Ukraina pasmerkė Rusijos sprendimą dalinti pilietybę separatistinių regionų gyventojams

Ukraina trečiadienį pasmerkė Maskvos sprendimą supaprastinti Rusijos pilietybės suteikimo taisykles pilietinio konflikto draskomų regionų gyventojams ir paragino tarptautinę bendruomenę stipriau spausti Rusiją.

„Laikome šį dokumentą (dėl tvarkos supaprastinimo) teisiniu požiūriu niekiniu ir nepakeisiančiu fakto, kad Rusijos okupuotų Donbaso (Rytų Ukrainos) teritorijų gyventojai turi Ukrainos pilietybę“, – sakoma Ukrainos užsienio reikalų ministerijos išplatintame pareiškime.

„Reikalaujame iš Kremliaus režimo atšaukti šį gėdingą sprendimą, o tarptautinę bendruomenę raginame sureaguoti didinant spaudimą valstybei agresorei politinėmis bei diplomatinėmis priemonėmis ir sankcijomis“, – priduriama jame.

Ukrainos URM išreiškė susirūpinimą, jog Maskva kituose užsitęsusiuose konfliktuose pasitelkia „neteisėto pasų išdavimo Rusijos okupuotose (teritorijose) praktiką“ kaip humanitarinį ir teisinį pretekstą tolesnei agresijai.

Ministerijos teigimu, šis Maskvos sprendimas demonstruoja, kad Kremlius pripažįsta patį „Rusijos įvykdytos okupacijos“ Rytų Ukrainoje faktą.

„Tai dar kartą nuvainikuoja svarbią Rusijos propagandos tezę dėl „Ukrainos vidaus konflikto“, – pabrėžiama pareiškime.

Ukrainiečių diplomatai įsitikinę, kad Maskvos sprendimas yra „sąmoningas žingsnis, nukreiptas į Minsko susitarimų ardymą“.

„Tokie veiksmai tolygūs šiurkščiam kišimuisi į (Ukrainos) vidaus reikalus ir tolesniems Rusijos mėginimams palaipsniui aneksuoti ukrainiečių Donbasą“, – nurodė URM.

Ukrainos ministerijos teigimu, Kremlius mėgina „destabilizuoti vidaus politikos padėtį Ukrainoje po (prezidento) rinkimų, o tai liudija, kad Rusija ketina tęsti agresiją ir nėra suinteresuota siekti bet kokio deeskalavimo“.

Ukrainos prezidentas Petro Porošenko trečiadienį pareiškė, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimas palengvinti Rusijos pilietybės suteikimo tvarką Donecko ir Luhansko sričių gyventojams lėtina taikos procesą konflikto krečiamoje Rytų Ukrainoje.

„Rusijos Federacija vėl peržengė „raudonąsias linijas“, atvirai ir įžūliai žlugdo taikos procesą Donbase“, – vaizdo kreipimesi sakė kadenciją baigiantis Ukrainos vadovas.

Jo teigimu, Kremliaus sprendimas palengvinta tvarka išduoti Rytų Ukrainos gyventojams rusiškus pasus yra mėginimas legitimizuoti Rusijos karinį buvimą toje teritorijoje.

„Neteisėtas RF pasų išdavimas pagal vadinamąjį Pietų Osetijos ir Padniestrės scenarijų yra bandymas pateisinti ir legitimizuoti Rusijos karinį buvimą okupuotoje Donbaso teritorijoje“, – sakė P. Porošenko, paminėdamas Gruzijos ir Moldovos separatistinius regionus, kur Rusija dislokavusi savo karių.

Pasak jo, Maskva per pastaruosius kelerius metus Donbase ėmėsi virtinės Ukrainai priešiškų žingsnių, tokių kaip „netikrų rinkimų“ organizavimas, rublio zonos įvedimas, ukrainiečių įmonių ekspropriacija, neteisėtų dokumentų išdavimas. P. Porošenko vertina Rusijos veiksmus kaip beprecedentį kišimąsi į Ukrainos vidaus reikalus, jos suvereniteto pažeidimą ir Minsko susitarimų nesilaikymą.

„Tokiu būdu Kremlius sąmoningai ir ciniškai pažeidžia tarptautinę humanitarinę teisę, draudžiančią okupacinei valdžiai keisti okupuotų teritorijų gyventojų pilietybę“, – pabrėžė ukrainiečių lyderis.

Jis pranešė, kad pavedė Užsienio reikalų ministerijai nedelsiant iškelti šį klausimą Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje ir kitose tarptautinėse organizacijose. P. Porošenko paragino Ukrainos tarptautinius partnerius pasmerkti Maskvos veiksmus ir sugriežtinti jai paskelbtas sankcijas.

„Rusijos tikslas yra akivaizdus: anuliuoti Minsko susitarimus,.. kur aiškiai aprašyti visi jos įsipareigojimai… Kartu su Minsko susitarimais Maskva tikisi atsikratyti ir sankcijų“, – nurodė prezidentas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas anksčiau trečiadienį pasirašė įsaką, leisiantį Rytų Ukrainos gyventojams paprasčiau gauti Rusijos pilietybę. Tokią teisę turės Kijevo režimo nekontroliuojamų atskirų Donecko ir Luhansko sričių rajonų nuolatiniai gyventojai. Įsakyme pabrėžiama, kad Kremlius priėmė tokį sprendimą „siekdamas apginti žmogaus ir piliečių teises ir laisves“ remdamasis tarptautine teise ir Rusijos įstatymais. Mat šiuo metu Kijevo nekontroliuojamų regionų gyventojai negali įgyvendinti elementarių pilietinių teisių, kadangi negali gauti ar pakeisti Ukrainos piliečio paso, negali gauti ar pakeisti kitų oficialių dokumentų. Nacionalistiniam Kijevo režimui tokie kitaip mąstantys „antrosios rūšies“ piliečiai nereikalingi. Tuo metu separatistinių respublikų valdžios organų išduodami dokumentai nepripažįstami kaip tokie kitose valstybėse.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s