Vietiniai rinkimai Klaipėdoje: Viačeslav Titov dėkoja Lietuvos represiniam aparatui už nemokamą politinę reklamą

Prieš kelis mėnesius Lietuvos represinis aparatas ėmėsi ryžtingų veiksmų Klaipėdos miesto savivaldybės nario Viačeslavo Titovo atžvilgiu dėl jo viešų pasisakymų apie Adolfą Ramanauską-Vanagą. Pats V. Titov yra labai dėkingas valdančiam režimui už puikią nemokamą politinę reklamą kadangi anksčiau teturėjęs tik vieną vietą miesto taryboje V. Titovo politinis susivienijimas dabar turės net 2. Skaičiuojant rinkėjų balsus garsaus rusakalbio politiko vadovaujamas rinkimų komitetas „Titov ir teisingumas“ vos negavo 3 vietas miesto taryboje, tačiau pastarąją akimirką jiems pritrūko kelių balsų.

Kaip ten bebūtų pasyviausiai iš visų šalies savivaldybių rinkimuose balsavę klaipėdiečiai išsirinko naująją valdžią. Miesto Taryboje mandatai atiteko keturioms partijoms ir dviem komitetams, o štai dėl mero posto antrame rinkimų ture susigrums Vytautas Grubliauskas ir Arvydas Vaitkus. Pirmajame ture daugiausiai palaikymo sulaukė dabartinis meras V. Grubliauskas (15 812 balsų) ir Arvydas Vaitkus (11 582 balsai). Yra galimybė, kad abu dirbs koalicijoje, o joje nebus atstovaujančiųjų rusakalbių bendruomenei.

Daugiausiai palaikymo rinkimuose sulaukė visuomeninis rinkimų komitetas „Vytautas Grubliauskas ir komanda“ (10 777 balsai) ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (8 640 balsų).

Iš viso Klaipėdos savivaldybės taryboje yra 31 narys. Po rinkimų 9 mandatai atiteko visuomeniniam rinkimų komitetui „Vytautas Grubliauskas ir komanda“, 7 – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai. Jeigu mero rinkimus laimės V. Grubliauskas, jo vedamas komitetas turės 10 mandatų, jeigu laimės A. Vaitkus, „valstiečiai“ turės 8. 6 mandatus gavo konservatoriai, kuriems besibaigiančios kadencijos Taryboje atstovavo 4 nariai. Po tris mandatus gavo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis ir Lietuvos centro partija. Dar du mandatai atiteko visuomeniniam rinkimų komitetui „Titov ir teisingumas“. Didelė staigmena kad kiti Klaipėdos rusakalbių politiniai susivienijimai – politinė partija „Rusų Aljansas“ bei rinkimų komitetas „Rusakalbė Klaipėda“ negavo nei vieno tarybos nario mandato.

Vos praėjus rinkimams politinės partijos ir komitetai pradėjo dėlioti gaires dėl galimybės dirbti koalicijoje. Yra tikimybė, kad valdančiojoje daugumoje nebus rusakalbių bendruomenės atstovų – didžioji dalis partijų ir komitetų nenorėtų dirbti kartu su visuomeninio rinkimų komiteto „Titov ir teisingumas“ atstovais. Savo komitetą į pergalę atvedęs meras V. Grubliauskas neslėpė nuostabos, kad nė vieno mandato negavo politinė partija „Rusų aljansas“.

„Scenarijai galimi įvairūs. Esu už kiek įmanoma platesnį politinių jėgų susitelkimą bendro tikslo vardan. Kad ir kaip bebūtų, Klaipėda visgi yra daugiatautis miestas ir rusakalbės bendruomenės vaidmuo mieste yra svarbus. Jei politinėje dėlionėje nebėra „Rusų aljanso“, tai turbūt man yra vienas didžiausių nežinomųjų šioje dalyje. Ar du kolegos, patekę į Tarybą, tikrai atstovauja visos rusų bendruomenės interesams? Nesu tuo visiškai įsitikinęs – negaliu nei patvirtinti, nei paneigti“, – diplomatiškai paaiškino ilgametis uostamiesčio meras V. Grubliauskas.

