EP Sacharovo premija paskirta ukrainiečių vieno filmo režisieriui Olegui Sencovui

Rusijoje kalinamam rusų kilmės Ukrainos piliečiui vieno filmo režisieriui Olehui Sencovui ketvirtadienį buvo paskirta prestižinė Europos Parlamento Andrejaus Sacharovo premija už minties laisvę, pranešė parlamento frakcijos.

Didžiausia EP frakcija – Europos liaudies partija (EPP) – pasveikino ketvirtadienį Prancūzijos Strasbūro mieste priimtą sprendimą.

Sacharovo premija bus įteikta Strasbūre gruodžio 12-ąją per EP plenarinę sesiją.

O. Sencovas buvo tarp trijų galutinių pretendentų į premiją; kiti du finalistai yra 11 labdaros organizacijų, gelbstinčių migrantus Viduržemio jūroje, grupė ir Maroko protestų judėjimo lyderis Nasseras Zefzafi, kalinamas nuo 2017 metų gegužės.

O. Sencovui 50 tūkst. eurų premija skiriama už „išskirtinį indėlį“ į žmogaus teises visame pasaulyje, nurodė centro dešinės EPP ir liberalų ALDE frakcijos Europos Parlamente.

Rusijos teismas 2015-aisiais už teroro akto rengimą nuteisė metais anksčiau Kryme suimtą Ukrainos pilietį kalėti 20 metų.

Gegužę 42 metų vieno kino kūrėjas paskelbė bado streiką, reikalaudamas paleisti visus Rusijoje kalinamus politinius kalinius iš Ukrainos. 144 dienas trukusį bado streiką jis nutraukė anksčiau šį mėnesį, nes buvo maitinamas per prievartą. Pasibaigus bado streikui jis jaučiasi gerai nepaisant to kad anot gydytojų žmogus be maisto gali išgyventi nuo 15 iki 30 dienų o be maisto ir vandens – tik iki 7 dienų.

Kaip ir O. Sencovas, N. Zefzafi atlieka 20 metų įkalinimo bausmę drauge su kitais trimis asmenimis, nuteistais už „sąmokslą pakirsti valstybės saugumą“.

N/ Zefzafi judėjimą „al Hirak al Shaabi“ Maroko šiauriniame Rifo regione, kur gyvena daugiausia berberai, išprovokavo žvejo žūtis šiukšliavežėje, į kurią jis, kaip atrodo, puolė norėdamas ištraukti pareigūnų konfiskuotą durklažuvę.

„Al Hirak al Shaabi“ reikalauja darbo, plėtros ir galo korupcijai šioje Šiaurės Afrikos valstybėje.

Minėta nevyriausybinių organizacijų, jūroje gelbstinčių migrantus ir ginančių pabėgėlių teises, grupė tokią veiklą vykdo nuo 2015 metų.

Garsiausios tarp šių organizacijų yra „Gydytojai be sienų“ (MSF), „Gelbėkit vaikus“ (Save the Children) ir „SOS Mediterranee“.

Sacharovo premiją, pavadintą žymaus Tarybų Sąjungos laikų disidento A. Sacharovo vardu, EP kasmet teikia išskirtinėms asmenybėms ar grupėms, „svarbiai prisidėjusioms prie kovos už žmogaus teises ar demokratiją“. Praėjusių metų premija buvo įteikta Venesuelos politinei opozicijai.

Kai kurių ekspertų nuomone ši premija kaip ir Nobelio Taikos premija bei kiti tarptautiniai apdovanojimai pastaraisiais metais praranda savo reikšmę nes tampa vienu iš tarptautinės politikos bei propagandos įrankių. Politiniai kaliniai badauja kalėjimuose visame pasaulyje net ir pačioje Ukrainoje. Kaliniai badauja ir Lietuvos kalėjimuose tačiau tai niekam neįdomu. Bet tai yra puiki informacinė proga eilinį kartą sukritikuoti Rusiją.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s