Kinai puola ir jau šeimininkauja Lietuvos parlamente: M.Adomėnui neleido surengti konferencijos Seime

Lietuvos žvalgybos institucijos paskutinėje grėsmių ataskaitoje informavo kad Kinijos specialiosios tarnybos žvalgo Lietuvą ir aktyviai verbuoja jos piliečius turinčius tam tikras galimybes. Yra pagrindas teigti kad jų įspėjimai pasitvirtino.

Seimo Parlamentinių ryšių su Kinijos Respublika (Taivanu) grupės vicepirmininkui Mantui Adomėnui parlamento valdyba nesuteikė leidimo Seimo rūmuose rengti konferenciją apie iššūkius demokratijai Kinijoje. Kaip aiškina politikas, priežastis – į ją pakviesti nepriklausomi analitikai ir ekspertai iš Lietuvos oficialiai nepripažįstamo Taivano. Seimo vadovai patvirtino, kad motyvas yra mūsų šalies pozicija dėl vieningos Kinijos.

Seimo valdybos sprendimas sukėlė M.Adomėno pasipiktinimą.

„Galima – tymų epidemijai siaučiant – surengti skiepų priešininkų konferenciją, kuri skleidžia visuomenei pavojingą pseudomokslinį melą su rasizmo ir negriukų DNR priemaišomis. Galima duoti tribūną nupezusiems sąmokslo teoretikams, savo įžvalgas į politinius procesus grindžiantiems „Siono išminčių protokolais“ ir reptilijanų pėdsakais. Galima Seimo logo fone sodinti asmenis, kuriuos saugumo tarnybos yra įvardijusios dirbant prieš Lietuvą. Galima Seimą atiduoti gyventi ksenofobams kriptoneonaciams, skleidžiantiems savo mažuosius meinkampfus iš Seimo tribūnų. Tačiau Seime negalima daryti vieno dalyko. Negalima pasikviesti į rimtą tarptautinę konferenciją apie naujausius iššūkius demokratijai nepriklausomų analitikų ir ekspertų iš Taivano“, – savo feisbuko paskyroje parašė Konservatorius.

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis nesuteikti leidimo organizuoti renginį parlamento rūmuose siūlė motyvuodamas tuo, kad Lietuva laikosi vieningos Kinijos politikos, tai yra pripažįsta Kinijos Liaudies Respubliką su Vyriausybe Pekine. Sprendimą nepritarti konferencijos surengimui Seime valdyba priėmė bendru sutarimu, palaikant ir opozicijos atstovams.

M.Adomėno teigimu, konferencijoje, kurią Seimo rūmuose planuota surengti gegužės 2 dieną, turėjo būti analizuojama ir kalbama apie tai, kaip Kinija pasitelkia naujausias technologijas – greta įprastinės karinės grėsmės ir diplomatinio spaudimo – kovoti prieš demokratiją kaimyninėse šalyse (pavyzdžiui, Taivane). Taip pat apie tai, ką mažos šalys gali daryti ir kaip atsispirti didelių agresyvių kaimynių – tokių kaip komunistinė Kinija – spaudimui ir grėsmei.

„Ir čia Taivanas tikrai gali labai daug ko mus pamokyti. O gal ir užsimegztų atsparumo technologijų, know-how dalijimosi ryšiai. Tačiau to neįvyks – bent jau Seime. Nes negalima“, – piktinosi parlamentaras.

M.Adomėnas pasakojo, kad į konferenciją kviesti ne tik analitikai iš Taivano. Joje dalyvaus ir ekspertai iš „smegenų centrų“ Briuselyje, Prahoje, taip pat Estijos, Latvijos bei mūsų šalies specialistai. Tačiau, pasak jo, būtent dėl taivaniečių dalyvavimo Seimo vadovybė užvėrė duris renginiui.

Konservatorius yra įsitikinęs, kad Seimo pirmininkas ir jam atitariantys Seimo valdybos nariai nemato paprasčiausio dalyko – „kad jie jau yra valdomi Kinijos“.

„Komunistinės Kinijos, totalitarinės valstybės, toliau tebekalinančios ir tebežudančios savo piliečius, pareigūnas gali diktuoti laisvos Lietuvos Seimui, kokie renginiai gali, o kokie negali vykti Seime. Atkreipkite dėmesį – čia juk nekalbama apie išsakytą Seimo poziciją ar dokumentą Kinijos ar Taivano klausimu. Čia kalbama apie konferenciją Seime, kur, beje, galima išsakyti įvairiausias nuomones. Net ir komunistinės Kinijos ambasadorius galėtų ateiti ir kalbėti, kad visa ta Kinijos grėsmė – nesąmonė ir išpūstas burbulas. Nes mes laisvi, kitaip negu komunistinė Kinija. Bet to nebus, ambasadorius nesižemins į savo pozicijų gynimą laisvoje diskusijoje. Kam? Žymiai paprasčiau duoti nurodymą Seimo pirmininkui. Pagrasinti“, – rašė M.Adomėnas.

