo tiktai 9,96 proc. rinkėjų, o susivienijimas „Naujoji vienybė“ taip pat peržengė 5 proc. balsų slenkstį ir gavo 6,67 proc. balsų. Centrinė rinkimų komisija paskelbė, kad bendras rinkėjų aktyvumas buvo 54,59 procento.

„Santarvė“ 13-ojo šaukimo Seime turės 23 vietas, KPV LV ir NKP – po 16, „Už plėtrą/Už!“ ir VL-TL/JLNN – po 13, ŽVS – 11, „Vienybė“ – 8 vietas.

„Neįmanoma jokia koalicijos kombinacija be „Santarvės“, kuri atrodytų darbinga ir stabili“, – „Santarvės“  pirmininkas Rygos meras Nilas Ušakovas sakė naujienų agentūrai LETA.

„Priešingu atveju gali susikurti ksenofobų ir gėjų teisių šalininkų koalicija, o tokia vyriausybė išsilaikytų tik dvi ar tris savaites“, – pridūrė jis.

Politinė partija „Santarvė“ yra populiari tarp Latvijos rusų, sudarančių apie ketvirtadalį iš 1,9 mln. šalies gyventojų. Ji laimėdavo daugiausiai balsų per trejus pastaruosius rinkimus. Nepaisant to ji niekada nepateko į vyriausybę, nes nerasdavo koalicijos partnerių. Visgi prieš rinkimus centristai ir konservatoriai neatmetė galimybės padėti šįkart prasiveržti „Santarvei“ į valdžią. KPV LV kandidatas į ministro pirmininko postą teisininkas Aldis Gobzemas neseniai leido suprasti, kad jo partija neprieštarautų jungtis į koaliciją su „Santarve“.

„KPV LV gali dirbti su bet kuo, nesame nubrėžę jokių raudonų linijų dėl kitų politinių jėgų“, – sakė jis per debatus televizijoje TV24.

Buvęs teatro aktorius Artusas Kaiminis, vadovaujantis partijai KPV LV, birželį buvo trumpam sulaikytas dėl įtariamos korupcijos, tačiau rinkėjams tai, regis, nė motais.

„Santarvė“, centristai ir konservatoriai dabar galėtų sudaryti koaliciją – drauge jos turėtų 55 mandatus 100 vietų parlamente.

Netrukus turi prasidėti derybos dėl koalicijos, o dabartinės sudėties parlamentas dirbs iki lapkričio.

Dabartinė ŽVS, Nacionalinio Aljanso ir „Vienybės“ partijos vyriausybė neišpildė žmonių lūkesčių todėl rinkėjai nuo jų nusigręžė.

„Rinkėjai nori naujų veidų: dabartiniai ministrai negali pasiūlyti nieko džiuginančio“, – naujienų agentūrai AFP šią savaitę sakė politologas Filipas Rajevskis.

Analitikai dar prieš rinkimus spėjo, kad „Santarvė“, savo sąraše turėjusi keletą garsių etninių latvių, gali suvienyti jėgas su centristais kad patektų į valdžią. Jie taip pat perspėjo, kad „Santarvės“ pergalė gali pakreipti Latvijos užsienio politiką Rusijos naudai.

„Atkreipkite dėmesį, ką garsiai savo reklamoje kalba Latvijos socialdemokratinė partija „Santarvė“: jie žada sumažinti išlaidas gynybai iki 1 proc. BVP“, – sakė politologas Marcis Bendikas.

„Tai prieštarauja NATO savitarpio supratimui. Tai yra jų esminis pažadas rinkėjams“, – sakė jis dienraščiui NRA.

Latvija prie NATO prisijungė 2004-aisiais. Ji – viena iš nedaugelio rytinių Aljanso narių, gynybai skiriančių 2 proc. savo bendrojo vidaus produkto. Valstybių narių įsipareigojimas krašto gynybai skirti 2 proc. BVP yra įtvirtintas NATO dokumentuose, tačiau jo laikosi tik kelios šalys – narės.

Savo balsą rytiniame Rėzeknės mieste atidavęs Aigaras Karklinis sakė, kad perspektyvos, jog „Santarvė“ gali susivienyti su centristais bei konservatoriais, yra realios.

„Ketinu rinktis, kad Latvija būtų ES ir NATO dalimi, ir tikiuosi, kad dauguma mūsų tai (pasirinks), antraip šie rinkimai bus prisimenami kaip raudonasis spalis“, – sakė jis naujienų agentūrai AFP.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s