Astravo AE: esame kardinalaus Lietuvos pozicijos pakeitimo išvakarėse?

Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis planuoja kreiptis į Baltarusiją su siūlymu dėl Astravo atominės elektrinės (AE), kurią kritikuoja Lietuva. Premjeras kol kas nedetalizuoja šio, jo žodžiais, racionalaus sprendimo, tačiau teigia, kad Minskui nebebus siūloma uždaryti baigiamos statyti jėgainės.

„Ką mes galime dabar padaryti? Turime planą-chuliganą. Pasiūlysiu baltarusiams sprendimą. Racionalų. Ne tokį, kuris sako: „Uždarykite“, – Kėdainiuose susitikime su gyventojais pareiškė prezidento posto siekiantis S. Skvernelis.

Toks S. Skvernelio pasiūlymas rodo kad Lietuva svarsto galimybę pakeisti savo poziciją iš esmės.

Žurnalistams paprašius plačiau pakomentuoti situaciją, S. Skvernelio patarėjas Tomas Beržinskas sakė, kad premjeras papildomų komentarų neteiks. Esą tai bus padaryta vėliau. Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys sakė, kad su juo S. Skvernelis savo planų dar neaptarė.

Valdančiųjų „valstiečių“ frakcijai Seime priklausantis V. Poderys aiškino, kad Lietuvos pozicija dėl Astravo atominės elektrinės yra atspindėta įstatyme ir kol kas niekas nėra teikęs siūlymų jį keisti.

Komisijos narys, opozicinių liberalų atstovas Eugenijus Gentvilas linkęs sieti S. Skvernelio pareiškimus su artėjančiais rinkimais, bet kartu jam kyla klausimas, ar neplanuojama keisti dabartinės Lietuvos pozicijos dėl Astravo AE: „atsiranda klaustukų, ar nebus realizuoti tie dalykai per Vyriausybę. Kokie tie dalykai, nežinau, bet man aišku, kad jie lyg neatitiktų galiojančio įstatymo“.

Dalia Grybauskaitė prieš bet ar kas nors jos klausia?

Prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Lietuvai ir toliau būtina siekti Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės uždarymo, o S. Skvernelio kalbos apie galimą „pragmatinį požiūrį“ dėl jėgainės yra „mėginimas prekiauti žmonių saugumu“.

Anot jos, negali būti „jokių pragmatinių požiūrių, išskyrus, kad elektrinė negali būti atidaryta arba turi būti iškart uždaryta po jos baigimo“.

„Todėl būtina siekti Astravo AE uždarymo. Austrijos patirtis parodė, kad tai įmanoma, jei užtenka politinės valios“, – sakė D. Grybauskaitė.

Energetikos ministerija premjero pareiškimo nekomentuoja. Seimas 2017 metų birželį įstatymu įtvirtino, jog Astravo AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui bei aplinkai ir visuomenės sveikatai. Šiuo teisės aktu siekta pagrįsti elektros importo ribojimus. Vyriausybė vėliau pritarė planui, kaip blokuoti Astravo AE gaminamos elektros importą. Lietuva laikosi pozicijos, jog netoli nuo Vilniaus statoma Astravo jėgainė statoma nesaugiai, nesilaikant tarptautinių įsipareigojimų, tuo metu Minskas kaltinimus neigia. Espo konvencijos šalys prieš kelias savaites nusprendė, kad Baltarusija pažeidė tarptautinę konvenciją dėl poveikio aplinkai, netinkamai pasirinkdama statybų aikštelę Astravo jėgainei. Tačiau aiškėja kad visa tai ne taip ir svarbu…

Nes matyt Lietuvos pozicija keičiasi iš esmės.

Nepaisant to kad premjeras savo pasiūlymo nedetalizuoja ir sako, kad Minskui nebebus siūloma uždaryti baigiamos statyti jėgainės, jau tampa akivaizdu kad Lietuva bent jau svarsto galimybę kardinaliai pakeisti savo poziciją Astravo AE klausimu. Koks kitas žingsnis? Sudarys elektros pirkimo sutartį iš šios AE ir atsisakys planų išeiti iš BRELL? O kas toliau – atgal į Rusijos glėbį?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s