Gdanske per koncertą ant scenos subadytas miesto meras. Jis mirė…

Lenkijos Gdansko miesto meras Pavelas Adamovičius (Paweł Adamowicz), sekmadienio vakare subadytas ant scenos per didelį labdaros koncertą šimtų žmonių akivaizdoje, mirė. Apie tai pranešė šalies sveikatos apsaugos ministras ir žiniasklaida.

„Nepaisant visų mūsų pastangų, mums nepavyko jo išgelbėti“, – Gdansko universitetinės ligoninės direktorių chirurgą Tomašą Stefaniaką (Tomasz Stefaniak) citavo lenkų naujienų agentūra PAP.

Anot Lenkijos sveikatos apsaugos ministro Lukašo Šumovskio (Lukasz Szumowski), politikas mirė nuo sužeidimų širdies ir pilvo srityje, nepaisant penkias valandas trukusios operacijos ir kraujo perpylimo.

„Kova dėl jo gyvybės pralaimėta“, – pridūrė L. Šumovskis.

53 metų politikas apie 20 val. vietos (21 val. Lietuvos) laiku buvo subadytas peiliu per kasmetinės lėšų rinkimo akcijos, organizuotos svarbiausios šalies labdaros organizacijos – Didžiojo šventinės pagalbos koncerto (WOSP), finalą.

Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip užpuolikas įsiveržė ant scenos ir prišoko prie P. Adamowicziaus, mojavusio šaltosiomis ugnelėmis kartu su kitais žmonėmis. Kelis kartus smogęs peiliu, vyras atsigręžė į minią ir triumfuodamas iškėlė rankas, bet greitai buvo parblokštas apsaugininkų ir suimtas.

Paskelbtame atakos vaizdo įraše matyti, kad mikrofoną sugriebęs užpuolikas nuo scenos šaukė buvęs be kaltės įkalintas, kai šaliai vadovavo liberalios partijos „Pilietinė platforma“ (PO), kuriai anksčiau priklausė Gdansko meras, vyriausybė. Jis tvirtino, kad patyrė kankinimų.

„Štai kodėl Adamovičius mirs“, – pridūrė jis.

Vienas įvykio liudininkas televizijai TVN sakė, kad vyras atrodė „džiūgaujantis dėl to, ką padarė“.

Greitosios pagalbos gydytojai gaivino P. Adamovičių scenoje ir vėliau išvežė jį į ligoninę, kur jis buvo operuotas. Merui buvo sužeista širdis, diafragma ir pilvo ertmės organai, sakė jį operavęs gydytojas T. Stefaniakas.

Lenkijoje po šios atakos planuojami prieš smurtą nukreipti mitingai.

Išgirdę, kad P. Adamovičiui buvo perpilta 15 litrų retos O (I) Rh- grupės kraujo ir jo reikia daugiau, Gdansko gyventojai užplūdo kraujo donorų centrus.

„Lenkijoje tvyro agresijos atmosfera“, – naujienų agentūrai AFP sakė Zygmundu prisistatęs kraujo donoras, kalbėdamas apie išpuolio aplinkybes.

Šiame Lenkijos uostamiestyje gyvena apie pusę milijono žmonių. P. Adamowiczius ėjo Gdansko mero pareigas nuo 1998 metų. Jis priklausė demokratinės opozicijos judėjimui „Solidarumas“, 9-ame dešimtmetyje susikūrusiam šiame mieste vadovaujant Lechui Walesai (Lechui Valensai). Jo perrinkimą 2018 metų savivaldos rinkimuose palaikė opozicinė „Pilietinė platforma“(PO), arši valdančiosios partijos „Teisė ir teisingumas“ (PiS) varžovė.

P. Adamovičius buvo laikomas progresyvių pažiūrų veikėju ir pasisakydavo už LGBT bendruomenės teises bei mažumų toleranciją. Be to, jis demonstravo solidarumą su žydų bendruomene, kai praeitais metais buvo išdaužyti miesto sinagogos langai, ir griežtai pasmerkė šį vandalizmo atvejį.

