Politinė krizė Venesueloje: JAV atvirai šantažuoja teisėtą valstybės vadovą

JAV vis atviriau tyčiojasi iš viso pasaulio ir apskritai demokratijos. Pirmadienį jos paskelbė sankcijas Venesuelos valstybinei naftos įmonei, kad sužlugdytų prezidento Nicolas Maduro galios pagrindą. Jungtinės Valstijos tiesiog uždraudė tarptautinės bendruomenės pripažintai Venesuelos valdžiai prekiauti nafta globalioje rinkoje.

Mat nafta pasaulyje prekiaujama pagrinde už JAV dolerius, tad kas kontroliuoja dolerius tas kontroliuoja ir nafta prekiaujančias šalis. O Venesuela turimais duomenimis užima pirmąją vietą pagal šių žaliavų atsargas ir nafta yra jos pagrindinė eksporto prekė.

Šios priemonės prieš valstybės kontroliuojamą bendrovę PDVSA buvo pateiktos kaip būdas neleisti dabartiniam Lotynų Amerikos šalies lyderiui valdyti valstybės finansus prieš jį pakeičiant opozicijos lyderiui Juanui Guaidui, kurį Vašingtonas laiko teisėtu valstybės vadovu.

„Sankcijų tikslas – pakeisti Maduro elgesį“, –žurnalistams Baltuosiuose rūmuose atvirai pasakė JAV finansų ministras Stevenas Mnuchinas.

„Taigi, kai bus pripažinta, kad bendrovė yra valdoma teisėtų lyderių, tuomet šie pinigai bus prieinami Guaido“, – pridūrė jis.

J. Guaido, vadovaujantis Nacionaliniam Susirinkimui ir pasiskelbęs laikinuoju prezidentu, atskiru pranešimu nurodė „sklandžiai perimantis mūsų respublikos aktyvų užsienyje kontrolę“, kad postą paliekantis N. Maduro nemėgintų „ištuštinti iždo“.

Turinti didžiausius pasaulyje naftos išteklius Venesuela kadaise buvo sėkminga Lotynų Amerikos valstybė, tačiau daug metų besitęsiantis kairiųjų valdymas padėtį šalyje smarkiai pablogino. Milijonams žmonių stingant maisto produktų ir kitokių būtiniausių atsargų, šalyje kilo žmonių nepasitenkinimas. Tuo bando pasinaudoti JAV „demokratijos šviesuliai“ kad pakeisti šalies režimą savo žmonėmis.

Tačiau N. Maduro kol kas tebėra remiamas įtakingų ginkluotųjų pajėgų, taip pat palaikomas Kinijos, Rusijos, Turkijos bei kitų šalių.

Atvirai besikišdamas į Venesuelos vidaus reikalus Vašingtonas ėmėsi ryžtingų veiksmų, kad N. Maduro pasitrauktų iš valdžios. Jos pripažino apsišaukėlį J. Guaido laikinuoju lyderiu ir paragino kariuomenę jį palaikyti.

JAV prezidento Donaldo Trumpo nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltonas paragino Venesuelos saugumo pajėgas „priimti taikų, demokratinį ir konstitucinį valdžios perdavimą“.

„Matėme Venesuelos pareigūnų ir kariškių, paklausiusių šio raginimo“, – pridūrė jis, turėdamas omeny Venesuelos karinio atašė prie Vašingtono perbėgimą praeitą savaitgalį.

J. Boltonas taip pat neatmetė, kad Jungtinės Valstijos gali panaudoti brutalią jėgą ir įvesti kariuomenę į Venesuelą.

„Šiuo atveju prezidentas leido aiškiai suprasti, kad visos priemonės yra ant stalo“, –pasakė jis žurnalistams.

Baltųjų rūmų nacionalinio saugumo patarėjas Johnas Boltonas antradienį patvirtino žiniasklaidos pranešimus, kad JAV viceprezidentas Mike’as Pence’as bendravo su Juanu Guaido, pasiskelbusiu Venesuelos laikinuoju prezidentu.

„Viceprezidentas kelis kartus bendravo su laikinuoju prezidentu Guaido“, – per trumpą spaudos konferenciją pareiškė J. Boltonas.

Jis pridūrė, kad M. Pence’as „artimiausiu metu“ susitiks su vienu J. Guaido atstovu, paskirtu Venesuelos laikinuoju pasiuntiniu Jungtinėms Valstijoms.

Kaip pirmadienį remdamasis savo šaltiniais pranešė laikraštis „The Wall Street Journal“, Donaldo Trumpo administracija remia Venesuelos opoziciją pagal paruoštą slaptą planą. Leidinio žiniomis, prieš pat valstybės perversmo pradžią M. Pence’as pasikalbėjo su J. Guaido telefonu. Per šį pokalbį JAV atstovas patikino Venesuelos apsišaukėlį, kad jeigu opozicijos vadovas perims valdžią iš Venesuelos lyderio Nicolas Maduro ir pasiskelbs prezidentu Vašingtonas jį palaikys.

„The Wall Street Journal“ teigimu, po šio skambučio buvo pradėta vykdyti planą, kurį JAV administracija pastarąsias savaites slaptai ruošė koordinuodama veiksmus su savo sąjungininkais ir Venesuelos opozicija.

Jau kitą dieną, sausio 23-ąją, Nacionalinio Susirinkimo pirmininkas J. Guaido vyriausybę pavadino neteisėta ir pasiskelbė laikinuoju valstybės vadovu. Kaip ir buvo žadėta, jam palaikymą nedelsdamas išreiškė D. Trumpas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s