“Neteisinga demokratija”: ES skyrė sankcijas už neteisėtus rinkimus separatistinėje Rytų Ukrainoje

ES valstybės narės nutarė paskelbti sankcijas devyniems asmenims dėl neseniai įvykusių esą neteisėtų rinkimų separatistiniuose Rytų Ukrainos regionuose, naujienų agentūrai AFP penktadienį pranešė pareigūnai, tarp Maskvos ir Kijevo tvyrant didelei įtampai dėl neseniai įvykusios konfrontacijos Kerčės sąsiauryje.

ES užsienio reikalų ministrai per pirmadienį Briuselyje vyksiantį susitikimą ketina formaliai patvirtinti draudimą keliauti ir turto įšaldymą, skirtą devyniems Ukrainos piliečiams, lapkritį prisidėjusiems prie balsavimo Donecko ir Luhansko „liaudies respublikose“.

JAV laiko tuos rinkimus „apgaulingais“, o ES – „neteisėtais“. Tokia žinia nuskambėjo Kijevui vis intensyviau raginant tarptautinę bendruomenę imtis veiksmų prieš Rusiją, kurios pasieniečiai lapkričio pabaigoje apšaudė ir perėmė Azovo jūroje trečdalį Ukrainos karo laivyno ir suėmė 24 jų įgulų narius, tarp kurių netikėtai atsirado ir 2 Ukrainos Saugumo Tarnybos (SBU) karininkai.

Vis dėlto per pirmadienį vyksiantį ES užsienio reikalų ministrų susitikimą nebus paskelbta sankcijų Rusijai dėl šio incidento, nes bloko valstybės narės nenori toliau eskaluoti sudėtingos padėties.

Kaip pranešė vienas ES pareigūnas, trečiadienį buvo sutarta dėl „teisės aktų dėl (asmenų, kuriems taikomos sankcijos) sąrašo išplėtimo pagal ribojančias priemones, susijusias su Ukrainos teritorinį vientisumą, suverenitetą ir nepriklausomybę pakertančiais veiksmais“. Diplomatai patvirtino, kad bus paskelbtos sankcijos devyniems ukrainiečiams: jiems bus draudžiama keliauti į ar per ES valstybes, o visas jų turtas bloko teritorijoje bus įšaldytas. Tokiu būdu ES netiesiogiai patvirtino kad Donbase ir Luhanske vyksta karas tarp ukrainiečių – t.y. pilietinis karas.

Per lapkritį abiejose Rytų Ukrainos „liaudies respublikose“ įvykusius rinkimus valdžią išsaugojo prorusiškos orientacijos separatistų lyderiai. Kijevas teigia, kad šiuo balsavimu Kremlius siekė dar padidinti savo įtaką ginčijamame regione.

Vadinamosios Donecko ir Luhansko liaudies respublikos paskelbė nepriklausomybę 2014-aisiais po įvykusio referendumo, Rusijai parėmus antivyriausybinį maištą šioje Ukrainos dalyje.

Nors ES jau įvedusi virtinę sankcijų dėl Krymo ir 10 tūkst. žmonių gyvybių pareikalavusio besitęsiančio karinio konflikto Rytų Ukrainoje, Bendrija atsargiai reaguoja į įvykius Azovo Jūroje. Lapkričio 25-ąją įvykusi konfrontacija buvo pirmas per pastaruosius metus atviras karinis incidentas tarp Kijevo ir Maskvos.

Ketvirtadienį Ukrainos užsienio reikalų ministras Pavlo Klimkinas perspėjo, kad Rusijos karingumas yra „didelė grėsmė Europos saugumui“. ES diplomatijos vadovė Federica Mogherini savo ruožtu atsargiai komentavo padėtį ir paragino „labai santūriai žengti deeskalavimo link“.

P.Klimkinas irgi dalyvaus pirmadienį vyksiančiame ES užsienio reikalų ministrų pasitarime, per kurį vėl ragins nubausti Rusiją. Tačiau diplomatai įsitikinę, kad jis veikiausiai neišgirs nieko konkretesnio nei abstrakčius pažadus palaikyti Kijevą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s