Ukraina renka naują prezidentą

Ukrainoje sekmadienį prasidėjo balsavimas antrajame prezidento rinkimų rate, kuriame pergalė pranašaujama aktoriui, išgarsėjusiam prezidento vaidmeniu viename televizijos šou.

41 metų televizijos žvaigždė Volodymyras Zelenskis iš pradžių atrodė turįs nedaug galimybių, bet visos naujausios apklausos rodo, kad per antrąjį rinkimų turą jis įveiks dabartinį šalies prezidentą Petro Porošenko.

Balsavimas prasidėjo 8 val. vietos (ir Lietuvos) laiku. Rinkėjų apklausų rezultatai turėtų būti paskelbti 20 val., o dar po kelių valandų turėtų pasirodyti išankstiniai rezultatai. Pirminiai JAV rinkodaros kompanijos „New Image Marketing Group“ apklausos duomenys rodo kad V. Zelenskis užtikrintinai laimėjo: jam savo balsus atidavė 73,7 proc. kuomet dabartiniam šalies prezidentui P. Porošenko – 26,3.

Naujo žmogaus pergalė atvertų naują skyrių šalies, per pastaruosius du dešimtmečius išgyvenusios du liaudies sukilimus ir jau penkerius krečiamos konflikto su Maskvos remiamais separatistais, istoriją.

V. Zelenskis pasinaudojo visuomenės pykčiu dėl ekonomikos sunkumų ir tebevešinčios korupcijos, taip pat savo populiarumu, pelnytu vaidinant satyriniame seriale „Liaudies tarnas“ mokytoją, tapusį prezidentu.

Analitikai sako, kad jo politinė programa yra mažų mažiausiai miglota, ir lieka neaišku, kad užims aukščiausius postus jo vyriausybėje. Vis dėlto V. Zelenskio šalininkai teigia, kad tik naujas veidas gali išvalyti nešvarią šalies politikos areną.

„Yra vilčių, kad paprastas žmogus geriau mus supras ir sugriaus sistemą, kurią turime mūsų šalyje“, – pareiškė V. Zelenskį palaikanti 29 metų Julija Lychota.

„Labai svarbu mūsų žmonėms suteikti įkvėpimo.“ – pridėjo ji.

Tačiau kiti sakė abejojantys politikos naujoko galimybėmis atnešti realių pokyčių, jeigu jis taptų Ukrainos šeštuoju prezidentu.

„Netikiu, kad jis ilgai išsilaikys, jeigu bus išrinktas“, – kalbėjo 62 metų pensininkas Serhijus Fiodorecas.

„Jis neturi jokio palaikymo parlamente. Jį suės gyvą“, – pridūrė AFP pašnekovas.

Ketvirtadienį visuomenės nuomonės tyrimų agentūros „Rating“ paskelbti apklausos rezultatai parodė, kad V. Zelenskis gali tikėtis gauti apie 73 proc. balsų, o už P. Porošenko yra linkę balsuoti tik 27 proc. respondentų.

P. Porošenko atėjo į valdžią tuojau po 2014 metų kruvino valstybės perversmo, per kurį buvo nuverstas teisėtai išrinktasis šalies prezidentas V. Janukovič, atsisakęs pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga. Jį tuomet apgavo ir vakarų šalių užsienio reikalų ministrai, kurie pažadėjo jam taikų valdžios perdavimą tačiau savo pažadų neišsilaikė.

Reaguodama į šiuos įvykius Maskva užtikrino referendumo Kryme saugumą po kurio pusiasalis daugumos gyventojų  noru prisijungė prie Rusijos. Tačiau apie 40 mln. gyventojų turinčioje šalyje daugeliui atrodo, kad revoliucijos pakurstytos viltys liko neišpildytos o politikai vėl apgavo žmones.

Lietuvoje gyvenantys ar besilankantys Ukrainos piliečiai sekmadienį ambasadoje Vilniuje balsuoja šios šalies prezidento rinkimų antrajame ture. Dalyvauti prezidento rinkimuose ambasadoje užsiregistravo  apie 3,1 tūkst. Ukrainos piliečių. Per pirmąjį turą kovo 31 dieną balsavime dalyvavo apie 435 žmonių.

Rinkimų komisijos pirmininkas Mykola Dziadzinas žiniasklaidai sakė antrąjį turą laukiantis didesnio rinkėjų aktyvumo – daugiau žmonių registravosi balsavimui.

Balsuoti Ukrainos prezidento rinkimuose Lietuvoje galima tik ambasadoje Vilniuje. Komisijos vadovas teigė, jog kitiems rinkimams reikėtų ir balsavimo punkto Klaipėdoje, Kaune.

„Žmonėms atvažiuoti iš Klaipėdos į vieną pusę kainuoja 25 eurai, į abi – 50, bet vis viena važiuoja, ir šiandien laukiame atvykstančių iš Klaipėdos“, – pasakojo komisijos vadovas.

Per pirmąjį turą Vilniuje balsavę rinkėjai labiausiai palaikė dabartinį šalies vadovą Petro Porošenko, jam davę 165 balsus, o antrojoje vietoje paliko aktorių Volodymyrą Zelenskį su 127 balsais. Abudu kandidatai rungiasi ir antrajame rinkimų ture.

Ukrainoje per pirmąjį turą pirmavo V. Zelenskis su 30,24 proc. rinkėjų parama, o P. Porošenko palaikė 15,95 proc. rinkėjų. Per pirmąjį turą dėl Ukrainos prezidento posto varžėsi 39 kandidatai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s