Strasbūro teisme – eilinė byla dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje

Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) nusprendė priimti nagrinėjimui dar vieną bylą dėl galimo neteisėto kalinimo slaptame amerikiečių kalėjime Lietuvoje 2005-2006 metais, pirmadienį pranešė Vyriausybė.

Strasbūro teismas priėmė Saudo Arabijos piliečio Mustafa al Hawsawio skundą ir nurodė Lietuvos Vyriausybei pateikti savo poziciją.

„Vyriausybė sausio pabaigoje gavo Europos Žmogaus Teisių Teismo perduotą peticiją. Turime iki kovo 22 dienos pateikti poziciją, ar galima sudaryti taikų susitarimą“, – situaciją pakomentavo teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė.

„Vyriausybė artimiausiu metu svarstys šį klausimą“, – teigė ji. Pasak jos, M. al Hawsawis peticijoje nurodo tris galimas datas, kada galėjo būti atgabentas į Lietuvą 2005 metų vasario ir spalio mėnesiais. Jis teigia, kad Lietuvoje buvo laikomas iki 2006 metų kovo.

Europos Žmogaus Teisių Teismas pernai gegužę patvirtino, kad Lietuvoje 2005-2006 metais veikė slaptas CŽV kalėjimas ir jame kalintas kitas Saudo Arabijos pilietis Abu Zubaydah.

Dėl žmogaus teisių pažeidimų EŽTT įpareigojo Lietuvą Abu Zubaydahui išmokėti 130 tūkst. eurų kompensaciją. Pripažinusi savo kaltę Vyriausybė atidėjo atitinkamą pinigų sumą į depozitinę sąskaitą.

50-metis M. al Hawsawis šiuo metu kalinamas JAV Gvantamo kalėjime esančiame Kubos saloje.

Įtariamasis buvo sulaikytas 2003 metais Pakistane. JAV teigia, kad jis galėjo prisidėti prie Rugsėjo 11-osios išpuolių. Nepaisant to jau 16 metų jis kalinamas skirtinguose JAV kalėjimuose be jokių teismų sprendimų. Teisingumas ir įstatymas – ne visiems.

Pirmieji pranešimai apie galimą CŽV kalėjimą Antaviliuose JAV žiniasklaidoje pasirodė 2009 metais. Papildomų diskusijų sukėlė 2014 metais paskelbta JAV Senato ataskaita. Joje konkretūs centrai neįvardijami, bet žmogaus teisių gynėjai mano, kad Lietuvoje veikė dokumente „violetiniu“ vadinamas centras. Anot JAV Senato ataskaitos, jis veikė nuo 2005 metų pradžios ir buvo uždarytas 2006 metais, kai šalies pareigūnai atsisakė priimti M. al Hawsawi į vietos ligoninę.

Lietuvoje dėl šių įvykių jau apie 14 metų atliekamas ikiteisminis tyrimas, tačiau baudžiamoji byla iki šiol neištirta o įtarimai „kol kas“ niekam nepareikšti. Matyt jau ir nebus pareikšti. Kaip ir įtarimai dėl visos šios tamsios istorijos kurioje klausimų lieka labai daug:

Kas sankcionavo JAV slaptojo kalėjimo įkūrimą Lietuvoje?

Kas atsakys už nekaltų žmonių kankinimą Lietuvoje?

Kokį teisinį statusą turėjo žmonės kurie buvo kankinami LAV CŽV kalėjime Lietuvoje?

Kaip tie žmonės buvo gabenami per Lietuvos valstybės sieną?

Kiek JAV sumokėjo Lietuvai už šias „paslaugas“ ir kur dingo tie pinigai?

Ar išvis Lietuvos visuomenė kada nors išgirs atsakymus į šiuos klausimus? Matyt, vargu ar nes teisingumas šiame krašte – irgi ne visiems.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s