Vyriausybė sunaikino įrašą su Sauliaus Skvernelio pasisakymais apie žodžio laisvę

Vyriausybės kanceliarija sunaikino garso įrašą, kuriame ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pasisakė apie žodžio laisvę bei Registrų centro duomenų teikimą žurnalistams. Tai padaryta nepaisant žiniasklaidos prašymų bei oficialios valstybinės institucijos vertinimo, jog įrašas turi būti paviešintas.

Kalba eina apie praėjusią savaitę vykusį Vyriausybės pasitarimą, kuriame Ministrų kabinetas atmetė iniciatyvą laikinai kompensuoti registro duomenų teikimą žiniasklaidai, o teisę žurnalistams neatlygintinai naudotis Registrų centro duomenimis įtvirtinantį įstatymo projektą grąžino tobulinti.

Įrašo paviešinimo siekė kelios Lietuvos žiniasklaidos priemonės. Turimais duomenimis, šiame pasitarime premjeras S.Skvernelis daug ir spalvingai pasisakė apie žodžio laisvę bei pats prieštaravo susisiekimo ministro Roko Masiulio iniciatyvoms.

Kad žurnalistų prašymas susipažinti su pasitarimo įrašu teisėtas ir pagrįstas – oficialiai patvirtino ir Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba, tiesiogiai atsakinga už visuomenės informavimo normų laikymąsi. Tačiau Vyriausybei tai įspūdžio nepadarė.

„Vyriausybės pasitarimai yra protokoluojami, o protokolas parengiamas pasirašyti ne vėliau kaip antrą po pasitarimo darbo dieną, pasitarimų skaitmeniniai garso įrašai parengus pasitarimų protokolus nesaugomi. Spalio 3 d. pasitarimo (…) protokolas parengtas ir pasirašytas, taigi skaitmeninis įrašas sunaikintasׅ“, – teigiama žiniasklaidai pateiktame Vyriausybės kanceliarijos komentare.

Kanceliarija laikosi pozicijos, jog „Vyriausybės pasitarimai nėra vieši, juose išsakytos mintys nėra oficiali pozicija, o įrašai esą „daromi tik tam, kad būtų tiksliai surašytas protokolas“.

Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos vertinimu, įrašas „galėtų būti traktuojamas kaip oficialus, garsine forma išreikštas, dokumentas, parengtas Vyriausybės ir kuriame yra viešojo intereso informacijos, kurios neteikimas žurnalistams gali sudaryti rimtas kliūtis atlikti profesines pareigas“.

Primename, jog Lietuvos žiniasklaida nuo rugsėjo vidurio nebegali neatlygintinai gauti duomenų iš Registrų centro. Daugiau nei dešimtmetį veikusi tokio duomenų teikimo praktika buvo netikėtai nutraukta, neinformuojant apie tai žurnalistų.

Susisiekimo ministerija ėmėsi iniciatyvos spręsti problemą ir parengė atitinkamų Vyriausybės sprendimų projektus. Siūlyta laikinai kompensuoti duomenų teikimo sąnaudas iš ministerijos lėšų, iki bus priimtos įstatymo pataisos, neatlygintiną prieigą prie duomenų teikimo suteiksiančios tik etikos besilaikantiems žurnalistams bei žiniasklaidos priemonėms.

Vyriausybė kompensavimo mechanizmui nepritarė, o įstatymo projektą grąžino tobulinti. Kokiomis aplinkybėmis tai įvyko – visuomenė nesužinos, mat sprendimo priėmimą užfiksavęs garso įrašas buvo sunaikintas.

Anksčiau Prezidentūra paragino atverti duomenis ne tik žiniasklaidai, bet ir visai visuomenei.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s