Nusikalstamas pasaulis sudavė pasieniečiams skaudų antausį

Prieš cigarečių kontrabandininkus kovojantys pasieniečiai sulaukė skaudaus atsakomojo nusikaltėlių antausio. Labai įžūlaus. Iš Varėnos pasienio rinktinės teritorijoje esančio sandėlio pavogtos, įtariama, ne be pačių pasieniečių pagalbos, sulaikytos cigaretės, kurių vertė siekia beveik milijoną eurų. Teismo sprendimų šios cigaretės nepripažintos kontrabandinėmis, bet apie viską iš eilės.

Užvakar Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Renatas Požėla viešai pranešė apie įvykdytą nusikaltimą, sudavusį didžiulį smūgį jo paties ir visos pasienio tarnybos reputacijai. Iš Varėnos pasienio rinktinės teritorijoje esančio sandėlio pavogtos 555 dėžės sulaikytų cigarečių, kurių vertė (su privalomais sumokėti mokesčiais) siekia beveik milijoną eurų. Į sandėlio vidų patekta atlenkus metalines jo konstrukcijas. Tai padaryta statinio šone, besiribojančiame su išorine rinktinės teritorijos siena. Vagys įveikė teritoriją juosiančią tvorą, kurią stebi vaizdo kameros. Cigaretės iš sandėlio išneštos per penkis kartus. Pirmoji vagystė įvykdyta antroje kovo pusėje. Paskutinioji – balandžio 3-iosios naktį.

Pasak R.Požėlos, iš viso bandyta pavogti 585 dėžes. Nusikaltėliams iki galo plano įgyvendinti nepavyko. Kriminalinės žvalgybos dėka gavus informaciją apie vykdomas vagystes, surengta pasala. Minėtą balandžio 3-iosios naktį netoli Varėnos rinktinės vadavietę juosiančios tvoros ir sulaikytas vienas įtariamasis bei automobiliai „Volkswagen Transporter“ ir „Chrysler Voyager“. Mikroautobuse ir ant žemės šalia jo rasta 30 dėžių cigarečių „NZ Gold“. Vėliau sulaikytas ir dar vienas šiuo nusikaltimu įtariamas asmuo. Vieną įtariamąjį teismas leido suimti. Kur galėtų būti likusios pavogtos cigaretės, kol kas duomenų nėra.

Padėjo ir savi?

VSAT vado teigimu, dėl šio įvykio pradėtas ir tarnybinis patikrinimas. Įtariama, kad su konkrečia organizuota nusikalstama grupuote siejamiems cigarečių vagims galėjo talkinti patys pasieniečiai.

„Nuo pareigų nušalinti tomis naktimis, kai įvykdytos vagystės, budėję ir už mūsų objektų apsaugą atsakingi buvę šeši mūsų budėtojai. Du iš jų apklausti kaip specialieji liudytojai (yra duomenų, kad galimai padarė nusikalstamą veiką, tačiau jų nepakanka, kad būtų suteiktas įtariamojo statusas)“, – sakė R.Požėla.

Ne pirmas kartas

VSAT vado teigimu, pastarasis panašus atvejis įvyko 2007 metais. 2010-aisiais analogiška vagystė įvykdyta iš muitininkų.

2007 metų gruodį iš Pagėgių rinktinės teritorijoje esančio sandėlio pavogta 350 dėžių kontrabandinių cigarečių. Tai padaryta praėjus vos trims dienoms po rinktinėje vykusio tuometinio šalies prezidento Valdo Adamkaus vizito. Nusikaltėliai perlipo per tvorą, atidarė sandėlio duris, išnešė ir į šalia esančio turgaus teritorijoje stovintį „Man“ sukrovė cigaretes.

