“Geltonos liemenės“ pasiekė savo: Prancūzijos vyriausybė atsitraukė

Prancūzijos vyriausybė, spaudžiama jau ne vieną savaitę trunkančių „geltonųjų liemenių“ audringų protestų dėl brangstančio pragyvenimo, trečiadienį paskelbė atsisakanti planuoto degalų mokesčių didinimo 2019 metais ir paragino visuomenę elgtis ramiai.

Planas nuo sausio 1-osios padidinti degalų akcizus buvo visiškai „atšauktas 2019 metams“, taip per televiziją BFM sakė aplinkos ministras Francois de Rugy.

Tuo metu prezidentūra perspėjo, kad per naujus protestus, planuojamus šeštadienį Paryžiuje ir kitur šalyje, gali vėl prasiveržti smurtas.

Per „geltonųjų liemenių“ demonstracijas jau žuvo keturi žmonės ir šimtai buvo sužeisti. Protestai prasidėjo lapkričio 17 dieną. Iš pradžių buvo reiškiamas pasipiktinimas planuojamu degalų mokesčių kėlimu, bet vėliau „geltonųjų liemenių“ judėjimas virto didesnio masto iššūkiu prezidento Emmanuelio Macrono politikai, kuri yra palankesnė verslui. Pasigirdo skundų, kad valstybės vadovas nesuvokia paprastų žmonių patiriamų sunkumų.

Praeitą šeštadienį protestai Paryžiuje virto riaušėmis – buvo padegta apie 200 automobilių, išdaužyta parduotuvių vitrinų ir nuniokota Triumfo arka.

E. Macronas ir jo vyriausybė trečiadienį paprašė elgtis santūriai ir pasiuntė signalą, kad jie pasiruošę padaryti tolesnių nuolaidų, kad išvengtų naujo smurto proveržio. Prezidentas, kurį šiuo metu palaiko vos 23 proc. rinkėjų, nuo sekmadienio ryto, kai grįžo iš Didžiojo dvidešimtuko viršūnių susitikimo Argentinoje, dar nieko viešai nekomentavo.

Tačiau jo biuras nurodė, kad E. Macronas žada laikytis savo pažado apkarpyti dideles pajamas gaunančių gyventojų „turto mokestį“, nors tai labai nepatinka daugeliui protestuotojų. Turto mokesčio apkarpymas buvo vienas svarbiausių 2017 metų gegužę prezidentu išrinkto E. Macrono rinkimų kampanijos pažadų. Jis tvirtino, kad tokie mokesčiai atbaido investuotojus ir kenkia verslui.

Sprendimas metams įšaldyti planą didinti degalų akcizus buvo paskelbtas kitą dieną, kai vyriausybė informavo, kad degalų mokesčių padidinimas nuo sausio 1 dienos atidedamas pusei metų. Trečiadienį F. de Rugy sakė, kad terminas buvo pratęstas siekiant išsklaidyti nuogąstavimus, kad degalų mokesčiai bus padidinti vos pasibaigus protestams.

Šalies premjeras Edouard’as Philippe’as taip pat informavo visuomenę, kad bus įšaldyti planai didinti reguliuojamas elektros energijos bei dujų kainas ir įvesti naujus reikalavimus transporto priemonių savininkams. Šie labiausiai paveiktų senų, taršių automobilių su dyzeliniais varikliais vairuotojus.

„Geltonųjų liemenių“ judėjimo branduolį sudaro mažas pajamas gaunantys prancūzai iš kaimiškųjų vietovių ir nedidelių Prancūzijos miestelių. Maždaug 72 proc. Prancūzijos gyventojų palaiko judėjimą. Kol kas neatrodo, kad vyriausybės nuolaidos protestuotojus nuramino.

Trečiadienį didžiausia Prancūzijos ūkininkų sąjunga paskelbė, kad jos nariai nuo kitos savaitės kasdien rengs demonstracijas. Be to, dvi vilkikų vairuotojų profsąjungos pranešė, jog palaikydamos protestuotojus nuo sekmadienio vakaro pradeda neterminuotą streiką.

Tuo tarpu studentai jau dabar blokuoja dešimtis šalies mokslo įstaigų, reikšdami nepasitenkinimą dėl griežtesnių priėmimo į universitetus reikalavimų.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s