R.Karoblis: INF sutarties įšaldymas Lietuvai nieko nekeičia – kilus karui ji būtų buvusi sunaikinta „leidžiama“ ginkluote

Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sako, kad tarp Jungtinių Valstijų ir Rusijos sudarytos Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties įšaldymas Lietuvai iš esmės nieko nekeičia. Pasak ministro, šis klausimas yra aktualesnis Vakarų Europos sostinėms, kurias galėtų pasiekti vidutinio nuotolio raketos. Lietuvai pasiekti Rusijai užtektų ir trumpojo nuotolio raketų.

„Mes esame NATO nariai ir tas procesas, be jokios abejonės, mums rūpi, bet jeigu žiūrėti konkrečiai į mūsų situaciją, tai pirmiausia šis (vidutinio nuotolio – red.) ginklas mus ne per daugiausiai liečia. (…) Tai yra daugiau aktualu Vakarų Europos sostinėms“, – žiniasklaidai pirmadienį sakė ministras.

Apkaltinęs Rusiją, jog ši nesilaiko sutarties ir kuria vidutinio nuotolio raketas, Vašingtonas praėjusios savaitės pabaigoje paskelbė pasitraukiantis iš INF. JAV teigia, kad pasitraukimo procesas būtų baigtas per pusmetį, nebent Rusija vėl pradės laikytis sutarties ir sunaikins visas ją pažeidžiančias raketas. Atsakydama į tai Rusija šiuos kaltinimus atmetė ir pavadino juos nepagrįstais. Tuo pačiu metu Maskva pareiškė irgi stabdanti savo įsipareigojimus INF sutarčiai ir pažadėjo imtis kurti naujų tipų raketas.

R.Karoblis teigė, kad sutarties suspendavimas iš JAV pusės buvo logiškas.

„Ta situacija turėjo nustoti tęstis, kai viena šalis pažeidinėjo šią sutartį, o NATO į tai neturėjo jokio atsako“, – kalbėjo ministras.

Jis pridėjo besitikintis, kad per artimiausius pusę metų JAV ir Rusijos atstovai „galbūt ieškos sprendimų“.

INF sutartimi draudžiamos nuo žemės paleidžiamos sparnuotosios ir balistinės raketos, kurių veikimo nuotolis yra nuo 500 iki 5,5 tūkst. kilometrų.

Daugumos ekspertų teigimu, JAV sprendimą pasitraukti iš INF sutarties galėjo paskatinti tai, kad dokumentas nevaržo Kinijos bei kitų šalių galimybių vystyti vidutinio nuotolio raketas. Dalis jų taip pat sako, kad sutarties nutraukimas gali paskatinti naujas ginklavimosi varžybas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s