Valstybės nusikaltėlis ar narsus didvyris: Lietuvos kandidatas į Europos Parlamentą S.Tomas sudaužė Noreikos atminimo lentą

Pirmadienio rytą Vilniuje buvo kūju sudaužyta prieštaringai vertinamo karininko Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lenta, kabanti ant Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato miesto centre. Įvykdęs šį poelgį advokatas Stanislovas Tomas savo veiksmus transliavo tiesiogiai.

Savo sprendimą imtis tokių veiksmų S.Tomas paaiškino per tiesioginę transliaciją. Anot politiko, tai, kad Lietuvoje yra atminimo lentos Noreikai, bei jo vardas priskiriamas gatvėms, yra didelė gėda Lietuvai. Be to, advokatas pabrėžė, kad už tokius prezidentės Dalios Grybauskaitės, premjero Sauliaus Skvernelio ir Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus pasisakymus, palaikant Noreiką kaip Lietuvos didvyrį, jie Europoje, pavyzdžiui, Austrijoje, atsidurtų kalėjime.

Policijos atstovai patvirtino LRT, kad apie sudaužytą atminimo lentą Tomas pranešė pats.

Konservatorius Arvydas Anušauskas viešai pasipiktino S.Tomo veiksmais. Socialiniame tinkle Facebook jis rašė besitikintis, kad VRK į tai reaguos ir panaikins kandidato į EP teisinę neliečiamybę.

“Mano siūlymas — kaip policija baigs tyrimą ir nuolaužos bus nebereikalingos — iš jų sulipdyti memorialinę lentą ir grąžinti į tą pačią vietą — Kaip simbolį to, kur gali nuvesti kalbėjimas apie istoriją nematant dalies jos puslapių (ar juos ignoruojant)“, — rašė Facebook Anušauksas.

Šią S. Tomo akciją pasmerkė ir Vilniaus meras R. Šimašius.

Kovo pabaigoje Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė Granto Arthuro Gochino skundą, kuriuo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) buvo paragintas pakeisti istorinę išvadą į tokią, kad tarpukario karininkas kolaboravo su naciais.

Centras teigia, kad Gochino atliktas tyrimas negali būti laikomas nei objektyviu, nei moksliniu. Pasak centro istorikų, nacių okupacijos metu būdamas Šiaulių apskrities viršininku Jonas Noreika taip pat aktyviai veikė antinaciniame pogrindyje, padėjo Šiaulių žydų gelbėtojams. Už antinacinį pasipriešinimą Noreika dvejus metus buvo kalinamas Štuthofo koncentracijos stovykloje.

Amerikiečių žurnalistė Silvija Foti parašė, kad jos senelis Jonas Noreika, kurį ji laikė kovotoju už Lietuvos nepriklausomybę, paaiškėjo esąs nacių bendrininkas ir dalyvavo žydų sunaikinime per Antrąjį pasaulinį karą. Ji taip pat apkaltino Vilniaus valdžios institucijas jo padarytų nusikaltimų slėpimu.

2015 metais Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Birutė Burauskaitė pasirašė pažymą, kad “vokiečių okupacijos laikotarpiu Jonas Noreika nėra dalyvavęs žydų masinėse naikinimo operacijose Telšių ir Šiaulių apskrityse“.

Pernai Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, Lietuvos žydų bendruomenė ir kai kurie intelektualai reikalavo pašalinti Noreikai skirtą atminimo lentą nuo Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos pastato sostinės centre. Ragino galutinai išspręsti šį klausimą ir JAV žiniasklaida.

Lietuvos žydų bendruomenės duomenimis, 1941 metais Šiaulių apskrities vadovu tapo Noreika, nacionalistinės organizacijos “Lietuvos aktyvistų frontas“ narys.

Po ketverių metų jis prisijungė prie “miško brolių“. Devintajame dešimtmetyje Lietuvoje jam buvo suteiktas “Kovotojo už nepriklausomybę“ titulas.

Karo metu nacių bendrininkai Lietuvoje dalyvavo vietos žydų bendruomenės naikinimo procese — žuvo daugiau nei 200 tūkst. žmonių.

Lietuvoje “partizanais“ taip pat vadinami “miško broliai“ — ginkluotos nacionalistų grupuotės, veikusios respublikos teritorijoje 1940-1950 metais. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis tų, kurie prieštaravo TSRS valdžiai, kariavo fašistinės Vokietijos pusėje, dalyvavo žydų naikinimo operacijose Lietuvoje bei už jos ribų. Išsamiai apie tai parašė Rūta Vanagaitė savo knygoje „Mūsiškiai“ kuri laisvoje bei demokratinėje Lietuvoje yra tiesiog uždrausta. Be to, “miško broliai“ buvo prisidėję prie civilių žudymo karo metu bei prie Tarybų partijos darbuotojų ir paprastų tarybinei valdžiai palankių piliečių naikinimo.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s