JAV traukiasi iš Sirijos, gynybos sekretorius – iš pareigų

Prezidentui Donaldui Trumpui pribloškus sąjungininkus ir Amerikos pareigūnus savo įsakymu išvesti sausumos pajėgas iš Sirijos JAV gynybos sekretorius Jimas Mattisas ketvirtadienį pareiškė besitraukiantis iš savo posto. Anot jo D.Trumpas tvirtai gynė savo sprendimą išvesti 2 tūkst. karių pajėgas iš Sirijos ir pareiškė, kad jo šalis nenori būti Artimųjų Rytų „policininkė“. Be kita ko, JAV lyderis tvirtino, kad džihadistų judėjimas „Islamo valstybė“ (IS) jau yra nugalėtas.

J.Mattisas, į atsargą išėjęs generolas, laikomas vienu iš tvirčiausių, bet taip pat ir labiau nepriklausomų D.Trumpo administracijos narių, kuris dažnai veikia kaip atsvara gerokai griežtesnei prezidento retorikai JAV sąjungininkų atžvilgiu. Pranešdamas apie sprendimą trauktis, gynybos sekretorius beveik nebandė nuslėpti savo nesutarimų su prezidentu.

„Kadangi turite teisę turėti gynybos sekretorių, kurio pažiūros geriau dera su jūsiškėmis, manau, man bus teisinga pasitraukti iš savo pareigų“, – laiške D.Trumpui sakė J.Mattisas.

J.Mattisas palaikė su IS kovojančią koaliciją ir gynė NATO, kurios ekonominiu efektyvumu ne kartą abejojo D.Trumpas.

„Tvirtai laikausi savo nusistatymo su sąjungininkais elgtis pagarbiai ir realistiškai žiūrėti į kenksmingus veikėjus bei strateginius konkurentus; jis susiformavo per daugiau kaip keturis dešimtmečius, kai buvau pasinėręs į šias problemas“, – parašė J.Mattisas.

D.Trumpas trečiadienį pribloškė sąjungininkus ir Amerikos “vanagus” paskelbęs įsakymą išvesti sausumos pajėgas iš Sirijos. Be kita ko, leidinys „The Wall Street Journal“ ketvirtadienį pranešė, kad D.Trumpas taip pat svarsto galimybę išvesti didelį skaičių karių iš Afganistano, kur JAV nuo 2001-mų metų vykdo daug didesnę karinę operaciją negu Sirijoje. Karas Afganistane – pats ilgiausias karinis konfliktas JAV istorijoje.

Pats prezidentas, kurio komandoje yra nemažai į atsargą išėjusių karininkų, kaip pranešama, žavėjęsis 68-erių J.Mattiso santūrumu ir erudicija, apie gynybos sekretoriaus pasitraukimą informavo diplomatiškai. Socialiniame tinkle „Twitter“ jis parašė, kad Pentagono vadovas padarė „didžiulę pažangą“.

„Generolas Jimas Mattisas vasario pabaigoje su pagyrimu išeina į pensiją; jis tarnavo mano administracijoje gynybos sekretoriumi pastaruosius dvejus metus“, – tviteryje parašė D.Trumpas.

J.Mattisas dirbs iki vasario pabaigos, taigi, prezidentui teks skubiai surasti jam įpėdinį, kurio kandidatūrai pritartų Senatas.

Keliomis valandomis anksčiau D.Trumpas tviteryje išplūdo savo sąjungininką respublikoną senatorių Lindsey Grahamą, suabejojusį prezidento sprendimu išvesti karius iš Sirijos. Gindamas savo sprendimą išvesti amerikiečių karius iš Sirijos, D.Trumpas ketvirtadienį pareiškė, kad jo šalis nenori būti Artimųjų Rytų „policininkė“.

„JAV nenori būti Artimųjų Rytų policininkė. Kam mainais gauti NIEKĄ ir tiktai švaistyti brangias gyvybes bei trilijonus dolerių, ginant tuos, kas, beveik visais atvejais, nevertina to, ką mes darome? Ar norime būti ten visą laiką? Pagaliau atėjo laikas kovoti ir kitiems“, – sakoma jo žinutėje tviteryje.

„Rusija, Iranas, Sirija ir daugelis kitų nepatenkinti, kad JAV traukiasi, nežiūrint į tai, kas pranešama melagingose naujienose, nes dabar jiems teks be mūsų kovoti su ISIS (IS) ir su kitais, kurių jie nekenčia“, – parašė D.Trumpas.

„Aš kuriu galingiausią kariuomenę pasaulyje. (Jei) ISIS mums smogs, jie bus pasmerkti!“, – pridūrė jis.

Tačiau prezidentas nesulaukė daug palaikymo. Atstovų Rūmų ginkluotųjų pajėgų komiteto nariai respublikonas Macas Thornberry ir demokratas Adamas Smithas ketvirtadienį bendrame pranešime pareiškė susirūpinimą tokiu D. Trumpo sprendimu.

Jie sakė, kad karių išvedimas iš Sirijos būtų „strateginė klaida“, kuri sukeltų pavojų sąjungininkams kurdams ir suteiktų daugiau galių konkurentams Rusijai ir Iranui.

„ISIS buvo ir tebėra mirtina grėsmė Amerikos saugumui ir ji toliau sieks kelti grėsmę mūsų kraštui iš saugių prieglobsčių visame pasaulyje“, – sakoma bendrame M.Thornberry ir A.Smitho pranešime.

Vis dėlto JAV karinė aviacija dar kurį laiką rengs Sirijoje antskrydžius, ketvirtadienį informavo Pentagono atstovė Rebecca Rebarich. Pasak jos, JAV rengs antskrydžius, kol iš Sirijos pasitrauks visas amerikiečių kontingentas. Vis dėlto ji nepatikslino, ar vėliau ši neteisėta karinė kampanija bus nutraukta.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s