Saudo Arabija apkaltino JAV grubiai pažeidžiant tarptautinę teisę

Saudo Arabija pasmerkė pirmadienį JAV prezidento paviešintą sprendimą pripažinti Golano Aukštumas Izraelio teritorija ir paskelbė kad šis žingsnis šiurkščiai pažeidžia tarptautinę teisę.

 „Saudo Arabija griežtai atmeta ir smerkia JAV administracijos deklaraciją, kuria pripažįstamas Izraelio suverenitetas okupuotose Golano Aukštumose“, – rašoma oficialios naujienų agentūros SPA išplatintame pareiškime.

Golano Aukštumos tebėra „okupuota Sirijos arabų žemė“ ir jų pripažinimas Izraelio teritorija „pažeidžia Jungtinių Tautų Chartiją ir tarptautines rezoliucijas“, pažymima jame.

„Tai neigiamai paveiks Artimųjų Rytų taikos procesą ir saugumą bei stabilumą regione“, – priduriama Rijado pareiškime.

Svarbus Saudo Arabijos sąjungininkas D. Trumpas pirmadienį nukrypo nuo ne vieną dešimtmetį JAV vykdytos politikos ir pasirašė deklaraciją, kuria oficialiai pripažino žydų valstybės suverenitetą Golano Aukštumose. Šią strategiškai svarbią teritoriją Izraelis atplėšė nuo Sirijos ir aneksavo per 1967 metų Šešių dienų karą. Tarptautinė bendruomenė šio žingsnio nepripažino niekada.

JT Saugumo Taryba ir ankstesnės JAV administracijos visada laikė Golano Aukštumas neteisėtai Izraelio okupuota teritorija, kurios sugrąžinimas turėtų būti numatytas taikos susitarime tarp Izraelio ir Sirijos.

D. Trumpas deklaraciją dėl Golano Aukštumų pripažinimo žydų valstybės teritorija pasirašė stebint Vašingtone viešinčiam Izraelio vyriausybės vadovui Benjaminui Netanyahu.

JAV prezidentui nepavyko nė vieno iš savo sąjungininkų įtikinti palaikyti šį jo žingsnį. Didžioji Britanija ir Prancūzija, veto teisę turinčios nuolatinės JT Saugumo Tarybos narės, pareiškė, kad toliau laikys Golano Aukštumas Izraelio okupuota teritorija, kaip numato Jungtinių Tautų Organizacijos Saugumo Tarybos priimtos rezoliucijos. Analogišką poziciją išsakė ir Kinija bei Rusija.

JAV santykiai su Saudo Arabija pastebimai pagerėjo, kai D. Trumpas 2017 metais tapo prezidentu. Jis nukrypo nuo savo pirmtako Baracko Obamos vykdytos diplomatinio atsivėrimo senam Saudo Arabijos priešininkui Iranui politikos. D. Trumpas atsisakė užimti griežtą poziciją Saudo Arabijos atžvilgiu, kai 2018 metais karalystės konsulate Stambule buvo nužudytas arabų žurnalistas Jamalas Khashoggi. JAV dienraščio „The Washington Post“ skiltininkas 59 metų J. Khashoggi, kuris kažkada buvo artimas Saudo Arabijos karališkajai šeimai, tačiau vėliau tapo jos kritiku, buvo nužudytas spalio 2 dieną. Tarptautinė bendruomenė, taip vadinamieji „Vakarai“, NATO, ES bei kiti veidmainiai iki šiolnesiėmė jokių sankcijų prieš Saudo Arabijos režimą už šį barbarišką nusikaltimą. Čia gi ne Rusija, esą organizavusi ataką Solsberyje su nervus paralyžiuojančia medžiaga „Novičok“.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s