Cenzūra skinasi kelią: LRTK suteikta teisė skubiai stabdyti TV transliaciją be teismo sprendimo

Seimas penktadienį suteikė teisę Lietuvos radijo ir televizijos komisijai (LRTK) skubiai stabdyti televizijos transliaciją, jeigu kyla grėsmė nacionaliniam saugumui. Už tokias Visuomenės informavimo įstatymo pataisas per priėmimą balsavo 78 Seimo nariai, 12 susilaikė.

Kaltinami cenzūros legalizavimu pataisų iniciatoriai teisinasi kad jos priimtos į Lietuvos teisę perkeliant atnaujintą Europos Sąjungos (ES) Audiovizualinės žiniasklaidos direktyvą. Įstatymas įsigalios jį pasirašius prezidentei Daliai Grybauskaitei.

Priimtos pataisos LRTK leis iki 72 valandų stabdyti televizijos programas, transliuojamas ne iš Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės valstybių, be teismo sprendimo, jei skleidžiama informacija kelia rimtą ir didelį pavojų visuomenės saugumui, įskaitant nacionalinio saugumo ir gynybos užtikrinimą. Įstatymas taip pat numato galimybę stabdyti TV programas, transliuojamas iš ES, Europos ekonominės erdvės valstybių. Jeigu bus taikomas skubos mechanizmas, LRTK privalės kuo greičiau pranešti apie savo sprendimą Europos Komisijai ir ES, Europos ekonominės erdvės valstybės, kurios jurisdikcijai priklauso TV kanalas, atsakingai institucijai, nurodyti priežastis, kodėl LRKT mano, kad tai yra skubus atvejis.

Prieš sustabdydama transliaciją LRTK turės gauti nacionalinį saugumą užtikrinančios ar kitos kompetentingos institucijos pranešimą ar išvadą, kad įtariamas pažeidimas kenkia arba kelia rimtą, didelį pavojų visuomenės saugumui.

Įstatymas priimtas be pirminio siūlymo keisti 19 straipsnį, kuris nustato draudžiamos skelbti informacijos sąrašą. Iš pradžių siūlyta drausti skelbti informaciją, kuria būtų „bandoma iškraipyti Lietuvos istorinę atmintį, skatinamas nepasitikėjimas ir nepasitenkinimas Lietuvos valstybe ir jos institucijomis, demokratine santvarka, krašto gynyba“ ir t. t. Šio siūlymo atsisakyta jį dėl grėsmės žodžio laisvei sukritikavus ne tik ekspertams, bet ir Seimo teisininkams, Visuomenės informavimo etikos komisijai, prezidentei.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s