Rusija: “JAV įšaldžius dalyvavimą INF sutartyje mes darome tą patį”

Atsakydama į Jungtinių Valstijų sprendimą pasitraukti iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties, Rusijos Federacija taip pat stabdo įsipareigojimus pagal šį susitarimą, šeštadienį pareiškė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

„Mūsų atsakas bus tapatus“, – jis sakė per susitikimą su užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovu ir gynybos ministru Sergejumi Šoigu.

„Partneriai amerikiečiai paskelbė stabdantys dalyvavimą šioje sutartyje; mes taip pat (jį) stabdome, – pridūrė V. Putinas. – Jie pareiškė, kad užsiima moksliniais tyrimais ir konstravimu – mes darysime tą patį.“

Rusijos lyderis pabrėžė, kad jo šalis, rengdama atsaką dėl JAV pasitraukimo iš INF sutarties, neįsitrauks į brangiai kainuojančias ginklavimosi varžybas. Vis dėlto V. Putinas sakė, kad Rusija nedislokuos INF sutartimi draudžiamų kitose šalyse, jeigu to nedarys Jungtinės valstijos.

„Vadovaujamės nuostata, kad atsiradus vidutinio ir mažo nuotolio ginklų Rusija nedislokuos jų nei Europoje, nei kituose pasaulio regionuose, kol atitinkamuose pasaulio regionuose nepasirodys panašių amerikiečių gamybos ginklų“, – pasakė Rusijos prezidentas.

V. Putinas pareiškė, kad Rusija daugiau neinicijuos derybų su JAV dėl nusiginklavimo.

„Palauksime, kol mūsų partneriai subręs, kad galėtų palaikyti lygų ir prasmingą dialogą su mumis šiuo itin svarbiu klausimu – svarbiu ir mums, ir mūsų partneriams, ir visam pasauliui“, – pasakė V. Putinas.

Tačiau jis pažymėjo, kad visi Rusijos pasiūlymai šioje srityje lieka galioti, „o durys išliks atvertos deryboms“.

Penktadienį JAV valstybės sekretorius Mike Pompeo paskelbė, kad JAV nuo vasario 2 dienos nebedalyvaus šiame Šaltojo karo laikų susitarime. Per trumpą spaudos konferenciją Valstybės departamente jis pridūrė, kad Rusija turi šešis mėnesius, kad išgelbėtų INF sutartį.

„Jei Rusija per šešis mėnesius vėl nepradės visiškai ir įtikimai laikytis sutarties ir nesunaikins INF pažeidžiančių raketų, jų paleidimo įrenginių ir atitinkamos įrangos, sutartis bus nutraukta“, – nurodė M. Pompeo.

Įtampa dėl INF sutarties likimo tvyrojo daug mėnesių. Vašingtonas teigia, kad Rusija pažeidė sutartį, bet pastaroji tai neigia.

Šis susitarimas, 1987 metais pasirašytas tuomečio JAV prezidento Ronaldo Reagano ir Sovietų Sąjungos lyderio Michailo Gorbačiovo, buvo pirmoji ginklų kontrolės priemonė, uždraudusi ištisą ginkluotės klasę: nuo žemės paleidžiamas sparnuotąsias ir balistines raketas, kurių veikimo nuotolis – nuo 500 iki 5,5 tūkst. kilometrų. Minėtas susitarimas išsprendė krizę dėl sovietų branduolinių raketų, nukreiptų į Vakarų sostines, tačiau nenustatė jokių apribojimų kitiems svarbiems kariniams veikėjams, pavyzdžiui, Kinijai.

Praėjusią savaitę Rusijos kariškiai pademonstravo žiniasklaidai ir užsienio kariškiams raketų sistemą „9M729“, taip bandydama įrodyti, kad nepažeidžia sutarties. Rusija tvirtina, kad šios branduolinius užtaisus galinčios nešti raketos nuskrieja tik iki 480 kilometrų. Vašingtonas savo ruožtu pareiškė, kad ši statinė sparnuotosios raketos demonstracija negali įrodyti, jog pagal veikimo atstumą šis ginklas sutarties nepažeidžia.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s