Rinkimuose tik V. Grubliausko komitetui nusileidusi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga taip pat neatmeta jokių galimų koalicijos variantų. Kandidatas į merus Arvydas Vaitkus džiaugėsi tiek asmeniniais, tiek komandos pasiektais rezultatais.

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai šį kartą Taryboje turės 6 mandatus – dviem daugiau nei praėjusioje kadencijoje. Tačiau šįkart, skirtingai nei praėjusį kartą, konservatoriai turi daugiau ambicijų būti valdančiojoje daugumoje.

„Priklausys nuo to, kas bus išrinktas meru. Su tokiais, kurie niekina Lietuvos laisvės kovas, į koaliciją neisime. Su kitomis partijomis ir komitetais esame atviri derėtis. Matysime, kiek bus galima suderinti mūsų programines nuostatas. Nežinau, ar yra politikų, norinčių dirbti opozicijoje. Norisi dirbti miesto labui ir įgyvendinti tai, ką siūlėme“, – sakė pastaraisiais metais opozicijoje dirbusios konservatorių frakcijos pirmininkas Arūnas Barbšys.

Po šių rinkimų stipriai nukraujavo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis. Vietoj turėtų 12 mandatų jis pasiliko tik su trimis, bet neatmeta galimybės dirbti koalicijoje. Klaipėdos liberalams vadovaujantis Savivaldybės administracijos direktorius Saulius Budinas taip pat patikino, kad vienoje komandoje su V. Titovo komitetu nedirbs.

„Bet kuriuo atveju liberalių rinkėjų plačiąja prasme nesumažėjo. Tas ir svarbiausia. Kaip Liberalų sąjūdis esame vienas, bet yra ir liberalių komitetų. Apie koaliciją dar nekalbėjome“, – sakė S. Budinas.

Trijų mandatų Klaipėdos miesto savivaldybės taryboje sulaukė ir Lietuvos centro partija, kurios sąrašą uostamiestyje vedė Nina Puteikienė. Nors ji mero rinkimuose liko šešta ir į antrąjį rinkimų turą nepateko, politikė neslėpė išaugusio pasitikėjimo savo jėgomis.

„Kalbant apie rinkėjus, lėkštutėje buvo tiek pat saldainių, kaip ir prieš ketverius metus, tačiau valgytojų atsirado daugiau. Kalbu apie atsiradusią stiprią politinę jėgą – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą. Man buvo aišku, kad nebus jokių pokyčių. Dabar nė viena pusė be mūsų negali suformuoti valdančiosios daugumos. Tai atveria tam tikras galimybes. Aš, kaip politikė, po šių rinkimų jaučiuosi labai sutvirtėjusi, užsiauginusi politinių raumenų. Ketverius metus dirbant opozicijoje jaučiau milžinišką spaudimą iš valdančiųjų. Buvau vaizduojama kaip marginalė, buvau menkinama. Tačiau esu atvira deryboms, galimybei dirbti pozicijoje, pasirašant labai aiškias sutartis, nes labai baisu nuvilti rinkėjus, kurie man patikėjo savo balsą“, – tikino N. Puteikienė.

Rinkimų kovoje „Rusų aljansą“ ir visuomeninį rinkimų komitetą „Rusakalbė Klaipėda“ nukonkuravęs visuomeninis rinkimų komitetas „Titov ir teisingumas“ nemato problemos dirbti opozicijoje. Komiteto vedlys V. Titov taip pat yra apsisprendęs, su kuo negalėtų dirbti valdančiojoje daugumoje.

„Tai yra rinkėjų teismas ir jie išreiškė pasitikėjimą mumis. Ir toliau dirbsiu sąžiningai. Mums dirbti opozicijoje – nieko naujo. Po pastarųjų įvykių dirbti su Vytautu Grubliausku būtų sudėtinga. Derėtis visada galima. Lauksime antro merų rinkimų turo“, – sakė V. Titovas.

Klaipėdos savivaldybės gyventojai šįmet balsavo pasyviausiai visoje Lietuvoje – vos 38,91 proc. visų uostamiesčio gyventojų. Antrasis mero rinkimų turas vyks kovo 17 d.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s