Rusija sustiprino Kaliningrado srities energetinį saugumą: atidarytas SGD terminalas

Šiandien Kaliningrado srityje oficialiai atidarytas naujas suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas. Teoriškai jis leistų šiam Rusijos Federacijos subjektui atsisakyti dujų tranzito per Lietuvą.

Tačiau gamtinių dujų sistemos operatoriaus duomenys rodo, kad tranzitas kol kas nenutrauktas. Ekspertų nuomone, Rusijai to neapsimokėtų daryti dėl finansinių priežasčių. Rusija yra pasirašiusi su Lietuva dujų tranzito sutartį iki 2025 m., ir jeigu rytų kaimynė nutartų jo atsisakyti – ji vis tiek turėtų mokėti tam tikrą dalį. Mat sutartis pasirašyta pagal formulę „Take or Pay“ („Imk arba Mokėk“). Ji neįpareigoja Rusijos tranzituoti tam tikrą kiekį dujų, tačiau, kaip teigė „EpsoG“ atstovas Andrius Vilkancas, yra numatyta minimalus mokėjimas, nepriklausomai nuo to, ar dujos bus transportuotos ar ne. Koks yra mokestis, neskelbiama dėl sandorio konfidencialumo. Tačiau žinoma kad mūsų šaliai rusiškų dujų tranzitas atneša apie 10 mln. eurų per metus.

Per SGD-terminalo atidarymo ceremoniją dujų koncernas „Gazprom“ pademonstravo galimybę atsisakyti dujų tranzito per Baltarusiją ir Lietuvą į Kaliningrado sritį.

Koncerno „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris Rusijos naujienų agentūrai „Interfax“ teigė, kad dujų tiekimas iš Lietuvos į Kaliningradą antradienį buvo sustabdytas ir, pasak jo, pakeistas natūraliomis dujomis iš naujo SGD terminalo. Tiesa, jis nepatikslino, kokiam laikui buvo sustabdytas tiekimas.

Lietuvos dujų rinkos operatorius „Amber Grid“ antradienį jokių nuokrypių neužfiksavo.

„Dujų tranzitas vyksta įprastu režimu“, – informavo „Amber Grid“ atstovė Jolita Butkienė.

Jos žodžius atkartojo ir energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas. Pasak ministro, pareiškimus dėl tranzito nutraukimo lėmė laikinas transportuojamų dujų sumažėjimas Kaliningradui bandant suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą.

„Iš esmės lygiai taip pat, kaip ir Lietuvai bandant suskystintų dujų terminalą buvo apribotas gamtinių dujų importas iš Rusijos. Technologiniu požiūriu tai yra būtina, kad tokio terminalo veikimas būtų išbandytas 100 proc. pajėgumu“, – situaciją pakomentavo Ž.Vaičiūnas.

Atidarydama gamtinių dujų terminalą Karaliaučiaus srityje Rusija siunčia žinią Lietuvai ir Baltarusijai, kad gali mažinti ar atsisakyti dujų tranzito per šias šalis, sako politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas.

„Rusijos pareigūnai ne kartą yra išreiškę nuogąstavimus, ar Lietuva nepasinaudos savo kaip tranzito šalies padėtimi ir nepradės riboti tiek gamtinių dujų, tiek elektros perdavimo Kaliningrado sričiai kaip geopolitinio instrumento“, – mano R. Vilpišauskas.

Šiuo žingsniu Rusija mažina galimą Lietuvos įtaką Kaliningrado srities energetiniam saugumui. Geopolitinės situacijos paaštrėjimo atveju Lietuva galėtų tiesiog surengti Rusijos anklavui energetinę blokadą.

„Terminalo pajėgumai dabar yra 13,2 mln. kubinių metrų dujų per parą. Metinis terminalo pajėgumas leidžia visiškai patenkinti tiek dabartinį, tiek ir būsimą Kaliningrado srities dujų poreikį. Požeminė dujų saugykla Kaliningrado srityje plečiama, tuo pat metu Leningrado srityje anklavo poreikiams statoma dujų skystinimo gamykla“, – per terminalo atidarymo ceremoniją pranešė A.Mileris.

SGD laivo talpyklų tūris viršija 170 tūkst. kubinių metrų, o maksimalus išdujinimo pajėgumas – 13,2 mln. kubinių metrų dujų per parą. Nuo laivo iki dujų perpumpavimo stoties krante nutiestas 3,5 kilometro ilgio dujotiekis. Požeminės gamtinių dujų saugyklos Kaliningrado srityje talpa dabar siekia 156 mln. kubinių metrų. „Gazprom“ ją iki 2025-ųjų planuojama padidinti iki 800 mln. kubų. Tais pačiais metais baigsis ir veikianti sutartis dėl dujų tranzito per Lietuvą. Sutapimas?

Per 2017 metus į Kaliningrado sritį per Lietuvą buvo transportuota 25,7 TWh gamtinių dujų (2016 m. – 23,5 TWh). Palyginimui, 2017 m. panašiai tiek Lietuvoje buvo suvartota dujų – 24,44 TWh, įskaitant ir dujas iš terminalo.

Atsijungimas nuo BRELL elektros žiedo – našta Baltijos šalių mokesčių mokėtojams.

Terminalo atidarymo metu Rusijos prezidentas pasisakė ir apie Baltijos šalių pasitraukimą iš Tarybų Sąjungos palikimo – Rusijos koordinuojamo energetikos žiedo. Anot jo, tai bus papildoma mokestinė našta Estijos, Latvijos ir Lietuvos piliečiams.

„Pastaraisiais metais skyrėme daug dėmesio energetikos ištekliams, (Kaliningrado) regiono energetiniam saugumui, taip pat atsižvelgdami ir į Europos Sąjungos planus, kad Baltijos šalys pasitrauks iš Rusijos energetikos žiedo. Tiesą sakant, tai jų reikalas, į tai bus investuojami papildomi (jų) mokesčių mokėtojų pinigai“, – pareiškė V.Putinas.

Baltijos šalys iki 2025 metų planuoja sinchronizuoti savo elektros sistemas su žemyninės Europos tinklais. Lietuva, Latvija ir Estija iki šiol veikia sinchroniniu režimu posovietinės energetinės sistemos vadinamajame BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija) žiede ir yra priklausomos nuo dispečerinės Maskvoje bei Rusijos elektros tinklo.

Kaliningrado srityje šių metų gegužę bus atliktas elektros tinklų izoliuoto darbo bandymas. Jis vyks maždaug dviem savaitėm anksčiau nei toks pat Baltijos šalių bandymas. Numatyta, kad Baltijos šalių tinklų sinchronizavimas su Europa vyks per jau veikiančią jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos „LitPol Link“ ir per naują jūrinį kabelį tarp šių valstybių. Hidroelektrinėse trijose Baltijos šalyse planuojama įrengti vadinamus sinchroninius kompensatorius.

Įvertinus reikalingų techninių darbų visumą papildomus sinchronizavimo projekto vertė gali siekti apie 1,4 mlrd. eurų. Baltijos šalys tikisi, kad Europos Sąjunga skirs tam 75 proc. lėšų. O jeigu ne?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s