Į Vrublevskių bibliotekos sieną sugrąžinta J.Noreikos atminimo lenta

Prie Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos Vilniuje ketvirtadienį buvo atvežta karininko Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lenta. Per keliasdešimt minučių ji buvo pakabinta ant pastato sienos, darbus atliko savivaldybės įmonės „Grinda“ darbuotojai.

Kontroversiškai Lietuvoje dėl veiksmų Antrojo pasaulinio karo metais vertinamo nacių kolaboranto ir žydų genocido politikos vykdytojo J.Noreikos atminimo lentą praėjusią savaitę kūju sudaužė teisininkas ir kandidatas į Europos Parlamentą Stanislovas Tomas.

Prie Vrublevskių bibliotekos ketvirtadienio popietę būriuojasi keli žmonės, apžiūrėję krovininiame automobilyje paguldytą suklijuotą lentą ir laukiantys darbų pradžios. Prie sienos, nuo kurios buvo numušta lenta, buvo padėtos gėlės, pakabinta J.Noreikos nuotrauka, nedidelis plakatas su užrašu „Laisvė kūjais nesudaužoma!“. Anot Vilniaus mero atstovo spaudai Aleksandro Zubriakovo, po kurio laiko savivaldybės Pavadinimų komisija turėtų svarstyti šio veikėjo atminimo įamžinimo klausimą „vienokia ar kitokia forma“ bei patikino, jog bus remiamasi istorikų rekomendacijomis.

S.Tomui sudaužius lentą,S.Tomui sudaužius lentą, teisėsauga pradėjo tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir viešosios pagarbos vietos išniekinimo bei prašo teismo skirti įtariamajam 30 tūkst. eurų baudą.

Diskusijos visuomenėje dėl šios lentos vyko ne vienus metus. Kritikai teigia, kad šio garbingo ženklo neturi likti įvertinus tai, jog J.Noreika, būdamas Šiaulių apskrities viršininku, pasirašė raštus dėl žydų geto steigimo ir žydų turto „tvarkymo“ (Antrojo pasaulinio Karo metais naciai nežudė žydų, jie juos „tvarkė“; „tvarkė ir lietuvių kolaborantai). Gynėjai pabrėžia J.Noreikos nuopelnus antisovietiniame pogrindyje, akcentuoja, kad vėliau karo metais jis buvo pats įsitraukęs į antinacinę veiklą, tačiau neįvardija jokių jo nuopelnų kovoje prieš nacius.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s