Be šviesų naktį važiuojantį sunkvežimį atsitiktinai pamatė miesto degalinėje buvę vietos policininkai. Prasidėjusios gaudynės baigėsi Mikytų miške. Metęs automobilį vairuotojas paspruko. Nors nusikaltimu įtarti keli asmenys, ant teisiamųjų suolo sėdo tik 32 metų Tauragės gyventojas. Neužtekus kaltės įrodymų, jis išteisintas.

2010 metų spalio pabaigoje muitininkai pasienyje su Rusija sulaikė vilkiką DAF su puspriekabe, kuriame po 20 tonų svėrusiomis dėžėmis su šokolado glazūra, paslėptos kontrabandinės cigaretės, vertos beveik 580 tūkst. eurų. Kontrabandininkai sulaikyti ir vėliau nuteisti.

Automobilis su užplombuotu kroviniu paliktas saugoti Panemunės kelio posto angare. Didžiulei visų teisėsaugininkų nuostabai, lapkričio viduryje jis visai atsitiktinai rastas Šilutėje. Didžiosios dalies cigarečių jame jau nebuvo. Dėl jų pagrobimo iš karto iš darbo atleistas Panemunės kelio posto viršininkas ir lemtingąją naktį budėjusios pamainos viršininkas. Posto viršininko pavaduotojas ir posto pamainos viršininkas pažeminti pareigose. Po kelerių metų dėl šio nusikaltimo nuteisti septyni asmenys. Tarp jų ir aukštas pareigas VSAT ėjęs Tauragės rajono gyventojas bei Panemunės kelio poste dirbęs muitininkas.

Cigaretės – nėra kontrabanda

Iš VSAT sandėlio pavogtos cigaretės turėtų būti grąžintos šeimininkams – teko pripažinti VSAT vadui Renatui Požėlai.

Iš karto po įvykio jis pateikė kitokią informaciją – kad cigaretės buvo kontrabandinės. Pasienio tarnybos vadas nekontroliuoja padėties savo žinyboje?

Sulaikytos cigaretės turėtų būti grąžintos savininkams, nes vasario pabaigoje prokuratūra nutraukė ikiteisminį tyrimą dėl jų kontrabandos. Tai ketvirtadienį per Seimo opozicinių frakcijų susitikimą pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Renatas Požėla.

„Šitą krovinį mes sulaikėme lapkričio 20 dieną prie vidinės sienos, jis keliavo iš Lenkijos, Gdansko, į vieną iš sandėlių prie Vilniaus. Mūsų pareigūnams kilo įtarimų, ten buvo dokumentų klastotės, daug ten visko buvo. Cigaretės, aišku, nukeliavo į mūsų sandėlį“, – pasakojo R.Požėla.

„Buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Šitas tyrimas Kauno apygardos prokuratūros prokuroro buvo nutrauktas vasario pabaigoje dėl akcizinių prekių, tačiau dėl dokumentų klastojimo jis kol kas vyksta. Tos cigaretės buvo negrąžintos, nes iš esmės dar vyko papildomas skundų nagrinėjimas šitos firmos atstovų ir nebuvo padėtas taškas toje dalyje dėl ikiteisminio tyrimo. Dėl to tos cigaretės dar buvo pas mus saugomos. Ir dabar yra saugomos“, – aiškino VSAT vadas.

Po posėdžio jis patikslino, kad pasieniečiai pasirengę grąžinti tris ketvirtadalius sulaikyto krovinio, maždaug ketvirtadalis jo yra pavogta.

Rūkalus vežė Honkonge registruota bendrovė.

Keisti pasieniečių vado kol kas neketinama

Vertindamas pareigūnų veiksmus, VSAT vadas teigė šiuo metu matąs tik aplaidų funkcijų vykdymą.

Seimo opozicijos posėdyje dalyvaujantis vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas savo ruožtu tvirtino pasitikįs dabartine tarnybos vadovybe ir nematąs pagrindo keisti pasienio tarnybos vadovą.

Šiuo atveju galima prisiminti seną anekdotą: Matot pagrindą? Ne. O jis yra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s