Ekvadoras pardavė Džulianą Asanžą už 10 mlrd. dolerių

Tai pagaliau įvyko. Ekvadoras pasidavė JAV spaudimui ir išdavė australų žurnalistą Džulianą Asanžą.

Birželio 11-tą dieną britų policininkai areštavo „Wikileaks“ įkūrėją ir redaktorių kurį išmetė iš Ekvadoro ambasados Londone kur jis slėpėsi nuo 2012-tų metų. Daba r jis bus teisiamas i veikiausiai perduotas JAV. Gal ne dabar bet matyt tai neišvengiama.

Su Džuliano Asanžo vardu siejami JAV karo nusikaltimų Irake ir Afganistane, kankinimų Gvantanamo kalėjimuose demaskavimas bei nutekinimai iš JAV demokratų partijos pašto serverių rinkimų JAV išvakarėse.

JAV bei Didžiojoje Britanijoje D. Asanžą vadina išdaviku. Bet ar tai yra tiesa?

Visų pirma, D. Asanžas nieko neišdavė: jis nėra JAV ar Didžiosios Britanijos pilietis, jis turi Australijos pilietybę. Antra – jis nėra specialiųjų tarnybų pareigūnas, jis neprisiėmė jokių įsipareigojimų ir nedavė priesaikos. D. Asanžas yra žurnalistas. Ir jis sąžiningai atlieka savo pareigą – suteikia informaciją plačiajai visuomenei. Ir trečia – išduotas yra pats D. Asanžas nes jo atsisakė tiek jo valstybė (Australija), tiek ta valstybė kuri anksčiau suteikė jam prieglobstį (Ekvadoras)., kurios ambasadoje jis slapstėsi pastaruosius septynerius metus.

Tuo tarpu JAV bei Didžioji Britanija išdavė savo vertybes, visų pirma, žodžio laisvę, nes jų turi laikytis kiti (Rusija, Baltarusija, Šiaurės Korėja ar Kinija), tačiau ne pačios JAV. Džentelmenai žaidžia pagal taisykles. Taisykles rašo džentelmenai.

O kaip gi kiti veikėjai? Pavyzdžiui tas pats čečėnų teroristas Ahmedas Zakaevas kuris daugiau kaip dešimtmetį laisvai gyvena Londone nepaisant to kad Rusijoje jis yra kaltinamas terorizmu bei žmogžudystėmis? O niekaip, tai kitoks atvejis… Dar 2003—čiais metais Maskva prašė Didžiosios Britanijos atiduoti jį Rusijai. Tačiau tuomet oficialusis Londonas atsisakė patenkinti rusų prašymą argumentuodamas tuo kad jis gali būti kankinamas Rusijoje, o pati byla esą yra politiškai motyvuota. Kitas dalykas D. Asanžo byla – atseit čia jokios politinės motyvacijos nėra! O dabar žurnalistas D. Asanžas matyt bus išduotas JAV, nes jis yra pavojingesnis už teroristą A. Zakaevą.

JAV bei didžioji Britanija ilgą laiką slėpė informaciją kad yra oficialus D. Asanžo ekstradicijos į JAV prašymas. Savo pastangas suimti „WikiLeaks“ įkūrėją anglai argumentavo tuo kad 2012-tais metais jis esą pažeidė užstato sąlygas, pasislėpęs Ekvadoro ambasadoje. Bet dabar Jungtinės Valstijos gėdingai prisipažino: taip, mes siekiame kad jis būtų išduotas Amerikai.

Areštuotas D. Asanžas buvo nuvežtas į Vestminsterio teismą. Dabar už užstato sąlygų pažeidimą jam gresia vieneri metai kalėjimo. Tačiau pati pavojingiausia grėsmė jam – ekstradicija į JAV.

„Tai sukurs pavojingą precedentą žiniasklaidos priemonėms Europoje bei visame pasaulyje. Tai reiškia kad bet koks žurnalistas gali būti atiduotas JAV teismui dėl to kad jis platino teisingą informaciją apie Jungtines Amerikos Valstijas“. – mano D. Asanžo advokatas Dženifer Robertson.

D. Asanžas buvo pasodintas į vieną žiauriausių kalėjimų Anglijoje. Belmaršas yra žinomas tuo kad čia kalinami pavojingiausi nusikaltėliai: serijiniai žudikai, pedofilai ir teroristai. Šį kalėjimą vadina anglų Gvantanamu.

