L.Linkevičius: Europai reikia dar daugiau JAV

Į proamerikietišką Sniego susitikimą Europos geografiniame centre Trakų rajone atvykę analitikai fantazijomis vadina ES lyderių Prancūzijos ir Vokietijos siūlymą sukurti Europos kariuomenę, o pasak Lietuvos užsienio reikalų ministro vien tokios kalbos yra pleištas Jungtinių Valstijų ir Europos santykiams.

Kai kurių ekspertų teigimu JAV ir Europos priešiška retorika kelia grėsmę NATO patikimui, nors pripažįsta, kad tai tik kalbos – nei Europa, nei Vašingtonas negali vieni be kitų užtikrinti savo saugumo.

JAV prezidento kelionė į Europą ar europiečių kelionės į Vašingtoną dažniausiai baigiasi apsižodžiavimu ar nesusipratimais. Prieš pusmetį Donaldas Trumpas Briuselyje iškėlė ultimatumą NATO: Amerika suks savo keliu, jei kiti nemokės.

Politikai sako, kad svarbu ką Vašingtonas daro, o ne ką kalba D.Trumpas. Tačiau analitikai pripažįsta, kad ir kalbos kenkia.

„Jo kritika ir aštri retorika nepadeda ir neprisideda prie aljanso patikimumo. Jungtinės Valstijos yra aljanso lyderė. Ir labai svarbu, kad kiekvienas butų tikras, jog Amerika laikysis įsipareigojimų Europos saugumui, gynybai ir atgrasymui“, – sakė buvęs NATO generalinio sekretoriaus patarėjas Heinrichas Braussas. Tačiau kartu analitikai pabrėžia, jog Amerikos kritika dėl išlaidų gynybai teisinga ir europiečiai pradėjo labiau rūpintis savo saugumu. Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai net ragina kurti Europos kariuomenę, kuri papildytų NATO, kai Amerika esą atsitraukia.

„Tai fantazijos. Negali turėti Europos kariuomenės be Europinės vyriausybės. Tik viena vyriausybė gali nuspręsti, kaip ta kariuomenė bus naudojama. Įsivaizduokite, yra integruota kariuomenė ir 27 skirtingos vyriausybės nesutaria, kaip ją naudoti. Kyla pavojus, kad dėl ekonominės naudos sukurta Europos kariuomenė praktiškai nepanaudojama ir neatlieka jokios atgrasymo funkcijos“, – kalbėjo analitikas Julianas Lindley-Frenchas. Matyt ekspertas užmiršo (ar nežino) kad tokia vyriausybė jau yra. Ir vadinasi ji Europos Komisija.

Sniego susitikimo Trakų rajone dalyviai stengėsi įtikinti vieni kitus, kad Europos saugumui gyvybiškai reikia amerikiečių. Tai kad amerikiečiams reikia Europos niekam abejonių nekelia.

JAV sąjungininkės Europoje – t.y. Lietuvos užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus teigimu, kalbos apie Europos kariuomenę pykdo D.Trumpą, tą jis jau ne kartą ir išsakė socialiniuose tinkluose.

„Kalbos apie Europos kariuomenę neturi pagrindo ne tik todėl, kad niekas nežino, kas tai yra, bet ir visiškai be jokios priežasties sukelia nepasitenkinimą ir nepasitikėjimą už Atlanto ir įneša dar daugiau sumaišties, kurios, mūsų įsitikinimu, neturėtų būti“, – teigė L.Linkevičius.

NATO pareigūnas Jamesas Appathurai sako, kad visiems reikėtų nusiraminti.

„Retorika gali būti pavojinga. Ir labai svarbu, kad visų sąjungininkų retorika demonstruotų vienybę, nes tai – didžiausias atgrasymas“, – kalbėjo J.Appathurai.

O to susitelkimo, pasak analitikų, reikės daugiau, nes Amerikos dėmesys vis labiau kryps į Kiniją, kaip pagrindinę varžovę.

Rusiją ir Kiniją grėsmėmis Jungtinės Valstijos įvardijo dar prieš metus.

„Ateinančius 20, 30, 40 metų didžiausias saugumo iššūkis Jungtinėms Valstijoms bus Kinija, o ne Rusija. Tai reiškia, kad Amerika vis labiau santykius su partneriais Europoje vertins pagal tai kokį jos vaidmenį atlieka strateginėse varžybose su Kinija“, – tikino Tarptautinio strateginių studijų centro pirmininkas prof. Francois Heisbourgas net neslėpdamas kad JAV laiko Europą tik įrankiu savo geopolitiniams klausimams spręsti.

O Europos bėda, pasak Lietuvos diplomatijos vadovo, kad iki šiol nėra vieningos strategijos kaip elgtis nei su sąjungininkais, nei su priešininkais.

„Mes daugelį problemų mokame įvardyti, jas pakartoti, bet neturime strategijų. Ne tik su Kinija, galime drąsiai teigti, kad neturime strategijos su Rusija. Aišku, gal skiriasi ir mūsų vertybiniai akcentai“, – sakė L.Linkevičius.

Lietuvos ministro ir JAV šalininko teigimu, Europos laukia sunkūs metai ieškant, kas imtųsi lyderystės vienyti, o ne skaldyti.

Nerimą tarptautinėje bendruomenėje sukėlė ir pastarieji D.Trumpo pareiškimai, kad iš Sirijos ir Afganistano atsitraukianti JAV atsisako „pasaulio policininko“ vaidmens.

L.Linkevičius tvirtino besitikintis, kad JAV išliks aktyvi veikėja globalioje politikoje.

„Didžiausia pasaulio ekonomika, didžiausia galbūt ir saugumo potencialą turinti valstybė, be abejo, negali būti abejinga įvykiams visame pasaulyje“, – kalbėjo ministras.

Pasak jo, emociniai pareiškimai ar „tviterio žinutės (…) neturėtų nustelbti visumos, bendro strateginio paveikslo“, kad NATO yra sėkmingiausias ir gerai subalansuotas karinis Aljansas.

„Sniego susitikime“ dalyvavęs buvęs Jungtinių Valstijų sausumos pajėgų Europoje vadas Benas Hodgesas perspėjo, kad amerikiečiai ateityje kariaus su Kinija, todėl Europa pati turi pasirūpinti savo saugumu nuo Rusijos.

Pasak L.Linkevičiaus, JAV ir Kinijos karas būtų „didžiausia XXI a. katastrofa“.

„Labai sunku įsivaizduoti pasekmes ir branduoline, ir kitokiomis prasmėmis“, – kalbėjo ministras.

„Tam yra diplomatija, tam yra interesų derinimas, bendri projektai, kad viso to išvengtume“, – pridūrė jis.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s