Oficialu: Ukrainoje įvesta karo padėtis

Ukrainos prezidentas Petro Porošenko trečiadienį pasirašė įstatymą, kuriuo dalyje šalies įvedama karo padėtis, Rusijos ir Ukrainos karinių laivų savaitgalio konfrontacijai Kerčės sąsiauryje išprovokavus didžiausią pastaraisiais metais šių kaimynių santykių krizę.

„Prezidentas Porošenko pasirašė įstatymą“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pranešė atstovas Sviatoslavas Ceholka.

Ukrainos parlamentas pirmadienį pritarė prezidento siūlymui ir nubalsavo už karo padėties įvedimą šalies pasienio regionuose 30-čiai dienų.

Tačiau buvo tam tikro neaiškumo dėl to, kada tiksliai įsigaliojo karo padėtis. Kai kurie pareigūnai sakė, kad ji prasidėjo jau pirmadienį. Prezidento atstovas kol kas nekomentavo.

Įvesti karo padėtį P.Porošenko paragino po to, kai Rusijos pakrančių apsaugos laivai sekmadienį areštavo tris ukrainiečių karinio laivyno laivus. Buvo sužeisti šeši ukrainiečių jūreiviai ir galiausiai Rusija užėmė ukrainiečių laivus su jų įgulomis.

Tai buvo pirma atvira karinė konfrontacija tarp Rusijos ir Ukrainos per pastaruosius metus. Antradienį P. Porošenko perspėjo, kad Ukrainai iškilo „visapusiško karo“ su Rusija pavojus, ir sakė, kad ukrainiečių ginkluotosioms pajėgoms paskelbta visiška kovinė parengtis.

Premjeras Volodymyras Hroismanas trečiadienį parlamentui sakė: „Privalome būti visada pasirengę atremti savo priešo, kuris dar neseniai buvo mūsų kaimynas, agresiją.“

Karo padėtis įvesta 10-yje regionų, pagrinde – rusakalbiuose, esančiuose prie Rusijos, Rytų Ukrainos separatistinių teritorijų, prie Azovo bei Juodosios jūrų, pasienyje su Moldavija ir Padnestre. Keista, bet Krymo Respublikoje, kurią Kijevo režimas laiko Ukrainos teritorijos dalimi karinė padėtis įvesta nebuvo. Atseit P.Porošenko nebelaiko Krymo Ukrainos dalimi?

Karo padėties perspektyva jau privertė iš Poltavos į Kijevą perkelti ketvirtadienio futbolo rungtynes tarp anglų „Arsenal“ ir ukrainiečių „FC Vorskla“, nors Poltava nėra karo padėties teritorijoje. Tokį sprendimą lėmė Europos futbolo federacijų sąjungos (UEFA) pozicija.

Ukrainos pareigūnai sako, kad karo padėtis, kai galima mobilizuoti piliečius, kontroliuoti žiniasklaidą ir varžyti viešas demonstracijas, iš esmės yra prevencinė priemonė.

P.Porošenko antradienį interviu televizijai sakė, jog „karo padėties tikslas yra parodyti, kad priešas labai brangiai sumokės, jei nuspręs mus pulti, ir tai bus kaip šaltas dušas, sustabdysiantis bepročius, planuojančius atakuoti Ukrainą“.

Ukrainos gynybos ministerija trečiadienį po pietų rengia spaudos konferenciją, kurioje paaiškins, kaip karo padėtis bus taikoma ginkluotosioms pajėgoms.

Tuo tarpu Europos bei Ukrainos politologai vienu balsu sako kad šio ukrainiečių suprovokuoto incidento Azovo jūroje tikslas yra vienintelis – padėti įsikibusiam į Ukrainos prezidento postą dabartiniam šalies vadovui bet kokia kaina išlaikyti valdžią savo rankose ir atidėti prezidentinius rinkimus neribotam laikui: mat pagal įstatymą karo padėties sąlygomis rinkimų rengti negalima.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s