„Aš niekada nesu buvęs tame kalėjime. Galbūt ten yra ir medicininis aptarnavimas ir vieta pasivaikščiojimams. Bet aš dabar negalvoju apie tai kokiame kalėjime sėdėti. Aš galvoju apie tai kad nekaltas žmogus patalpintas į nelaisvę tik už tai kad gerai atliko žurnalisto darbą“. – pažymėjo „WikiLeaks“ vyriausias redaktorius Kristinas Hrafnsonas.

D. Asanžas yra persekiojimas nuo 2010-tų metų. „Wikileaks“ patalpinus JAV vyriausybės įslaptintą informaciją dvi moteriškės Švedijoje apkaltino D. Asanžą išžaginimu. Netrukus jis buvo suimtas Londone. Prasidėjo teismai. Tuomet jam buvo paskirtas namų areštas. Galų gale Didžiosios Britanijos aukščiausias teismas priėmė sprendimą išduoti jį Švedijai. 2012-tų metų birželio 19-tą dieną jis atėjo į Ekvadoro ambasadą Londone ir paprašė suteikti jam politinį prieglobstį.

Trumpi pasirodymai ambasados balkone tapo D, Asanžui vienintele galimybe įkvėpti laisvės orą bei pamatyti saulės šviesą. Visą kitą laiką jis buvo uždaroje patalpoje.

Ekvadoro ambasados Londone patalpa yra maža. Faktiškai tai yra dviejų aukščių butas. Rūsyje jis turėjo kabinetą su bėgimo takeliu bei ultravioletine lempa. Miegojo jis buvusiame moterų tualete šalia virtuvės.

„Aš jaučiuosi kaip povandeninio laivo jūreivis arba kosmonautas. Tačiau jų komandiruotės yra šiek tiek trumpesnės už manąją. Ir jie mato saulę dažniau už mane“. – sakė jis kai buvo laikomas Ekvadoro ambasadoje.

„Ką bando padaryti Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija? Jie nori išgąsdinti žiniasklaidos priemones kurios platina nepatogią informaciją, pavyzdžiui apie karo nusikaltimus. Ir jie nori parodyti visiems kad pagaliau tas kad drįsta tą padaryti kenčia. Aš nenoriu suteikti jiems tokio pasitenkinimo besiskųsdamas savo problemomis. Iš tikrųjų be sunkumų šioje situacijoje yra ir teigiama pusė. Taip, aš negaliu žaisti futbolą ar kopti į kalnus, bet aš galiu dirbti. Ir aš stengiuosi dirbti gerai“. – samprotavo „WikiLeaks“ įkūrėjas.

Nepaisant to D. Asanžas buvo izoliuotas, o mokėjimo sistemos PayPal, VISA bei MasterCard blokuodavo visus jo pinigų pervedimus, „WikiLeaks“ svetainė veikė efektyviai. D.Asanžo žmonės padėjo Edvardui Snowdenui. Jo išplatinta informacija demaskavo JAV organizuotą totalaus sekimo sistemą ir tapo informacine bomba kuri sudrebino visą pasaulį.

„JAV yra žvalgybos supervalstybė. Būtent žvalgybos supervalstybė, kuri išleidžia 60 procentų visų žvalgybai leidžiamų lėšų pasaulyje. JAV turi globalią telekomunikacijų perėmimo sistemą. Jie seka visus, tame tarpe ir savo sąjungininkus. Ir naudoja šią informaciją savo geopolitiniams bei ekonominiams tikslams pasiekti. Tai labai primena klasikinį Dievo vaizdą, kuris mato tave visur ir visada bei žino apie tave viską“. – sakė tuomet D. Asanžas.

2016-tais metais Jungtinių Tautų Organizacijos ekspertai pripažino D. Asanžo persekiojimą neteisėtu. Tačiau JAV ir Didžioji Britanija šią informaciją ignoravo.

D. Asanžo sulaikymo išvakarėse „WikiLeaks“ paviešino vaizdo stebėjimo kamerų nustatytų ambasados viduje įrašus. Prieš tai britų vadžia nusprendė nuimti iš ten budinčius policijos pareigūnus, kurie anksčiau budėjo ištisa para. Matyt Didžiosios Britanijos specialiosios tarnybos pilnai kontroliavo situaciją iš vidaus. D. Asanžo draugai papasakodavo kad konfidencialią informaciją jie perduodavo jam tik su popieriniais užrašais.

