Vilniuje vyksta masinis protestas „Paskutinis skambutis“: prie mokytojų prisijungė medikai ir kiti

Sekmadienio popietę, apie 14-tą valandą, Vilniuje prasidėjo protesto akcija, kuria reikalaujama stabdyti valstybės biudžeto priėmimą ir didinti mokytojų atlyginimus. Tikslus į akciją susirinkusių žmonių skaičius kol kas nėra žinomas, tačiau manoma, kad į mitingą atvyko dešimtys profesinių sąjungų atstovų ir apie 10 tūkst. žmonių.

Praėjus mažiau nei pusvalandžiui nuo akcijos pradžios dauguma protestuotojų jau pasiekė V.Kudirkos aikštę, kur įsikūrusi Vyriausybė. Joje ir turi įvykti protesto akcijos mitingas. Iš pirmo žvilgsnio daugiau dalyvių ėjo nuo Švietimo ir mokslo ministerijos nei nuo Seimo. Netrukus V.Kudirkos aikštė buvo visiškai užpildyta protestuotojų.

Mokytojus palaikė ir Lietuvos medikų sąjūdžio atstovai. Urtė Builytė prisiminė medikų rezidentų protestus: „Kai medikai rezidentai protestavo, mus vadino panašiai kaip ir jus. Bet mes neišsigandome, susivienijome ir išėjome. Nors daugelis mūsų tos dienos reikalavimų dar neįvykdyti, bet tą dieną laikau mūsų pergale. Nes pasakėme tai, ką privalėjome pasakyti“

Robertas Adomaitis savo kalboje akcentavo, kad ši valdžia užsiima visuomenės skaldymu ir visus, kurie ryžtasi protestuoti, bando supriešinti su kitomis visuomenės grupėmis.

„Gana, užteks priešinimų. Jums, premjere, atėjo paskutinis skambutis“, – šiuos R.Adomaičio žodžius palydėjo pritarimo šūksniai.

Mokytojams palaikymą reiškė ir odontologų bei mokslininkų atstovai. Susirinkusiųjų emocijas sukėlė žurnalisto ir keliautojo Vytaro Radzevičiaus kalba. Jis sakė: „Tamsta mokytojas – kreipinys, kuris man labai brangus. Lietuvoj keturi amžini dalykai – švietimo, sveikatos apsaugos reformos, Nacionalinio stadiono statyba ir Vilniaus oro uosto rekonstrukcija. Eina 28-ieji atgautos nepriklausomybės metai, o švietimo reforma tebesitęsia. Su kiekvienais rinkimais vis žadama, žadama ir žadama, bet niekas nesikeičia. Anksčiau koncernas sukinėjosi aplink Seimą, o dabar koncernas sėdi Seime, bet niekas nesikeičia. Ir dar drįstama mokytojus vadinti teroristais. Psichologiniai teroristai sėdi anoj pusėj – valdžioje (red.), o ne čia stovi“.

Teisėtvarkos atstovai per kelias pirmas mitingo valandas renginio dalyviams jokių pretenzijų neturėjo.

„Džiaugiamės, kad žmonės nusiteikę taikiai, išreikšdami savo nuomonę, laikosi tvarkos“, – žiniasklaidai teigė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Mitingą pradėjęs Vilniaus Licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius sakė: „Viena po kitos nenusisekusios reformos atvedė mūsų švietimą į tokią būklę. Šį rudenį pradėta dar viena reforma. Žadėtas etatinis apmokėjimas yra išvirtęs į parodiją, nes didelė dalis mokytojų ne tik kad neturi etato, bet pagal dabartinę sistemą ir negali jo turėti“.

Jis siūlė net parengti knygelę apie Lietuvos klaidas švietimo srityje ir platinti ją Europoje. Anot direktoriaus, sisteminė valdžių problema – negebėjimas vykdyti reformų.

„Priėjome prie ribos, kai nebesuprantame apskritai, kaip tvarkyti švietimo sistemą. Taisymai nepadės. Būtina atšaukti etatinį apmokėjimą ir grįžti prie buvusios tvarkos“, – sakė S.Jurkevičius.

