Antroji CŽV kalėjimo Lietuvoje byla: prezidentės spaudžiama vyriausybė ketina gintis aktyviai

Vyriausybė trečiadienį nusprendė bylinėtis Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT) byloje, kur nagrinėjamas antras skundas dėl neteisėto kalinimo slaptame JAV Centrinės Žvalgybos Valdybos kalėjime Lietuvoje.

„Mes neturime jokių bent kiek apčiuopiamų ar pagrįstų įrodymų, kad minimas žmogus galėjo būti kalinamas Lietuvoje“, – žurnalistams sakė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Trečiadienį šiuo klausimu pasisakė ir Dalia Grybauskaitė. Ji pareiškė besitikinti, kad Vyriausybė „darys išvadas“, kai formuluos poziciją antroje byloje dėl neteisėto kalinimo slaptame amerikiečių kalėjime Lietuvoje.

Primename, kad pirmą bylą EŽTT dėl neteisėto kalinimo CŽV kalėjime Antaviliuose Lietuva pralaimėjo.

„Mes jau turime pavyzdį, kaip mes elgėmės. Manau, kad Vyriausybė darys išvadas, ir darys sprendimus, ir tai yra grynai Vyriausybės atsakomybė padaryti sprendimą“, – žurnalistams Vilniuje teigė šalies valdovė.

Europos Žmogaus Teisių Teismas sausio pabaigoje priėmė Saudo Arabijos piliečio Mustafa al Hawsawio advokatų skundą ir nurodė Lietuvos Vyriausybei pateikti savo poziciją. Teisingumo ministras Vyriausybei trečiadienį pateikė dvi alternatyvas – siekti sudaryti taikų susitarimą arba nepripažinti pažeidimo ir bylinėtis Strasbūro teisme. Matyt buvo pasirinktas trečias variantas.

50-metis M. al Hawsawis šiuo metu be teismo sprendimų neteisėtai yra kalinamas Gvantamo bazėje. Jis sulaikytas Pakistane 2003-aisiais, t.y. prieš 16 metų! JAV teigia, kad jis galėjo prisidėti prie Rugsėjo 11-osios išpuolių, bet įrodymų nepateikia.

Skunde jis teigia, kad buvo kalinamas slaptame CŽV kalėjime Lietuvoje 2005–2006 metais.

Europos Žmogaus Teisių Teismas pernai gegužę konstatavo, kad Lietuvoje amerikiečiai slapta kalino kitą Saudo Arabijos pilietį Abu Zubaydah. Teismas dėl žmogaus teisių pažeidimų įpareigojo Lietuvą jam išmokėti 130 tūkst. eurų kompensaciją. Šiuos pinigus Vyriausybė atidėjo į depozitinę sąskaitą.

Lietuvoje dėl šių įtarimų atliekamas ikiteisminis tyrimas, tačiau įtarimai kol kas niekam nepateikti ir veikiausiai niekam ir nebus pateikti. Lietuvos Vyriausybės atstovai Strasbūro teisme teigė, kad patalpose Antaviliuose, netoli Vilniaus, turėjo veikti žvalgybos paramos centras, o įtarimų sukėlusiais lėktuvais į Lietuvą gabenti ne žmonės, bet ryšių įranga, tačiau Europos Teismas tuo nepatikėjo. Anksčiau JAV valdžia pripažino kad Lietuvoje iš tikrųjų veikė slaptasis CŽA kalėjimas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s