Rusijos slaptasis ginklas – ir svirpliai? Mokslininkai paneigė JAV pareiškimus dėl slapto garsinio ginklo Kuboje

Stebėtojai dabar juokauja: Rusija ginklu pavertė ir svirplius.

Nors visus praėjusius metus kalbėta, kad JAV diplomatai Kuboje nukentėjo nuo mįslingų garsinių atakų, kurias „highly likely“ (galimai) organizavo Maskva, mokslininkai dabar skelbia, kad iš tiesų sveikatos sutrikimus sukėlė geismo apimtų svirplių čirškimas, rašo „The New York Times“.

Viskas prasidėjo 2016 metų lapkritį, kai Amerikos diplomatai ėmė skųstis girdėję keistus aukšto dažnio garsus ir sveikatos sutrikimais. Jiems skaudėjo ir svaigo galva, sutriko klausa. Medikai po tyrimų nustatė, kad skundai pagrįsti, o tada prabilta, kad prieš amerikiečius galėjo būti panaudotas garsinis ginklas.

Tokia teorija JAV žiniasklaidos dėka sparčiai paplito po vakarų pasaulį, o Vašingtonas, apkaltinęs Kubą įvykdžius atakas ar neapsaugojus JAV pareigūnų, atšaukė daugiau nei pusę savo ambasados Havanoje darbuotojų ir išsiuntė iš Amerikos 15 kubiečių diplomatų.

Pernai rugsėjį taip pat paskelbta, kad JAV pareigūnai dėl atakų Kuboje linkę kaltinti Rusiją. Prie tokios išvados esą linko Amerikos Centrinė žvalgybos agentūra bei Federalinis tyrimų biuras.

Vis dėlto praėjusią savaitę du mokslininkai pristatė įrodymus, kad mįslingieji garsai nebuvo tokie jau mįslingi – esą juos skleidė paprasti svirpliai. Tiesa, ekspertai suskubo pabrėžti, kad tai nereiškia, jog JAV diplomatai nebuvo užpulti. Svarbu tiesiog tai, kad reikia kalbėti ne apie kokį nors slaptą garsinį ginklą.

Diplomatų padarytus garsų įrašus išstudijavo Alexanderis Stubbas iš Berklio universiteto Kalifornijoje ir Fernando Montealegre-Z, dirbantis Linkolno universitete Jungtinėje Karalystėje. Tuos įrašus anksčiau paskelbė naujienų agentūra AP.

„Medikų bendruomenėje netrūksta diskusijų, kokia fizinė žala buvo padaryta šiems asmenims. Aš tegaliu pasakyti, kad AP įraše girdimi svirpliai. Manau, kad žinome, kokios rūšies“, – teigė A.Stubbsas.

Jis teigė, kad pirmąsyk išgirdęs įrašą iškart prisiminė vabzdžius, su kuriuos buvo susidūręs dirbdamas Karibuose. Atsisiuntę įrašą, mokslininkai nustatė, kad akustiniai požymiai – pavyzdžiui, stipriausi dažniai – būdingi konkrečių svirplių čirškimui. Be to, būtent tokius garsus skleidžia vyriškos lyties svirplys siekdamas suvilioti patelę. Patelės partnerius atsirenka pagal jų „dainą“.

Anot F.Montealegre-Z, kone identiškai „dainuoja“ konkreti svirplių rūšis – Indijos trumpauodegis svirplys (Anurogryllus celerinictus). Kiti svirplių „dainų“ ekspertai su tokia mokslininkų išvada sutiko.

„Visa tai yra logiška. Hipotezė gana gerai paremta“, – pareiškė akustinį vabzdžių bendravimą nagrinėjantis McGillo universiteto specialistas Geraldas Pollackas.

Su problema susidūrę JAV diplomatai nepanoro kaltę dėl keistų garsų suversti vabzdžiams. Bet Indijos trumpauodegiai svirpliai yra išskirtiniai – jau seniai žinoma, kad jie patelių vilionių metu skleidžia nepaprastai didelį triukšmą.

„Šių svirplių patinai nuolat čirškia z-z-z-z-z-z didžiuliu garsu, kuris iš esmės užtvindo kambarį tikru ūžesiu“, – dar 1957 metais rašė entomologas iš Dominikos Respublikos.

Pats A.Stubbas trumpauodegių svirplių čirškimą buvo įrašęs Kosta Rikoje: „Jie nepaprastai triukšmingi. Juos įmanoma išgirsti net iš dyzeliu varomo sunkvežimio, važiuojančio 60 km per valandą greičiu, kabinos.“

Indijos trumpauodegiai svirpliai paplitę pačiuose JAV Floridos valstijos pietuose, Jamaikoje ir Didžiojo Kaimano saloje. A.Stubbas įtaria, kad jų yra ir Kuboje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s