Mokytojams palaikymą reiškė tėvų atstovai bei mokiniai. Elektrėnų „Versmės“ gimnazijos abiturientė Kristina Manomaitytė savo kalboje, be kita ko, sakė: „Mokytojai streikuoja ne iš gero gyvenimo, todėl čia ir esu. Šiandien visi kartu laikom pilietiškumo egzaminą ne tik teoriškai, bet ir praktiškai. Ne ginklais esame stiprūs, o protingų ir mąstančių žmonių skaičiais.“

V.Kudirkos aikštėje tarp protestuojančių pedagogų, medikų, kultūros ir kitų sričių profesinių sąjungų atstovų plevėsuoja ir politinių partijų vėliavos bei jų atstovų laikomi plakatai. V.Kudirkos aikštėje buvo matyto opozicinių partijų atstovų – konservatorių, socialdemokratų. Nepaisant to, kad akciją aktyviai remia opozicinės partijos, mitingo organizatoriai prieš jos pradžią žadėjo, kad politikai nebus kviečiami į tribūną sakyti kalbų.

Protestuotojai bando atkreipti dėmesį ir išradingais plakatais: „Jie išskrido į kosmosą“, „Skvernelis žiūri į pasaulį pro uždarus langus“. Vienas pedagogas iš Pagėgių aikštėje vilkėjo kalinio drabužius ir laikė plakatą „ŠMM Įkaitas“. Jis sakė taip besijuokiantis iš Vyriausybės atstovų teiginių, kad ministerijoje apsigyvenę mokytojai elgiasi kaip teroristai. Anot jo, Vyriausybė, bandydama palaužti streikuotojus, gąsdina, kad valstybėje kils chaosas, nebus mokamos pensijos, net rinkimai gali neįvykti.

„Tai demagogija. Juk visa tai tėra darbiniai klausimai, o ne pasaulio pabaiga“, – sakė jis.

„Šiandien visas dėmesys yra mokytojams, ne politikams, ne kažkokiems kitiems dalykams. Tai palaikymas visiems mokytojams, kurie yra Švietimo ir mokslo ministerijoje ir kitiems, kurie turbūt laukia sėkmingų derybų. O reikalavimai yra labai paprasti – kad derybos vyktų ne imituojant, o iš tikrųjų, kad vyriausybė įsiklausytų į tai, ką kalba mokytojai“, – sakė vienas protesto organizatorių Andrius Tapinas.

„Visiems norime kartu parodyti, kad mokytojas šiandien tampa prestižine profesija. Ne 2025 metais, o šiandien. Manau, kad tiek mokytojų streikas, tiek šios dienos akcija, kuri, tikiu, bus prasminga, parodys, kad mokytojas yra prestižinė profesija“, – pasakė vienas protesto organizatorių A. Tapinas.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė ragino protestuotojus ir apskritai visą visuomenę vienytis.

„Mes reikalaujame, kad su mumis premjeras pradėtų derybas. Kalbėjimasis ir derybos yra pagrindinis dalykas, ko laukia mūsų visuomenė“, – portalui pasakė I.Ruginienė. Ji neigiamai įvertino profesinių sąjungų susiskaldymą, bet sveikino, kad buvo sutarta dėl bendrų klausimų, siekiant gerinti mokytojų darbo sąlygas.

Protestuotojų pilnoje V.Kudirkos aikštėje žurnalistams pakalbinus Šaulių sąjungos uniforma vilkintį vyrą šis atsakė: „Esu čia, kad parodyčiau, jog visi pritaria, kad nereikia priešinti visuomenės. Nes problema yra ta, kad dabar bandoma aiškinti, kad norint duoti mokytojams reikia iš kažko atimti. Čia yra priešinimas“.

Kitas protestuotojas teigė, kad yra labai didelis atotrūkis tarp viešojo ir privataus sektoriaus. Jis yra įsitikinęs, kad toks atotrūkis yra nenormalus ir viešojo sektoriaus atlyginimus būtina didinti.

Protestuotoja iš Vilniaus sakė esanti ne mokytoja, bet atvykusi jų palaikyti: „Kai mokiausi, mano laikais buvo gerbiami mokytojai. Tad atėjau čia siekdama, kad mokytojai vėl būtų pradėti gerbti“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s