Nepaisant JAV spaudimo Rusijos kariniai lėktuvai sustiprins Egipto, Indonezijos bei Kinijos karinį saugumą

JAV nepaliaunamai įžūliai kišasi į kitų valstybių vidaus reikalus. Tačiau joms paklusta vis mažiau šalių.

Egiptas pasirašė Rusija sutartį dėl keliasdešimties naujų sunkių daugiafunkciniu karo lėktuvų „Su – 35“ įsigijimo. Kartu su jau tiekiamais Egiptui rusiškais lėktuvais „MiG – 29 M/M2“ artimiausiu metu šis žingsnis turi ženkliai padidinti arabų respublikos karinių oro pajėgų potencialą. Iki šiol Egipto lakūnai skrenda su senais tarybiniais laikais pagamintais naikintuvais „MiG – 21“ bei kiniškais „J-7“.

Naujai pasirašyta sutartis kieno vertė sudaro daugiau už 2 mlrd. JAV dolerių patvirtino Egipto kaip vieno stambiausių Rusijos ginklų importuotojo statusą. Pats susitarimas dėl daugiau kaip 20 karo lėktuvų bei raketų ir kitos amunicijos pirkimo įsigaliojo dar 2018-tųjų pabaigoje. Karinė technika bus pristatyta arabų respublikai 2020 – 2021-ais metais. Per tą patį laiko tarpą maždaug tiek pat panašių oro mašinų bus pagaminta Rusijos gynybos ministerijos užsakymu.

Pastaruoju metu Egiptas išlieka vienu stambiausiu Rusijos ginklų pirkėju. Tai yra susiję su arabų respublikos prezidentu Abdel-Fatah-as-Sisi atėjusiu į valdžią 2013-tais metais po nevykusio „Arabų Pavasario“. Buvęs kariškis ir atsargos pulkininkas as-Sisi 2014-ais metais pradėjo perginkluoti šalies kariuomenę. Tuomet buvo pasirašytos kelios sutartys su Rusija dėl skirtingų ginklų įsigijimo: Egiptas nusipirko iš Rusijos skirtingas oro gynybos (raketų kompleksai „Antei – 2500“ ir „Buk – M2E“), artilerijos sistemas bei kito šaunamojo ginklo už 3,5 mlrd. JAV dolerių. Ši sutartis tapo sėkmingo bendradarbiavimo tarp Egipto ir Rusijos pavyzdžiu nuo 1972-tų metų kai arabų respublikos prezidento Anvaro Sadato reikalavimu iš šalies buvo išvyti Tarybų Sąjungos karo patarėjai. Po 2014-tųjų tarp Egipto ir Rusijos buvo pasirašytos dar dvi stambios ginklų pirkimo sutartys: arabų respublika įsigijo 46 naikintuvų „MiG – 29 M/M2“ (už 2 mlrd. JAV dolerių) ir 46 karinių lėktuvų „Ka – 52“ (už daugiau kaip 1 mlrd. JAV dolerių).

Tačiau Egipto vadovybė nutarė neatsisakyti ginklų ir iš kitų šalių. 2015-tų metų vasarį jis įsigijo iš Prancūzijos 24 naikintuvų „Rafale“, „FREMM“ tipo fregatą bei sparnuotąsias raketas „Scalp-EG“ už bendrą apie 5 mlrd. eurų sumą. Vėliau JAV užblokavo raketų „Scalp-EG“ pateikimą Egiptui nes jos turi JAV pagamintus komponentus kurių pardavimui į kitas šalis reikalingas atskiras leidimas kurio prancūzų gamintojai iš JAV negavo (pagal JAV potvarkį „International Traffic in Arms Regulations“).

Užtat 2015-tų metų spalio mėnesį Rusijos pritarimu Egiptas įsigijo iš Prancūzijos du specialius sraigtasparnešius „Mistral“, kurie buvo statomi Rusijos ginkluotosioms pajėgoms bet nebuvo perduoti jai politiniais sumetimais. 2016-tų metų birželį abudu laivai – „Hamal Abdel Naser“ ir „Anvar Sadat“ – buvo perduoti Egipto ginkluotosioms pajėgoms. Reikia pažymėti kad karinius jūros sraigtasparnius kurie bus priskirti šiems laivams taip pat pagamino Rusija: ji pardavė Egiptui kelias eskadriles (iš viso – 32 jūros sraigtasparnius „Ka – 52K“).

Tuo pačiu metu Egipto žiniasklaidoje pasirodė pirma informacija apie šalies ketinimus įsigyti rusiškus karo lėktuvus „Su – 35“ kurie pagal technines bei kovines galimybes yra pranašesni už amerikiečių naikintuvus „F-35“ bei „F-22“. Nuo to laiko retkarčiais kildavo nauji gandai dėl galimo rusiškų lėktuvų įsigijimo. Principinis lūžis įvyko Rusijos karinių oro pajėgų dalyvavimo karo kampanijoje Sirijoje, kur rusų ginklai parodė savo tikrąją galią.

Apie savo interesą rusų ginklams pastaruoju metu skelbė ne tik Egiptas. 2015-tųjų lapkritį buvo pasirašyta sutartis su Kinija kuriai Rusija pardavė 24 „Su – 35“ naikintuvų (už daugiau kaip 2 mlrd. JAV dolerių). Paskutiniai karinės oro technikos vienetai buvo pristatyti Kinijai 2018-tų metų pabaigoje. Už šį sandorį JAV taikė taip vadinamas „antrines sankcijas“ pagal priemonių kompleksą „CAATSA” nes Kinija JAV požiūriu neturėjo teisės bendradarbiauti gynybos srityje su bet kuo be JAV pritarimo. 2018-tų metų rugsėjo mėnesį JAV paskelbė sankcijas Kinijos ginkluotojų pajėgų plėtros departamentui ir jo direktoriui Li Šanfu. Tokie jau dvigubi standartai ir tarptautinė teisė pagal JAV.

2018-tais metais sutartį su Rusija dėl karinių lėktuvų įsigijimo pasirašė Indonezija. Už 1,1 mlrd. JAV dolerių ji planuoja nusipirkti 11 karo lėktuvų „Su – 35“. Už bendradarbiavimą su Rusija karinėje srityje JAV grasino imtis sankcijų ir prieš Indonezijos pareigūnus tačiau šalies gynybos ministras Riamizard Riačudu paskelbė kad dėl JAV elgesio nepanaikins sandorio su Maskva. Pagal šią sutartį Rusija planuoja pristatyti pagamintus karo lėktuvus 2019 – 2020-ais metais.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s