Kariuomenės 100-mečio proga – pompastiškas karinis paradas bei propagandinės politikų kalbos

Maždaug 1,8 tūkst. karių šeštadienį Vilniuje žygiavo Lietuvos kariuomenės parade, minint šimtąsias šalies ginkluotųjų pajėgų atkūrimo metines. Didžioji dauguma žygiavusių karių buvo iš Lietuvos dalinių. Apart jų parade taip pat dalyvavo kariai iš Vokietijos, Belgijos, Čekijos ir kitų šalių. Renginį Konstitucijos prospekte stebėjo keli tūkstančiai žmonių.

„Buvo labai daug žmonių. Buvome labai sujaudinti, nesitikėjome, kad bus toks dėmesys parodytas“, – žurnalistams sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas.

Karių rikiuotės metu Konstitucijos prospekto dalyje ties Nacionaline dailės galerija sugiedotas Lietuvos himnas, pakeltos šalies ir kariuomenės vėliavos. Pasibaigus karių rikiuotei, jie išžygiavo Konstitucijos prospektu Kalvarijų gatvės kryptimi. Tuo metu nuo Edukologijos universiteto žiedo prospektu pajudėjo apie 80 karinės technikos vienetų.

„Istorija įrodė, kad priešo gausa – bejėgė prieš stiprybę, kurios vardas – Lietuvos laisvė“, – sakė į paradą atvykusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Džiugu, kad šalia mūsų trispalvės – tokia daugybė kitų vėliavų. Jūs visi tuo pačiu metu esate ir geležinis kumštis, ir taikos pasiuntiniai, ir bendras įsipareigojimas ateities kartoms“, – teigė ji.

„Šiandienos paradas – tai Lietuvos karių, sąjungininkų ir draugų dovana mūsų šalies žmonėms. Tai – šimtmečio žinia pasauliui, kad Lietuva pasirengusi visomis išgalėmis ginti tėvynę, laisvę ir bendras mūsų visų vertybes“, – kalbėjo šalies vadovė.

Krašto apsaugos sistemos vadovai dėkojo Lietuvos ir sąjungininkų kariams. Rikiuotės metu taip pat buvo iššautos trys artilerijos salvės už Lietuvos šimtmetį, kariuomenės šimtmetį ir sąjungininkus.

„Ačiū už jūsų tarnybą, ačiū už mūsų saugumą“, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. Jis taip pat teigė, kad šalies gynyba yra „ne tik kariuomenės reikalas, bet ir politikų bei visos visuomenės“.

„Labai džiugu, kad politikai skiria labai rimtą dėmesį kariuomenei“, – kalbėjo ministras.

Kariuomenės vadas teigė, kad Lietuvos karių „paaukotas laikas, įdėtos pastangos, išlietas prakaitas ir pasiryžimas negailint jėgų ir gyvybės ginti savo šalį yra verti didelės pagarbos“.

„Esu tikras, kad laikysitės duotos priesaikos, kas benutiktų, ir savo pareigą atliksite. Man didelė garbė tarnauti jūsų gretose“, – kalbėjo generolas.

J.V.Žukas taip pat dėkojo žmonėms už šiltą sąjungininkų karių priėmimą Lietuvoje ir kitą paramą kariuomenei. Jis perspėjo, kad pasaulyje nesaugumo zonos toliau plečiasi, todėl Lietuva privalo stiprinti gynybinius pajėgumus ir kaupti reikiamas atsargas.

Kariniame parade važiavo pirmą kartą į Lietuvą atgabenti du kariuomenės perkamų pėstininkų kovos mašinų „Boxer“ prototipai. Jie sugrįš į Vokietiją tolesniems bandymams, o galutinai patikrintos mašinos bus pradėtos tiekti kitąmet kovą.

Parade taip pat riedėjo kariuomenės turimos savaeigės haubicos „PzH 2000”, amerikiečių oro gynybos sistema „Patriot“, įvairūs sąjungininkų tankai ir šarvuočiai. Žmonės taip pat galėjo pamatyti Specialiųjų operacijų pajėgų keturračius, motociklus ir visureigius, įvairios paskirties logistinį transportą, Lietuvos turimą oro gynybos ginkluotę. Į paradą atvyko ir svečiai iš 27 valstybių.

Lietuvos kariuomenės atkūrimo data laikoma lapkričio 23-ioji. Šią dieną 1918 metais Lietuvos ministras pirmininkas Augustinas Voldemaras pasirašė įsakymą, įkuriantį Apsaugos Tarybą. Tuo pačiu buvo įsakyta pradėti formuoti naująjį Lietuvos kariuomenės pulką.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s