Estijos prezidentė: “Susitikimas su Vladimiru Putinu buvo labai geras“

„Tai buvo labai geras susitikimas. Daug kalbėjome sunkiomis temomis, ypač sudėtingais momentais reiškėme abipusę pagarbą“, – taip Kersti Kaljulaid, Estijos prezidentė, įvertino susitikimą su Vladimiru Putinu, Rusijos prezidentu.

Anot p.Kaljulaid, pokalbio tonas buvo ramus ir racionalus. Ji nurodė, kad buvo aptarti ir tarptautiniai klausimai, įskaitant ir Ukrainos konfliktą. Prezidentė akcentavo, kad šiuo klausimu tvirtai laikėsi savo šalies politinės linijos.

Estijos prezidentė po susitikimo su V. Putinu surengtos spaudos konferencijos metu teigė, kad Rusijos prezidentas teigė esąs įsitikinęs, kad „jai buvo sunku atvykti į šį susitikimą“. Estijos prezidentė į tokią pastabą reagavo pateikdama Estijos piliečių apklausą, kuria dauguma estų tokį žingsnį palaikė.

Estijos prezidentė pabrėžė, kad ramus susitikimo tonas jos visiškai nenustebino, anot prezidentės, ji tokio „racionalaus“ susitikimo ir tikėjosi.

„Dar kartą pabrėžiu, kad tai yra visiškai normalus dvišalis susitikimas“ ,– pažymėjo Estijos lyderė.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas per susitikimą ketvirtadienį, pareiškė, kad oficialių santykių nebuvimas tarp kaimyninių šalių yra nenormali padėtis. K.Kaljulaid savo ruožtu pasiūlė atnaujinti ES ir Rusijos bendradarbiavimo programą.

„Mes seniai nesimatėme. Aukščiausio lygio susitikimas buvo prieš 10 metų. Visai neseniai užsienyje pasimatėme tik probėgšmais. Kontaktų tarp oficialių asmenų, oficialiųjų tarnybų, tarp kaimynių nebuvimas – nenormali padėtis“, – sakė Rusijos lyderis.

Jis pridūrė, kad dėl šio santykių atšalimo dvišalės prekybos tarp Rusijos ir Estijos apimtys sumažėjo daugiau kaip 50 procentų.

„Objektyviai turime bendrų interesų, susijusių su Baltijos jūros regionu. Tai klausimai dėl saugumo ir ekologijos, klausimai, susiję su transportu, tranzitu. Aišku, kad klausimų daug“, – kalbėjo V.Putinas.

Tuo tarpu K.Kaljulaid per susitikimą pasiūlė atnaujinti ES ir Rusijos bendradarbiavimo programą.

„Atėjo laikas atnaujinti Europos Sąjungos ir Rusijos bendradarbiavimo programą. Taigi, susitikimui parinktas pats tinkamiausias laikas“, – pareiškė ji.

Estų lyderė taip pat paminėjo Rusijos ir Estijos palaikomus prekybos santykius.

„Ekonomika turi galimybę prisitaikyti prie politikų rinkimų, todėl yra galimybių nukreipti ją teigiama linkme“, – sakė K.Kaljulaid.

Pastarąjį kartą Estijos prezidentas su vizitu Rusijoje lankėsi 2011 metais. Tuo metu šiame poste dirbo Toomas Hendrikas Ilvesas. Jis Sankt Peterburge dalyvavo Šv. Jono liuteronų bažnyčios atšventinime. K.Kaljulaid nusprendė su oficialiu vizitu vykti į Maskvą prisidengdama tuo, kad galėtų čia dalyvauti renovuoto istorinio Estijos ambasados pastato atidaryme.

Estijos prezidentė išreiškė viltį, kad restauruota jos šalies ambasada Maskvoje įkvėps naujos gyvybės dvišaliams santykiams.

„Šiandien atidariau Maskvoje restauruotą istorinį ambasados pastatą. Estijos ambasada Rusijoje šiame pastate buvo jau 1921 metais, kai ji buvo pirmoji Estijos… ir Europos diplomatinė atstovybė bolševikų Rusijoje“, – socialiniuose tinkluose parašė K.Kaljulaid po iškilmingos atidarymo ceremonijos.

„Tikiuosi, kad restauruotos ambasados atidarymas įkvėps naujos gyvybės Estijos ir Rusijos santykiams, o mano buvimas čia yra ženklas, kad Estija pasirengusi bendrauti su kaimyne“, – pareiškė estų lyderė.

K.Kaljulaid taip pat pakvietė Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną aplankyti Estiją su oficialiu vizitu 2020-tais metais.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s