Jo teigimu, Seimo pirmininkas vos išgirdęs žodžius: „Taivanas“, „Tibetas“, „žmogaus teisės Kinijoje“, išsitempia ir „atiduoda pagarbą tai tuštumai, iš kurios jį užlieja baimės bangos“.

Pasak M.Adomėno kažkada Lietuvos Seimas buvo kovos už laisvę ir demokratijos vertybes simbolis. Jo nuomone, tokio Seimo pirmininkas nesilankstytų prieš komunistinės Kinijos funkcionierių.

„Mandagiai išklausęs jo preambulės, jis ramiai ir tvirtai pasakytų: „Jūsų Ekscelencija, Jūs bandote kištis į suverenios valstybės vidaus reikalus. Esame laisvos demokratinės šalies parlamentas, ir parlamento nariai gali laisvai diskutuoti įvairiais politiniais klausimais. Ačiū, kad apsilankėte. Durys štai ten.“

Negindami Seimo prerogatyvos būti laisvos diskusijos svarbiais politiniais klausimais erdve, pataikaudami totalitarinės šalies pretenzijoms ir atsistodami jų, o ne Seimo narių laisvių pusėje, Seimo vadovai išduoda ne tik savo moralinę pareigą. Esu tikras, išduoda ir savo duotą priesaiką. Jau nekalbant apie savigarbą, kurios demokratinės valstybės Seimo pirmininkas turėtų turėti. Nors truputį.“ – kritikavo M.Adomėnas.

Parlamentaras sakė, kad nepaisant to, jog Seimo vadovybė organizatorius „paliko ant ledo“, bus ieškoma būdų surengti tarptautinę konferenciją už Seimo ribų.

Apie tai, kad dėl geopolitinių sumetimų renginys Seime negalės įvykti, buvo informuota Taivano prekybinė atstovybė Rygoje.

Kaip situaciją pakomentavo Užsienio reikalų ministerijos (URM) Informacijos stebėjimo ir žiniasklaidos skyrius, mūsų šalies Vyriausybė pripažįsta Kinijos Liaudies Respublikos Vyriausybę kaip vienintelę teisėtą Kinijos vyriausybę.

„Užmegzdama diplomatinius santykius su Kinijos Liaudies Respublika, Lietuvos Vyriausybė įsipareigojo neužmegzti ir nepalaikyti oficialių santykių su Taivanu, tačiau ji yra suinteresuota ekonominių, finansinių, prekybinių, kultūrinių santykių su Taivanu plėtra ir skatinimu. Tokiems santykiams neprieštarauja ir Kinijos Liaudies Respublika“, – aiškinama URM atsakyme.

Anksčiau kovoje prieš buržuazinę Lietuvą “totalitarinės“ Kinijos pusėn stojo ir buvęs Kauno komunistinio jaunimo lyderis Linas Linkevičius. Gal kinai jau šeimininkauja ne tik Seime, bet ir Užsienio Reikalų MInisterijoje?

Seimo pirmininko atstovės spaudai Karolinos Frolovienės teigimu, V.Pranckietis parlamento valdybos posėdyje pasiūlė, o visi valdybos nariai vienbalsiai pritarė tam, kad minėta konferencija Seime nebūtų rengiama.

„Seimo pirmininko motyvas yra paprastas ir labai trumpas. Kadangi mūsų valstybė laikosi vieningos Kinijos politikos, tai toks sprendimas ir yra priimtas. Ir rekomenduota M.Adomėnui organizuoti šitą konferenciją ne Seime, o kur nors kitur“, – aiškino V.Pranckiečio atstovė spaudai.

Nenori gadinti tarptautinių santykių Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė sakė, kad parlamento vadovybės sprendimas buvo „iš tikrųjų esminis“ ir išlaikyta ta linija, kurią Lietuva visada pasisakė vykdyti. Ji pabrėžė, kad Kinija yra vientisa, vieninga valstybė.

„Mes priimame ją tokią. Todėl gerbdami Kinijos vientisumą ir sutartis, kurias Lietuva yra sudariusi su šia valstybe, tikrai gerbiame ir jų ambasados požiūrį į tai. Bendraujame su Kinijos ambasada ir jų prašymą girdime, tad tiesiog taip ir vertintumėme, kaip ką tik jums ir minėjau. Todėl Seimas, pasisakydamas už vieningą Kiniją, nemano, kad tikslinga būtų Seime rengti tokią konferenciją. Kur nors kitur, kur ponas M.Adomėnas mato galimybę apie tai kalbėti, taip. Mes suprantame ir matome Taivano, kitų valstybių – kas bebūtų, svarbą ir būtinumą diskutuoti, kalbėti, jeigu tokios iniciatyvos yra, viskas labai puiku“, – kalbėjo ji.

Tačiau, kaip pakartojo R.Baškienė, Seimo vadovybė nemano, kad tokią tarptautinę konferenciją tikslinga leisti rengti parlamento rūmuose.

„Tiesiog, kad nebūtų jokio precedento, kad nebūtų nepasitenkinimo ir siekiant negadinti tarptautinių santykių“, – aiškino pirmoji Seimo vicepirmininkė.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s