Dėl įstojimo į NATO ir ES – net pakeistas oficialus valstybės pavadinimas

Makedonijos įstatymų leidėjai penktadienį nubalsavo už sprendimą pervadinti šalį Šiaurės Makedonijos Respublika tam kad atverti kelią įstoti į NATO ir Europos Sąjungą.

Parlamento pirmininkas Talatas Xhaferi sakė, kad per balsavimą 81 deputatas nubalsavo už pavadinimo pakeitimą. Tokiu būdu buvo pasiekta konstitucijos reikalaujama dviejų trečdalių balsų dauguma 120 vietų parlamente.

Dabar tolesnė šio proceso eiga priklauso nuo Atėnų, nes pavadinimo pakeitimas įsigalios tik pritarus Graikijos parlamentui.

Atėnai pasveikino Makedonijos premjerą su sėkme balsuojant dėl naujo šalies pavadinimo Graikijos ministras pirmininkas Aleksis Cipras penktadienį pasveikino Makedonijos premjerą Zoraną Zajevą, įstatymų leidėjams Skopjėje nubalsavus už sprendimą pervadinti šalį Šiaurės Makedonijos Respublika, pranešė jo biuras.

„Ministras pirmininkas pasveikino p. Zajevą su sėkmingai užbaigtu buvusiosios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos konstitucijos persvarstymo procesu“, – sakoma A.Cipro biuro pareiškime.

Susitarimas pakeisti konstituciją, kad šalis būtų pervadinta Šiaurės Makedonija, buvo pasiektas per birželį įvykusį A.Cipro ir Z.Zajevo susitikimą. Anksčiau šią savaitę A.Cipras sakė, kad Graikijos parlamento taip pat bus paprašyta iki šio mėnesio pabaigos ratifikuoti vadinamąjį Prespo susitarimą.

„Per 10 dienų – bet kokiu atveju, kai tik būsime informuoti apie (Makedonijos parlamento balsavimo) rezultatą ir kai pamatysime, kad viskas gerai – mes balsuosime, (kad pritartume) Prespo susitarimui“, – Graikijos premjeras sakė televizijai „Open TV“.

Šis susitarimas buvo pasirašytas pasienio regione Prespe po daug mėnesių trukusių Atėnų ir Skopjės derybų. A.Cipras pridūrė, kad tuo atveju, jeigu graikų įstatymų leidėjai pritars Prespo sutarčiai, „neilgai netrukus“ bus surengtas atskiras balsavimas dėl protokolo, kad Skopjei būtų atvertas kelias įstoti į NATO.

Graikija nuo 1991 metais įvykusio buvusios Jugoslavijos respublikos atsiskyrimo tvirtino, kad pavadinimas „Makedonija“ gali reikšti teritorines pretenzijas į jos šiaurinę Makedonijos provinciją, kur gimė Aleksandras Makedonietis, taip pat į antikinį graikų paveldą, nors Skopjė tai neigė. Šiam ginčui tęsiantis, Atėnai blokavo Skopjės pastangas įstoti į NATO ir Europos Sąjungą.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s