Nuo atėjimo į valdžią 2015 metais PiS nuolat kaltino PO politikus dėl daugybės dalykų – nuo sukčiavimo pridėtinės vertės mokesčiais iki prezidentinio lėktuvo katastrofos Rusijoje 2010 metais, per kurią žuvo tuometinis prezidentas ir PiS lyderio Jaroslavo Kačinskio (Jaroslaw Kaczynski) brolis dvynys Lechas Kačinskis (Lech Kaczynski).

Vietos policijos atstovas informavo, kad sulaikytas įtariamasis yra 27 metų Gdansko gyventojas. Pirminiais duomenimis, jis anksčiau buvo nuteistas kalėti daugiau kaip penkerius metus už keturis ginkluotus bankų apiplėšimus Gdanske. Pranešimuose sakoma, kad atliekant bausmę jo psichikos būklė smarkiai pablogėjo.

Policija aiškinasi, kaip užpuolikas galėjo praeiti apsaugą ir pasiekti sceną, žurnalistams sakė vietos policijos atstovė Joana Kovalik-Kosinska (Joanna Kowalik-Kosinska).

„Žinome, kad jis naudojosi atpažinimo kortele su užrašu „Žiniasklaida“, – sakė ji. – Dabar turime nustatyti, kaip ji buvo gauta – ar akreditacija buvo suteikta jo vardu ir ar jis iš tikrųjų turėjo teisę būti ten tuo metu.“

Tokie išpuoliai Lenkijoje yra reti. Per panašų incidentą 2010 metais ginkluotas užpuolikas nušovė vieną PiS regioninės būstinės darbuotoją ir dar vieną subadė peiliu. Pastarasis išgyveno.

Po šios tragedijos Europoje kilo solidarumo su Gdansku banga.

Kilęs iš Lenkijos uostamiesčio Europos Vadovų Tarybos pirmininkas ir buvęs Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas, vienas iš PO įkūrėjų ir, per „Twitter“ anksčiau rašė: „Visi melskimės už merą Adamovičių. Pavelai, mes su tavimi.“

Kiti lyderiai irgi reiškė palaikymą P. Adamovičiui.

Prezidentas Andžejus Duda (Andrzej Duda) pabrėžė, kad nors jo ir mero politinės pažiūros skyrėsi, „besąlygiškai esu su juo ir jo mylimais žmonėmis, kaip, tikiuosi, ir visi mūsų tėvynainiai. Meldžiuosi, kad jis visiškai pasveiktų.“

Tačiau solidarumą išreiškė ne visi. Pirmadienį Lenkijos policija sulaikė 41 metų vyrą, kuris tviteryje grasino Poznanės ir Vroclavo merams Jacekui Jaskoviakui ir Jacekui Sutrykui. Tai žurnalistams pranešė Poznanės policijos atstovas spaudai Andžejus Boroviakas (Andrzej Borowiak)v

„Vyrą, kuris tviteryje grasino Poznanės ir Vroclavo merams, sulaikė Poznanės policijos komisariato pareigūnai. Jis taip pat turės atsakyti už neapykantos kurstymą“, – sakė atstovas spaudai.

Po sekmadienį įvykusio Gdansko mero Pavelo Adamovičiaus užpuolimo sulaikytas 41 metų Poznanės gyventojas tviteryje parašė: „Dar Jaskoviaką (Poznanės merą) ir Vroclavo merą. Jie tampa savo kairuoliško ir bedieviško požiūrio į savo postus aukomis“.

Lenkijos Seimo deputatai atkreipė policijos dėmesį į šį įrašą ir jo autorius buvo operatyviai sulaikytas.

P.Adamovičius buvo užpultas tuoj po to, kai pasakė padėkos kalbą labdaros renginyje. Jo žodžius dabar cituoja visa Lenkijos žiniasklaida, kadangi jie tikrai sukrečia po viso to, kas įvyko.

„Gdanskas yra dosnus, Gdanskas dalijasi gėriu, Gdanskas nori būti solidarumo mietu. Už vis tai nuoširdžiai jums dėkoju, nes Gdansko gatvėse, aikštėse aukojote pinigus, savanoriavote. Tai yra nuostabus dalijimosi gėriu laikas. Myliu jus visus. Gdanskas yra nuostabiausias miestas pasaulyje. Ačiū jums!“ – pasakė meras.

Tai buvo jo paskutiniai žodžiai. Netrukus po to jis tapo nusikaltėlio auka…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s