Lietuvos spectarnybos tęsia represijas prieš rusų organizacijas: šįkart kratos – pas Viktorą Orlovą

Asociacijos „Užmiršti kariai“ vadovas Viktoras Orlovas žiniasklaidai liejo apmaudą, kad teismas prokuroro prašymu davė leidimą atlikti kratą, nurodydamas, kad jis tariamai turi ginklų.

Tai jau tampa jų firminiu bruožu: ginklų buvo ieškoma gruodžio mėnesį per kratas pas Olegą Ivanovą. O anksčiau už tokį pat „nusikaltimą“ buvo nuteistas kitas Lietuvos opozicionierius Olegas Titorenko, kuris savo kaltės nepripažino.

Ir čia – vėl tas pats!

Šiandieną Lietuvos policija bei spectarnybos atliko kratą asociacijos „Užmiršti kariai“ vadovo Viktoro Orlovo bute. Organizacijos vadovas pranešė, kad jis buvo apkaltintas neteisėtu šaunamųjų ginklų laikymu, kurių jis, kaip paaiškėjo per kratas, neturi.

„Prieš atliekant kratą man buvo pateiktas teismo sprendimas. Kriminalinė žvalgyba esą surinko medžiagą, rodančią, kad aš iš tikrųjų turiu šaunamųjų ginklų, todėl teisėjas, prokuroro prašymu, išdavė nurodymą atlikti kratą ir, šios sankcijos pagrindu, į mano namus atvyko pareigūnai“, – sakė V. Orlovas.

Jo teigimu kratos metu teisėsaugos pareigūnai konfiskavo Orlovo kompiuterį, telefoną, nešiojamąjį kompiuterį, bet ginklų nerado. Pasak jo, buvo atlikta krata ir kito asociacijos nario – Sergejaus Gošo – namuose.

Asociacijos „Užmiršti kariai“ ir Vilniaus valdžios institucijos ginčijasi dėl dviejų paminklų, pastatytų Antakalnio kapinėse. Viename kape palaidoti Rusijos Imperijos kariuomenės kariai, kurie žuvo 1915 metais, Vilniaus gynybos metu. Kitame ilsisi 2011 metais Švenčionių rajone aptiktų Raudonosios armijos karių palaikai. Anksčiau Lietuvos kultūros paveldo departamentas skyrė organizacijai 1,5 tūkstančio eurų baudą už tai, kad tariamai buvo pažeista perlaidojimo procedūra – nebuvo sutarta su Užsienio reikalų ministerija ir Lietuvos kultūros ministerija, bei už tai, kad ant vieno iš paminklų tariamai yra tarybinis simbolis – penkiakampė žvaigždė.

Kaip prieš metus rašė žiniasklaida, Kultūros paveldo departamentas (KPD) prašė Vilniaus savivaldybės nukelti Antakalnio kapinėse prieš kelerius metus pastatytus du antkapius sovietų bei carinės Rusijos kariams. Pasak departamento direktorės Dianos Varnaitės, kyla abejonių dėl teisingo palaikų identifikavimo. Viename iš kapų, kaip teigia užrašai, palaidoti 1915-aisiais žuvę keturi nežinomi carinės Rusijos kariai, kitame – šeši sovietų kariuomenės kariai su pavardėmis ir dar vienas nežinomas karys.

Anot D. Varnaitės, pagal ikiteisminių tyrimų palaikų tapatybei nustatyti duomenis, vieni palaikai iškasti Trakų, kiti – Švenčionių rajone.

„Abiejų ikiteisminių tyrimų medžiagoje niekur nėra įrodymų, kad tai Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų karių palaikai. Yra prielaidų, kad patys kasėjai taip teigė, bet jokio galutinio įrodymo nė viena ekspertizė nėra pateikusi (…). Manome, kad yra pakankamas pagrindas demontuoti tuos paminklus, nes faktiškai tai yra neatpažinti palaikai“, – pasakė D. Varnaitė.

Anot departamento vadovės, tai, jog tvirtų įrodymų dėl palaikų tapatybės nėra, pripažįsta ir Viktoro Orlovo vadovaujama organizacija „Užmiršti kareiviai“, apskundusi departamento skirtą per 1,4 tūkst. eurų baudą. Kaip skelbė KPD, bauda skirta už tai, kad perlaidojimo procedūros, taip pat ir vienas iš antkapių su penkiakampės žvaigždės kontūrais nebuvo suderinti su Užsienio reikalų ir Kultūros ministerijomis, kaip to reikalauja įstatymai. V. Orlovas savo ruožtu teigia, kad antkapiai statyti tuomet, kai dar nebuvo šio reikalavimo ir perlaidojimai derinti tik su savivaldybe.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s