„Visi pokalbiai yra įrašomi. Prireikus pasakyti ko nors svarbaus reikia rašyti ant popieriaus, todėl kad mes žinome kad mus išgirs“. – pasakė „WikiLeaks“ svetainės generalinis direktorius Gavin McFadien.

2017-tais metais Ekvadoro prezidentu buvo išrinktas Lenin Moreno. Nuo to laiko Asanžo santykiai su Ekvadoru ženkliai pablogėjo. Jam pradėjo atjunginėti internetą, jam uždraudė pasisakyti politikos temomis. Pagaliau nauja Ekvadoro administracija faktiškai pardavė D. Asanžą už didelius pinigus.

Šių metų vasarį Vašingtone Tarptautinio Valiuotos Fondo (TVF) įgaliotasis atstovas pareiškė kad Fondas yra pasiruošęs suteikti Ekvadorui 4 mlrd. 200 mln. JAV dolerių paskolą. Dar 6 mlrd. JAV dolerių pažadėjo suteikti JAV kontroliuojamos tarptautinės finansų institucijos.

Bandydamas pateisinti šią išdavystę prezidentas Leninas Moreno apkaltino D. Asanžą.

„Jis teršdavo mūsų namus fekalijomis, mušdavo apsaugos darbuotojus – Ekvadoro piliečius – ir sakydavo kad mūsų šalis, aš net nenoriu to kartoti, bet jis pasakė kad mūsų šalis yra pati menkiausia valstybė pasaulyje. Bet mes laikėme jį svečiu. Bet dabar jau nebe!” – paskelbė L. Moreno.

Pasak D. Asanžo advokatų savaite anksčiau arešto jie kreipėsi į Ekvadoro vyriausybę su prašymu paaiškinti ar ji neketina atimti iš jo politinį prieglobstį, bet atsakymo negavo. Apie savo sprendimą Ekvadoras informavo tiktai Didžiąją Britaniją bei JAV, pačiam D. Asanžui apie tai pranešta nebuvo. Britų policijos pareigūnai tiesiog įėjo į Ekvadoro ambasados Londone pastatą, suėmė „WikiLeaks“ įkūrėją ir areštavo jį.

„Matyt tai yra pati didžiausia išdavystė Lotynų Amerikos istorijoje. Tai prieštarauja tarptautinei teisei, prieglobsčio suteikimo institutui, Ekvadoro Konstitucijai,“ – pareiškė buvęs šalies prezidentas Rafaelis Korrea.

Areštavus D. Asanžą suaktyvėjo Švedija. Ten pareiškė esą pasiruošę atnaujinti anksčiau sustabdytą procesą dėl išžaginimo. Dabr Londonas turi pasirinkti kam atiduoti suimtąjį. Suprantamas dalykas kad dabartinėje situacijoje su Brekzitu santykiai su JAV Londonui svarbūs kaip niekada. Dabar jie turi kuo nudžiuginti savo „partnerius“ už vandenyno.

Tačiau toli gražu ne visi Didžiojoje Britanijoje taip galvoja: D. asanžą užstojo opozicinės leiboristų partijos lyderiai bei teisėsaugininkai.

„Džulianą Asanžą persekioja ne tam kad užtikrinti JAV nacionalinį saugumą. Jis yra persekiojamas dėl to kad jis demaskavo neteisėtus JAV administracijos veiksmus“. – pareiškė didžiosios Britanijos šešėlinės vyriausybės vidaus reikalų ministras Dajan Ebbot.

Natūralu jog Londonas artimiausiu metu niekur neskubės. Visų pirma todėl kad pademonstruoti Didžiosios Britanijos teismų nepriklausomumą. Be to iš esmės reikalas jau yra padarytas – D. Asanžas dabar yra jėgų kurias jis demaskavo rankose.

Niekas nežino kaip baigsis ši istorija. Londone mėgsta kabinti lenteles ten kur buvo laikomos įžymybės. Galbūt laikui bėgant kur nors Londone bus parašyta „Čia buvo kalinamas Džulianas Asanžas“. „WikiLeaks: įkūrėjas. Žmogus kuris savotiškai bandė pakeisti šį pasaulį. Už ką jis galų gale ir sumokėjo…

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s