Lietuvos valstybės logika: lietuvių trėmimas – genocidas, žydų “tvarkymas” – ne

Vilniaus apygardos administracinis teismas trečiadienį atmetė reikalavimą panaikinti Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorinę išvadą apie Joną Noreiką-Generolą Vėtrą.

Jungtinėse Valstijose gyvenantis Lietuvos pilietis Grantas Arthuras Gochinas reikalavo įpareigoti Genocido ir rezistencijos tyrimo centrą pakeisti istorinę išvadą dėl J. Noreikos veiklos Antrojo pasaulinio karo metais. Tačiau teisėjų kolegija atmetė jo skundą kaip nepagrįstą.

„Teismas padarė išvadą, kad pareiškėjas, kreipdamasis į centrą, siekė ginti ne asmenines teises ar interesus, o gauti informaciją ir pateikti savo poziciją keliamu klausimu“, – rašoma teismo pranešime. Logiška ar ne? Jeigu jūs paprieštarausite kad visi piliečiai visuose teismuose visada pateikia savo poziciją, aš nežinau ką jums atsakyti.

Lietuvos Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras 2015 metais parengė pažymą, kad „vokiečių okupacijos laikotarpiu Jonas Noreika nėra dalyvavęs žydų masinėse naikinimo operacijose Telšių ir Šiaulių apskrityse“, jį tik „pavyko įtraukti į su žydų izoliavimu susijusių reikalų tvarkymą“. Štai taip – žmonių areštavimas, įkalinimas bei laikymas nelaisvėje tik dėl jų kilmės vokiečių nurodymu – tėra „žydu izoliavimas“.

Tie kas padėdavo tarybų valdžiai suiminėti miško brolius – nusikaltėliai, vykdydavę genocidą,  o tie kas areštuodavo, konvojuodavo bei įkalindavo žydus bei padėdavo juos „sutvarkyti“ tik dėl tautybės – nekalti! Logika! Jie tarnavo vokiečių okupantų valdžiai? Na ir kas?!

Teismas trečiadienį įvertino, kad Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras „savo poziciją dėl Jono Noreikos asmeninės ir darbinės veiklos Žemaitijoje ir jo galimos įtakos žydų masinėse žudynėse pagrindė faktiniais duomenimis bei rašytiniais dokumentais“.

„Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro pareiga yra analizuoti istorinę medžiagą ir teikti išvadas dėl istorinių asmenybių veiklos, jis šią funkciją įgyvendino tinkamai“, – rašoma pranešime.

Jau kurį laiką Lietuvos žydų bendruomenė, kai kurie intelektualai, užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius bei kiti reikalauja pašalinti J. Noreikai skirtą atminimo lentą nuo Lietuvos Mokslų akademijos Vrublebskių bibliotekos pastato Vilniaus centre. Jie teigia, kad toks garbingas įamžinimas nedera su tuo, kad Šiaulių apskrities viršininku dirbęs J. Noreika pasirašė raštus dėl žydų geto steigimo ir „žydų klausimo tvarkymo“. J. Noreikos atminimo lentos gynėjai akcentuoja, kad jis vėliau karo metais buvo pats įsitraukęs į antinacinę veiklą, buvo gestapo areštuotas ir uždarytas į Štuthofo koncentracijos lagerį, veikė antisovietiniame pogrindyje.

Dėmesį į šį klausimą atkreipė ir JAV žiniasklaida.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje gyveno daugiau nei 200 tūkst. žydų. Vokietijos okupacijos metais daugiau kaip 90 proc. iš jų nužudė naciai ir vietiniai jų kolaborantai. Plačiai apie lietuvių kolaboravimą su naciais per Antrąjį Pasaulinį karą ir jų dalyvavimą įgyvendinant Holokaustą parašė Rūta Vanagaitė savo knygoje „Mūsiškiai‘.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s