Vyriausybė rengiasi tiesiai finansuoti ideologinį Rytų Europos studijų centrą

Vyriausybė siekia sukurti teisinį pagrindą finansuoti valstybės įsteigtą Rytų Europos studijų centrą. Krašto apsaugos ministerijos pirmadienį registruotame pataisų pakete numatyta, kad nacionalinio saugumo institucijoms informaciją teiktų strateginių tyrimų ir analizės centras, kuriam šioms funkcijoms atlikti gali būti skiriamos valstybės biudžeto lėšos. Projekto aiškinamajame rašte pažymima, kad šiuo metu būtent Rytų Europos studijų centras atitinka tokio centro kriterijus. Politologo Lino Kojalos vadovaujamas analitinis centras buvo įkurtas 2006 metais ir iki šiol valstybės pinigų gaudavo per laimėtus atskirus projektus.

Ministro pirmininko patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Arnoldas Pikžirnis teigia, kad Rytų Europos studijų centras užtikrintų nevyriausybinio sektoriaus išvadų teikimą sprendimų priėmėjams, be to, „atstovautų Lietuvai tarptautiniame kontekste“.

„Kartais tą atstovavimą geriau turėti iš ekspertų lūpų, o ne valstybės pareigūnų“, – sakė premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas.

L.Kojala sakė, kad praktika valstybėms reguliariai finansuoti jų steigiamus analitinius centrus yra įprasta regiono šalyse. Mokslinius tyrimus atliekančio centro vadovas sako, kad įstaiga išsaugotų nepriklausomumą ir veikiant su valstybės finansavimu.

„Mūsų veiklos pobūdis ir nepriklausomumas nuo to nesikeistų“, – kalbėjo L.Kojala.

Rytų Europos studijų centro dalininkai yra Užsienio reikalų ministerija ir Vilniaus universitetas.

„Šitas paketas leidžia ištaisius klaidas funkcionuoti sukurtai sistemai, o ne kurti naują ir tada žiūrėti, kas veikia, o kas ne“, – sakė patarėjas.

„Ši sistema įteisina visą mechanizmą ir savalaikei grėsmių prevencijai, o ne tik pasekmių valdymui, kaip buvo iki šiol“, – pridūrė jis.

Pagrindinės Centro tyrimų ir veiklos sritys yra socialinė politinė padėtis posovietinėse šalyse, kurios įėina į NATO bei ES interesų sferą, ypač Baltarusijoje, Gruzijoje, Rusijoje bei Ukrainoje. Šis centras labai aktyviai rėmė euroatlantinių šalių organizuotą valstybės perversmą Ukrainoje 2014-tais metais. Centras aktyviai remia Baltarusijos ir Rusijos taip vadinamą „nesisteminę opoziciją“, t.y. faktiškai tiesiogiai kišasi į šių šalių vidaus reikalus. Jis taip pat skleidžia melagingą propagandinę informaciją. Pavyzdžiui, JAV suprovokuoto karo Sirijoje įkarščio metu šio centro ekspertas V.Laučius aktyviai prastūmė informaciją kad nelegalių migrantų srautą į ES suprovokavo Rusija, kuri pradėjo aktyviai kariauti Sirijoje.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s