JAV įvedė sankcijas NATO sąjungininkei Turkijai už nepaklusnumą

Jungtinės Amerikos Valstijos pirmadienį įvedė sankcijas Turkijai už pernelyg savarankišką užsienio politiką ginkluotės pirkimo srityje. Už tai kad Ankara nepasidavė Vašingtono spaudimui, šantažui bei tiesioginiam įsikišimui į šalies vidaus reikalus ir neatsisakė pirkti iš Rusijos oro erdvės gynybos sistemų „S-400“, JAV sustabdė Turkijos aprūpinimo moderniais naikintuvais „F-35“ programą.

„Kol nebus aiškaus Turkijos sprendimo atsisakyti „S-400“ pristatymo, perdavimas ir veiksmai, susiję su Turkijos „F-35“ operatyvinių pajėgumų įgalinimu, buvo įšaldyti, kol tęsiamas mūsų dialogas su Turkija dėl šio svarbaus reikalo“, – nurodė Pentagono atstovė.

Praeitą penktadienį Turkijos užsienio reikalų ministras penktadienį pareiškė, kad jo šalis neatsisakys planų įsigyti iš Rusijos pažangių „žemė – oras“ klasės raketų sistemų, nepaisydama Vašingtono šantažo, kad dėl tokio sandorio gali būti uždrausta dalyvauti JAV naikintuvų „F-35“ programoje.

Turkijos sprendimas pirkti Rusijos sistemų „S-400“ paaštrino jau ir taip įtemptus Turkijos ir JAV santykius: abi NATO narės nesutaria tokiais klausimais kaip Sirijos konfliktas. Vašingtonas yra ne kartą įspėjęs Ankarą dėl jos planų pirkti minėtą ginkluotę, teigdamas, kad rusiškos sistemos esą gali kelti pavojų pažangių karinių lėktuvų „F-35“ saugumui. JAV pareigūnai reiškė susirūpinimą, kad Rusija galėtų gauti duomenų apie šiuos orlaivius ir padidinti savo sistemų galimybes numušti vakarietiškus lėktuvus.

Tačiau ekspertų manymu tokiu būdu Vašingtonas bando nubausti Ankarą už atsisakymą pirkti analogiškos klasės ginkluotę iš JAV. Vės pasirodo (ne)matoma rinkos ranka.

„Labai apgailestaujame dėl dabartinės padėties mūsų partnerystės F-35 atžvilgiu, bet (Gynybos) departamentas imasi apdairių priemonių, kad apsaugotų bendras investicijas į mūsų kritiškai svarbias technologijas“, – sakoma pranešime.

Penktadienį kalbėdamas per Viduržemio jūros kurorte Antalijoje surengtą bendrą spaudos konferenciją su kolega iš Rusijos Sergejumi Lavrovu, turkų diplomatijos vadovas Mevliut Čavušoglu atmetė galimybę, kad Ankara parduos įsigyjamas sistemas S-400 kuriai nors kitai šaliai, kaip teigė kai kurie analitikai, spėlioję apie potencialų kompromisinį sprendimą.

M. Čavušoglu taip pat patikino, kad jo valstybė įvykdė visus įsipareigojimus, susijusius su naikintuvų F-35 programa.

„Iš esmės trečiosios šalies priešinimasis susitarimui tarp kitų dviejų šalių pažeidžia tarptautinę teisę“, – pareiškė Turkijos URM vadovas.

„Esame įsipareigoję vykdyti šį susitarimą. Negali būti tokio dalyko kaip pardavimas trečiajai šaliai. Perkame jas, kad patenkintume savo pačių poreikius“, – pridūrė jis.

Anot ministro, Ankara ir Maskva jau tarėsi dėl pristatymo datos. JAV sutiko parduoti Turkijai 100 savo naujausių 5-os kartos naikintuvų „F-35“ ir jau pristatė du orlaivius, tačiau Kongresas pernai nurodė įšaldyti likusių naikintuvų tiekimą.

Anksčiau praeitą mėnesį JAV pajėgų Europoje vadas generolas Curtisas Scaparrotti sakė Kongresui, kad Turkija turėtų atsisakyti planų pirkti iš Rusijos sistemas „S-400“, antraip gali netekti galimybės ateityje pirkti amerikietiškus karinius lėktuvus bei kitą ginkluotę. Turkų prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas tokių grasinimų nesureikšmino ir net pareiškė, kad jo šalis ateityje galbūt galvos apie Rusijos pažangesnių sistemų „S-500“ įsigijimą.

Eilinį kartą pažeisdamos tarptautinę teisę JAV vėl įžūliai kišasi į kitų valstybių vidaus reikalus. Vakar joms į tai nurodė Saudo Arabija, šiandien – NATO sąjungininkė Rusija.

Bet jeigu JAV galutinai atsisakys parduoti Turkijai „F-35“ naikintuvus, savo karinius lėktuvus jai gali pasiūlyti ta pati Rusija. Juolab ji pastaruoju metu aktyviai prekiauja savo naikintuvais „SU – 35“ bei „MiG-29“. Ir tai garantuotai dar pagerins Turkijos santykius su Rusija ir galutinai sugadins santykius su JAV. O kaip tai atsilieps NATO. Ir visa tai daroma JAV iniciatyva. Nu negali jos sau leisti bendrauti su kitomis šalimis ir jų sąjungomis kaip su lygiomis sau.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s